Підгодівля лісової фауни традиційно розпочинається ще з осіннього періоду, але більш інтенсивно – з грудня. Про це повідомляє Карпатський лісовий офіс на своїй сторінці у Фейсбук.
У відомстві зазначають, що здебільшого підгодівлю звірини проводять сіном та кормовими віниками, які заготовляють влітку. Також лісівники разом з товариствами мисливців викладають для тварин кукурудзу та яблука, які запасають напередодні, восени.
– Необхідна кількість кормів розраховується на одного копитного і на підкормовий сезон, згідно з бонітетом мисливських угідь, який визначений у мисливському впорядкуванні лісового господарства. Зазвичай, у зимовий період ці цифри сягають позначки в десятки тон, – зазнчається у повідомленні Карпатського лісового офісу.
Переважно для підгодівлі ідеально слугують кукурудза в зернах, кукурудза в качанах, овес, сіно, сіль розсипна та брикетована.
Викладка та поповнення кормових запасів проводиться систематично в залежності від поїданням їх дикими тваринами на період стійкого снігового покриву та відсутністю можливості дикими тваринами самостійно добувати їжу. Крім того, у спеціально облаштованих солонцях розміщують шматки солі-лизунця, яка компенсує копитним зимову нестачу мінеральних речовин.
Годівниці та підгодівельні майданчики розташовуються в місцях найбільшої концентрації тварин та для легкого під’їзду до годівниці з метою підвезення кормів. Важливо, щоб ці місця були малодоступними для сторонніх людей: саме там тварини почувають себе спокійно.
– Підгодівля диких тварин взимку відіграє дуже важливу роль у збереженні їх популяцій. В першу чергу це стосується великих ссавців, адже чим більша тварина – тим більше їжі їй потрібно, – констатують фахівці Карпатського лісового офісу.