Секрет виведення хорошої родової лайки
Якщо мисливець-практик має досвід в навчанні лайок, то йому слід заводити родову лайки. В такому разі у нього завжди буде добра собака лайка.
Для цього при першому виборі цуценят лайок потрібно взяти їх не одного, а двох – кобеля і сучку, обов’язково від двох пар заводчиків, віддалених один від одного, хороших по робочих якостях і параметрах.
Якщо кобеля берете в одній заїмці, то сучку треба брати в іншому, або навпаки. Тільки в самому крайньому випадку, якщо нізвідки не можна отримати добрих цуценят, то берете їх від однієї суки.
Два-три цуценята, які виростають разом, краще розвиваються і краще ростуть. Постійні спільні ігри і потім полювання дуже здружать їх між собою.
Якщо ви готуєте лайку на великого звіра, однокоритник легше навчається і краще працює на цьому серйозному полюванні.
Підготувавши собі пару добрих лайок, мисливець-практик може допустити їх до в’язки, як тільки їм виповниться два роки.
Послід щенят найкраще приурочити до весни.
Якщо в суки пустовка наступає раніше ніж їй виповнилося два роки або в незручний для мисливця час, то слід її замкнути на тиждень або півтора в якомусь хліві так, щоб вона не вискочила.
Пустовка (тічка) за цей час пройде і нічого від цього не буде. Інакше дуже молода сука, ощениться, назавжди залишиться малою на зріст, слабкою собакою, погано придатною для полювання, а сука, яка ощенилася не навесні, втрачає мисливський рік, адже до головного осіннього полюванні вона ще не видужає як слід.
Коли лайки будуть зав’язані, слід записати день в’язки. Через два місяці (на 63 день) сука ощениться.
Особливий догляд під час пологів лайці не потрібен. Тільки перед народженням цуценят, треба зробити так щоб суку не турбували, і налагодити їй завчасно хороше, тепле і сухе, просторе гніздо десь в напівтемному сухому і захищеному від вітру місці.
Лайка народжує легко і швидко, не вимагаючи ніякої допомоги з боку господаря. Деякі суки тікають щенитися в ліс або в дуже тісне місце, під будинок або комору. Таку, як тільки виповнилося 60 днів з дня в’язки, краще прив’язати біля гнізда так, щоб не відірвалась або закрити у вольєрі.
При суці, яка ощенилася залишається не більше чотирьох щенят: найважчий, великий і правильно складений. Решта знищується. Відбирати цуценя необхідно на інший день після народження, тоді видно, що вони стоять.
Масть цуценяти байдужа. Нема хорошої лайки поганої масті.
Різні прикмети наприклад, прибулі пальці на задніх лапах, рубці на піднебінні або рвану пляма у роті треба залишити без уваги.
Хороші цуценята можна вибрати тільки за вагою, величиною і складанням. Мисливцю треба пам’ятати, що лише з хороших цуценят виходять добрі собаки.
Годує лайка цуценят відмінно. Під час годування цуценят її слід годувати три рази на день якнайкраще.
Коли цуценята прозріють, їх можна почати підгодовувати, щоб легше було суці.
На другому місяці, найпізніше, цуценята слід відняти від суки, пересадивши їх в окремому гнізді і почавши їх вигодовувати, як будь-яке племінне цуценя лайки.
Джерело: Белоусов В. “Лайка и её натаска”