Полювання з лайкою на білку

01Нещодавно вийшли з братом в ліс, прогулятись, подивитись, як ліс та його мешканці після зимової сплячки прокидаються. Взяли із собою ягдтер’єра та західно-сибірську лайку.
Якщо ягдтер’єр просто бігав та нюхав, він ще молоденький, без досвіду, то лайка активно працювала… зайшла трьох білок.
Як відомо у лайок полювання на білку – це спадково закріплена ознака. З покоління в покоління за цією ознакою відбиралися кращі робочі лайки. Мисливці зобов’язані зберігати цю ознаку, адже лайки – єдині промислові собаки на білку.
Полювання на білку має дисциплінуюче значення для мисливця і його лайки, особливо для початківця мисливця. При полюванні на білку мисливець-спортсмен набуває навиків ходіння на лижах по лісу, тренується в точній стрільбі по невеликій цілі, нерідко по рухомій вгорі серед дерев, стрільбі з ходу, іноді на бігу, на лижах. Таке полювання привчає очі шукати, де причаїлася, в хвої білка.
… Лютневий морозний ранок. В лісі тихо, тихо. Сонце вогненною загравою піднімається на горизонті, спалахуючи в просвітах між темними ялинами. Легко дихається, бадьоро йдеться. Не відчуваєш свого тіла, не чуєш своїх кроків, злившись з навколишньою природою.
Безшумно десь нишпорить швидконога лайка. Ось вона майнула справа. Ще кілька кроків і в морозному повітрі лунає уривчасто один, другий гавкіт, і за ним часте дзвінке обгавкуавння.
Дивно, тільки що була справа, а гавкає вже зліва?
Призупинившись,мисливець перевіряє напрям і швидко поспішає на гавкіт …
А ось і вона. Сидить неподалік від ялини і, закинувши голову догори, нетерпляче гавкає. Збуджено перебираючи передніми ногами, вона час від часу повертає голову в бік мисливця, ніби обурюючись, чому він зволікає. А той безшумно підходить і ще здалеку поглядом обмацує маківку великої ялини, намагаючись вивідати де зачаїлася білка.
Помітивши підхід мисливця, лайка перескакує на протилежну від нього сторону і пильно стежить тепер вже і за деревом, і за рухами господаря. Скоро настане для неї довгоочікуваний момент прицілювання і пострілу – найвища нагорода за всю роботу, задоволення добути звіра.
Не видно білки. Майстерно замаскувалася вона в блакитній хвої, зливаючись з нею своїм зимовим захисним нарядом. Повільно обходить мисливець по колах ялину, вдивляючись в кожну гілку.
«Ось вона …» – виривається мимоволі шепіт полегшення. Припала білка до сучка, і тільки пильне досвідчене око мисливця може її відрізнити від сіруватого кольору кори ялини.
Мисливець спокійно підводить мушку під черевце, щоб не псувати шкурки. Постріл, і білка біля ніг лайки, готової схопити і придушити підранка.
Хруснули в зубах лайки зрізані гострим ножем передні лапки білки, звичайні ласощі за хорошу роботу, і знову вона весело зникла в швидкому пошуку.
Незабаром новий гучний гавкіт тішить і бадьорить мисливця. Поспішаючи до лайки, мисливець бачить, як вона раптом метнулася в бік і, дивлячись вгору, злобно, ще голосніше, загавкала. Це білка знялася і пішла верхом, по кронах дерев. Поспішає за нею, заскакуючи вперед, уважна лайка.
Мисливець вже тут. На бігу ловить на мушку клубочок, що перелітає з дерева на дерево. Тільки б натиснути на курок, а білка вже майнула далі і біжить по хиткій гілці. Але ось прогалина … Величезним стрибком летить білка до темної вікової ялини, там, в густій хвої, її порятунок. Чи не упустив цей вирішальний момент спритний стрілець – з бігу одночасна стійка, вскидка, постріл і … лайка підносить йому підхоплену білку.
Молода лайка знайомиться з білкою ще під час тривалих прогулянок по лісі після того, як з нею закінчене домашнє дресирування і, пізніше – під час випадкових зустрічей з білкою.
З настанням сезону полювання на білок лайка вдосконалює цей вид полювання.
Найважче в полюванні на білку – вивідати де зачаїлася обгавкувана собакою білка. Не відразу це вдається і досвідченому мисливцеві. Багато часу, а часом і праці витрачає мисливець, поки трапиться нагода стріляти по білці.

Один коментар до “Полювання з лайкою на білку

  1. Все добре сказано…Але в Україні,як я вже зрозумів,нікому не потрібні білячі шкірки,а якщо хтось і купує (що є рідкістю),то купують за безцінь.Хіба що собаку кормити білячим мясом…То тоді вона (собака),нічого крім білок шукати й не буде.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *