ЗМІСТ

У мисливському сезоні 2024/2025 в Норвегії було добуто рекордну кількість оленів – 54 200 особин, що вдвічі перевищує кількість добутих лосів. Це найбільший показник за всю історію спостережень, про це повідомляє норвезьке видання Jakt og Fiske.
За даними Центрального статистичного бюро Норвегії (SSB), кількість добутих оленів за останні 20 років подвоїлася, тоді як кількість добутих лосів значно скоротилася — з понад 36 400 особин у сезоні 2004-2005 років до 26 400 у минулому сезоні.
“Різниця між кількістю добутих лосів та оленів продовжує зростати. До 2008 року здобич від полювання на лосів була найбільшою. Після цього тренд став спадним для полювання на лосів і зростаючим для полювання на оленів. Минулого року вперше було добуто вдвічі більше оленів, ніж лосів”, — зазначає Статистичне центральне бюро Норвегії на своєму веб-сайті.
Регіональний розподіл
Майже половина всіх добутих оленів припадає на західну частину Норвегії, зокрема на комуни Суннфьорд та Квіннгерад. Примітно, що все більше оленів з’являється і в східній частині країни. У мисливському сезоні 2024-2025 років у регіоні Іннландет було добуто 1900 оленів, що майже втричі більше, ніж 15 років тому.
Щодо полювання на лосів, то за останні десять років кількість здобичі зменшилася в усіх регіонах, за винятком Нурланда, Тромса та Осло. Найбільше скорочення спостерігається в Тренделагу — з 8000 до 5800 тварин.
Причини скорочення популяції лосів
Проблеми зі скороченням популяції лосів не є новиною для Норвегії. Дослідники та фахівці вже тривалий час намагаються з’ясувати причини зменшення не лише кількості тварин, але й їхньої ваги та загального стану.
Серед можливих пояснень називають зміни клімату та обмежений доступ до якісних пасовищ. Управлінець з питань дикої природи Ернст Рольф Естмое висловлює серйозне занепокоєння щодо цієї тенденції та зазначає, що ліси Східної Норвегії стали значно біднішими на корм для лосів та інших диких тварин.
Вплив мисливської діяльності
Ще одним фактором, що може впливати на скорочення популяції лосів, є сама мисливська діяльність. В країні дедалі активніше обговорюється питання, яких саме тварин слід добувати під час полювання.
Читайте також: У Латвії добуто 28 749 благородних оленів
Наприклад, мисливські угіддя в Естфолді та Південному Акерсгусі минулого року запровадили значні обмеження на полювання на лосів з метою збільшення їхньої популяції. Зокрема, було досягнуто домовленості щодо збереження великих продуктивних тварин і добування молодняка та слабких особин. Також одним із заходів стало зміщення початку мисливського сезону.
“Я вважаю дуже позитивним, що мисливські угіддя можуть співпрацювати на такій великій території. Надзвичайно важливо, щоб мисливці брали на себе відповідальність за популяцію лосів. Ми не можемо мати стійке управління з належним добробутом тварин без підтримки мисливців у полі”, — прокоментував Пол Сіндре Свае, фахівець з управління дикою природою в комуні Індре-Естфолд.
Зміна пріоритетів серед мисливців
Якщо кілька років тому олень для багатьох мисливців на лосів вважався майже випадковою здобиччю, то тепер дедалі більше мисливців переорієнтовуються на полювання на оленів. Хоча основним ареалом оленів залишається західна частина країни, ці тварини поступово розширюють свою територію на схід.
Прикладом є регіон Агдер, де Оле Томмі Флатен Мое з Омлі до 30 років встиг добути 101 лося. До 2001 року оленів у цій місцевості не було, але тепер під час полювання здебільшого трапляються саме олені.