Азавак – незвичайна мисливська собака з Африки

Азавак чи туарезька хорт – досить самобутня та рідкісна порода із заходу Африки. Легенда свідчить, що праобраз цих граційних витягнених хортів має витоки в Азії, але найбільшого розквіту ці собаки набули в Азаваській долині на півночі Малі. Згодом азавак розповсюдився у пустельних областях південного Алжиру, Нігеру та Буркіна-Фасо.

Починаючи з 15 століття, ці хорти стають надійними помічниками під час полювання на зайців та газелей для кочових племен туарегів та народів Сахелю. Окрім мисливства, хорти виконували роль захисників таборів і певного символу знатності для цих етносів.

В Європі африканську породу пізнали лише у 70-х роках минулого століття. Офіційно азавак був класифікований Міжнародною кінологічною федерацією у 1980 році, проте у США стандарт затверджено аж 1993-го.

ОСОБЛИВОСТІ БУДОВИ ТІЛА ТА ЕКСТЕР’ЄР

За середнього зросту (60-70 см у холці) азавак візуально здається довгоногим та тендітним. Ще одна характерна ознака – випнутий куточок обтягнутої шкіри черева (“собачий парус”).

Голова витончена з плоским черепом та мигдалеподібними очима. Вуха трикутні, з гострими кінчиками, націлені убік. Тулуб подовжений, шия довга, пишна постава. Хвіст довгий, посаджений високо, пухнастий. Забарвлення – вохристо-піщане або темно-оленьє з білими цятками.

Манера азавака – рвучкий галоп (“собачі перегони”) з витягнутим тулубом та підібраним черевом і лапами. У стані спокою стоїть струнко, випроставшись. Втілює максимальну мобільність та готовність до різкого ривка.

Адаптації до екстремальних температур пустелі проявляються у всіх деталях цієї породи: від статури та будови м’язів до відсутності підшкірної підкіркової клітковини. Азаваки мають унікальну систему терморегуляції.

ВИПРОБУВАНИЙ ВАРТОВИЙ І МИСЛИВСЬКИЙ ТОВАРИШ

Азаваки надзвичайно витривалі та добре витримують інтенсивні навантаження за високої температури. Швидкість ривка під час погоні досягає 40 км/год! Саме тому ці африканські хорти настільки ефективні та небезпечні для зайців та газелей. Запал до полювання зберігається попри вік – навіть знесилені літні хорти не в змозі стримати інстинкт.

Окрім полювання, азаваки – чудові вартівники таборів і пасовиськ в африканській савані. Вони добре сповіщають про наближення сторонніх, але стримано гавкають. Собаки сумлінно пильнують господарів, але при цьому люблять домашній затишок.

За тисячоліття у пустелі виробився стійкий ієрархічний уклад у спільнотах цих тварин. У численних зграях азаваки схильні до бійок за лідерство. Тож в одному домі краще мешкати не більше ніж двом собакам (самцю та самці).

УКРАЇНСЬКІ ХОРТИ ПРОТИ ШВИДКІСНОГО АЗАВАКА

Чим африканські борзі можуть зацікавити українських мисливців?

В Україні азаваків можуть зацікавити їх запальний мисливський азарт, швидкість та неагресивна поведінка на знайомій території.

Однак треба зауважити, що ця африканська порода зовсім не пристосована до холодної та вологої погоди. Азаваки важко переносять мінусові температури чи дощ. Тож вони швидше підійдуть мешканцям південних регіонів України.

Азавакам важливо з 2-місячного віку виховуватися разом з іншими собаками та людьми — аби подолати генетичну настороженість та агресивність.

Також ці хорти важко піддаються дресируванню через незалежну вдачу. Адаптувати “вільних дітей Сахари” до сучасного життя може лише досвідчений кінолог.

Азавак – непроста порода, що вимагає особливих підходів у вихованні. Але згодом з неї виростає відданий друг і партнер на все життя!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *