Наразі на Вінниччині налічується 90 зубрів. Це найбільша популяція зубрів, що є в державі, яку вінницьким лісівникам вдалося сформувати, не зважаючи на те, що зубри – зникаючий вид тварин. Він збережений і почуває себе комфортно в нашій екосистемі. Як підтвердження цього – народження у 2016 році 10 зубренят. Про це повідомляє Криниця мисливця з посиланням на прес-службу Вінницького ОУЛМГ.
Зусилля лісівників у справі охорони зубрів підтримує Вінницька обласна держадміністрація, обласна рада: щорічно з обласного бюджету виділяється 140-150 тис. грн для охорони й догляду за зубрами. Хмільницькі лісівники заготовили для підгодівлі зубрів 96 тонн сіна, 20 тонн цукрового буряка, 16 тонн зерна кукурудзи, 8 тонн зерна ячменю, 4 тонни зерна вівса, 400 кг солі. Для зубрів створено в лісових угіддях штучні водойми.
В мисливські угіддя Вінницької області зубрів завезли у 1979 році (4 самки і 2 самці) із державного лісомисливського господарства «Цуманське» Волинської області. У перший рік чисельність червонокнижних тварин зросла до 8 голів, протягом наступних десяти років – до 47, з 1990 р. до 2010 р. – до 90 особин.
Завдяки створеним лісівниками умовам, тварини переважно знаходяться на території Калинівського, Літинського та Хмільницького адміністративних районів, в мисливських угіддях ДП «Хмільницький лісгосп». Репродуктивні групи перебувають на території Уладівського та Хмільницького лісництв ДП «Хмільницький лісгосп».
Постійний ареал перебування зубрів складає 8,4 тис. га лісових угідь та біля 10 тис. га польових угідь, прилеглих до лісових урочищ. Щільність поголів’я зубрів становить фактично 5 особин на 1000 га угідь при нормі 3 особини на 1000 га.
Для відновлення виду, розширення ареалу, запобігання можливим хворобам лісівники Вінниччини займаються переселенням зубрів в інші регіони. Переселено зокрема 12 – у Львівську область, 5 – у Волинську. Останніми роками всього переселено 21 зубра. Відлов і переселення зубрів – досить трудомістка й відповідальна справа, організована на науковій основі. І з цією роботою хмільницькі лісівники справляються успішно!
Великих зусиль потребує охорона державного мисливського фонду і червонокнижних зубрів зокрема від браконьєрів. Так у 2016 році державна лісова охорона області склала 368 протоколів про порушення правил полювання. Накладено штрафів на суму 79 662 грн. Стягнено штрафів 70533 грн. Відшкодовано порушниками збитків на суму 8 тис. грн. Проведено 1042 рейди по охороні мисливських угідь, з них 72 рейди – лише з охорони червонокнижних зубрів.
Трагедією стала масова загибель в минулому році 17 червонокнижних зубрів, які провалились під кригу на водоймищі поблизу с. Требухи Літинського району. Є всі підстави стверджувати, що стадо зубрів браконьєрами було спеціально загнане на лід ставка. Ще два зубри, як мінімум, при цьому браконьєрами було вбито і розібрано на м’ясо.
Після цього трагічного випадку десятки працівників ДП «Хмільницький лісгосп» вдень і вночі спостерігали за частинами розбитого стада, адже в крижаній воді загинули самки-вожаки, охороняли наляканих зубрів від стресу, бродячих собак, спостерігали за поведінкою червонокнижних… І стадо з часом об’єдналося, відновилося, повернулося до звичного, спокійного способу життя.
Вінницьке обласне управління лісового та мисливського господарство сподівається, що всі компетентні органи активізують слідство, доведуть його до логічного завершення. Винні мають понести відповідне покарання, бо це трагедія не лише для Вінницької області, це – трагедія для всієї України. Кримінальних історій з браконьєрами у всіх мисливських господарствах Вінниччини й України зафіксовано чимало. На превеликий жаль, ненажерливі та безкарні браконьєри не відчувають відповідальності й страху!
Вінницьке обласне управління лісового та мисливського господарства вважає, що для збереження зубрів необхідно забезпечити на державному рівні додаткове фінансування користувачів, в мисливських угіддях яких є зубри, зі створенням спеціального фонду. Маємо організувати обмін племінним матеріалом із різних вільних стад країни, дозволити користувачам мисливських угідь, в яких щільність відповідає оптимальній і її перевищує, здійснювати плановий відлов тварин для переселення.
Немало було спроб сформувати великі популяції зубра в інших регіонах України. Всі вони поки що не мають вагомого результату, не вийшли на відповідний кількісний рівень зубрів. А лісівникам Вінниччини вдалося відтворити й зберегти найбільшу популяцію, яка складає третину 300 українських зубрів, накопичити за 38 років безцінний досвід у цій нелегкій справі. І все це завдяки високій самовіддачі єгерської служби, цілеспрямованій і напруженій роботі державної лісової охорони.