ЗМІСТ
Козуля європейська (Capreolus capreolus) та олень благородний (Cervus elaphus) – два представники родини оленевих, які мешкають на теренах України. Хоча ці види мають схожі риси, існують певні відмінності, які дозволяють розрізнити самок цих тварин.
Розмір і статура
Одна з найпомітніших відмінностей між самкою козулі та самкою оленя благородного – це їхні розміри. Самки оленя значно більші за козуль. Середня висота в холці у самок благородного оленя становить 120-130 см, тоді як у козуль – лише 65-75 см. Крім того, оленихи мають масивнішу статуру і більш мускулисте тіло, ніж граціозні та тендітні самки козуль.
Забарвлення і шерстний покрив
Влітку самки обох видів мають рудувато-коричневе забарвлення. Однак у оленихи воно зазвичай більш насичене і яскраве. Взимку забарвлення змінюється: у козулі воно стає сірувато-бурим, а в оленихи – сірувато-коричневим. Шерстний покрив у самки благородного оленя довший і грубіший, особливо на шиї, де формується своєрідна “грива”. У козулі шерсть коротша і м’якша, без виражених подовжень на шиї.
Читайте також: Патрульні Рівненщини врятували “оленятко” (ВІДЕО)
Форма і розмір голови
Голова у самки козулі невелика, витончена, з відносно коротким рилом. У оленихи голова масивніша, з подовженою мордою. Крім того, у благородних оленів під очима є характерні світлі плями, так звані “сльозові доріжки”, які більш виражені у самців. У козуль такі плями відсутні або ледь помітні.
Хвіст і “дзеркало”
Хвіст у самки благородного оленя досить довгий (10-15 см), помітний навіть коли тварина стоїть. При русі та збудженні олениха часто піднімає хвіст, демонструючи контрастне біле “дзеркало” під ним. У козулі хвіст значно коротший (2-3 см), але під ним також наявне біле “дзеркало”, яке добре помітне при піднятому хвості, особливо під час бігу.
Поведінка і спосіб життя
Самки козуль зазвичай ведуть прихований спосіб життя, тримаються поодиноко або невеликими групами. Вони дуже обережні і полохливі. Олениці часто утворюють невеликі матріархальні групи, а в період гону збираються у великі стада. Вони менш скритні і частіше виходять на відкриті простори.
Отже, незважаючи на деяку схожість, самок козулі та оленя благородного можна розрізнити за розмірами, забарвленням, формою голови, довжиною хвоста, контрастністю “дзеркала” та особливостями поведінки. Знання цих відмінностей допомагає краще ідентифікувати тварин під час спостережень у природі.