В Ужанському НПП побільшало європейської рисі? (фото)

Чисельність тварин на території Ужанського НПП стабільна, із зростаючою динамікою. Про це повідомляє Криниця мисливця із посиланням на Нелю Коваль, наукового співробітника Ужанського НПП.
13– Проаналізувавши результати цьогорічних зимових обліків і порівнявши їх з минулорічними даними, можемо судити, що загалом чисельність тварин на території в Ужанського НПП відносно стабільна, а для деяких видів помітна позитивна динаміка чисельності (оленів, козулі, зайця русака, куниці), – зазначає Неля Коваль.
За словами наукового співробітника, чисельність ведмедя бурого тримається в межах 6-ти особин. Зросла популяція рисі європейської обліковано 7 особин, а минулого року відмітили лише 3 особини. Чисельність кота лісового зросла з 19 особин до 23 облікованих цієї зими.
– Щорічно зимою в Ужанському НПП проводять зимовий облік тварин. Тварини надзвичайно обережні в природі, хоч і є господарями у наших лісах, тому вистежити їх і побачити, навіть відшукати сліди в не зимову пору року дуже складно, а на снігу добре помітно перебування тварини, – каже співробітник парку, та додає, – знаючи, як виглядає слід того чи іншого звіра, ми можемо порахувати приблизну чисельність конкретних видів, визначити вікову і статеву структуру популяції, встановити шляхи переходів тварин.11До обліку тварин в Ужанському НПП були залучені працівники п῾яти природоохоронних науково-дослідних відділень та інженери відділу державної охорони природно-заповідного фонду Ужанського НПП. Перед початком обліку науковий співробітник відділу науково-дослідної та екологоосвітньої діяльності Неля Коваль та інженер з охорони тваринного світу Василь Пацкань провели короткі навчання з методики обліку і визначили, якими методами буде проводитись облік, продемонстрували схеми відбитків слідів тварин, які ймовірно будуть траплятись на маршрутах.
Копитних (оленя, козулю, кабана) обліковували методом подвійного картування, інших ссавців (вовка, лисицю, зайця та ін..), в тому числі і рідкісні види (рись, кіт, ведмідь, тхір, горностай) маршрутним та опитово-анкетним методами.
Територія Ужанського НПП ключовою територією для збереження та розселення бурого ведмедя, що визначається трьома факторами:

1. високий охоронний рівень території;
2. наявність розмноження на території парку;
3. з’єднаність з популяцією заповідних територій сусідніх держав Польщі та Словаччини.12Стійка популяція ведмедя бурого в межах 4-6 особин) наявна у Ново-Стужицькому природоохоронному науково-дослідному відділені.
Протягом 2009-2015 спільно із науковцями Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України М. Шквирею, Яковлєвим, аспірантом К. Батістом-Леоном були проведені дослідження екології великих ссавців: ведмедя бурого, вовка, рисі та вивчались проблеми взаємовідносин людина-хижак. Було започатковано моніторинг угрупування ведмедя бурого, досліджуються особливості його екології та просторової структури на території нашого парку. Окрім того, враховуючи, що просторова структура хижаків визначається великими індивідуальними площами і міграційними переходами, тварини, живучи на транскордонній території, фактично інтернаціональними. В пошуках їжі, статевої пари або індивідуальної території тварини долають великі віддалі, а зимою більше тримаються місць, пов’язаних з можливістю вижити: ділянок, де менше снігу, більш захищених від вітру. У нашому регіоні зими малосніжні і відносно теплі, ведмеді практично не залягають у сплячку або залягають на короткий період і зимою в пошуках їжі здійснюють значні переміщення. 14

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *