Східно-сибірська лайка: характеристика, догляд, використання на полюванні

Східно-сибірська лайка
Східно-сибірська лайка

Вихід на полювання – це завжди випробування, з яким легше впоратися, маючи під рукою надійного партнера. З дуже давніх часів люди навчилися бачити такого помічника в собаці. Спеціально для супроводу під час полювання виведено понад 50 спеціалізованих порід. І серед великого різноманіття видів безсумнівно вагому роль відіграють мисливські лайки.
Однією з найцінніших серед усіх мисливських порід, та й усіх видів лайок, прості мисливці називають східно-сибірську лайку.
У породі, яка формувалася не одну сотню років, знайшли поєднання прекрасний характер, висока витривалість і сила. Не дивно, що про собак цієї породи нерідко можна почути відгуки як про універсального мисливця.

Зовнішній вигляд

Велика, підтягнута і ставна – ось як виглядає лайка. Грудна клітка собаки досить об’ємна, а будова скелета міцна з розвиненою мускулатурою. Від європейської східно-сибірська лайка відрізняється значно більшими розмірами, причому як у висоту, так і в ширину. Так ріст у псів може коливатися від 55 до 64 см, а у сук – 51 до 62 см. Важать тварини від 18 до 23 кг.
Форма морди нагадує клин, який трохи коротше широкого черепа собаки. Зуби у лайки дуже міцні, а прикус – ножиці. Очі у собаки косі і овальні, переважає коричневий колір різних відтінків. На маківці завжди можна побачити стоячі трикутні вуха, виділяють які кінчики – на відміну від західних побратимів, східно-сибірські лайки мають більш закруглені, а самі вуха у них поставлені не вище рівня очей.
По всьому тілу собака покрита довгим і густим шаром шерсті. На вухах і голові шар шерсті менший і більш блискучий. А рівні грудей і на холці виділяється більш об’ємний шар, що є особливо актуальним у псів. Хвіст лайки закручується в кільце та зазвичай або лежить на стегні, або піднятий над спиною.
Допустимі забарвлення шерсті у лайки східного Сибіру – сірий, біло-чорний, бурий, чорно-рябий або просто чорний. Білий, палевий або червоний забарвлення вважаються недоліком.

Характер і звички

Мають лайки характер різнобічний, враховуючи, що у них в крові закладена тяга до полювання. З одного боку, спокій і незворушність, які проявляються в звичайному житті: у них відсутня агресія по відношенню до людей. До сторонніх часто вони досить терпимі, поки знаходяться на своїй території, однак, покинувши її, можуть проявляти недовіру до чужих. Тому тільки для охорони будинку східно-сибірські лайки не зовсім підходять.
З іншого боку, східно-сибірська лайка відрізняється високою витривалістю і активністю, тому, заводячи собі такого вихованця в місті потрібно бути готовим до тривалих і виснажливих прогулянок по парку. Це може стати плюсом, якщо тварина живе у великій родині – вони дуже люблять дітей і активні ігри не дадуть занудьгувати нікому.
Однак якщо говорити про кількість членів сім’ї, варто відзначити, що своїм господарем мисливські лайки можуть визнати тільки одну людину, інших вона буде вважати як мінімум рівними собі. І то, потрібно не пропустити момент, коли собака буде шукати своє місце в будинку, адже для неї нічого не буде коштувати зайняти домінуюче становище в сімействі. Також, краще не заводити лайку, якщо в будинку вже є інша тварина – дружба вийде тільки при активній підготовці та роботі з собакою.

Як правильно вибрати цуценя

Важко визначити характер і якості майбутнього мисливця, коли перед вашими очима ще тільки цуценята східно-сибірської лайки. Комусь може здатися, що великі розміри стануть перевагою, проте, це не так, адже з часом габарити цуценят підрівняються, а ось потрібними робочими якостями вихованець можливо буде володіти не в повній мірі.
Генетична схильність має найбільше значення для мисливських лайок, адже когось природа наділила, скажімо, хорошим почуттям орієнтування, а когось і ні. І навіть саме вміле виховання не допоможе досягти результату. Саме тому, вибираючи з виводку свого майбутнього помічника, є сенс звернутися до досвідченого собаківника або мисливця, який володіє належним досвідом.
Якщо зупинятися на ціні, то потрібно зазначити, що цуценята східно-сибірської лайки – досить рідкісне явище на ринку, тому, за чистопорідний екземпляр заявляють пристойний цінник.

Особливості догляду

Міська квартира – не найкраще місце для утримання лайки східно-сибірської. Обумовлено це тим, що в таких умовах для собаки буде  мало свободи, а без руху вихованець почне хандрити. Тому краще такому звіру буде на дачі, де в його розпорядженні буде вся прибудинкова територія. Зрозуміло, цього все одно буде недостатньо, тому повинні додаватися щоденні вигули, щоб спілкування лайки з навколишнім світом не зупинялося.

Догляд

Велика кількість шерсті, яка випадає передбачає регулярне розчісування, особливо навесні. Також необхідно в літній період перевіряти шкіру вихованця. У тих норах або кущах, куди залізе східно-сибірська лайка, можуть бути блохи, кліщі або глисти, тому необхідно оперативно проводити перевірку на предмет зараження паразитами.
Зазвичай для очей або вух досить поверхневого огляду і зайвий догляд за ними не передбачений.
А ось кігті собаки краще своєчасно обстригати 2 рази в місяць, адже якщо вони не обточуються природним шляхом, то можуть заподіювати дискомфорт при прогулянці.
Східно-сибірські лайки зазвичай не схильні до алергічних реакцій, а значить, корм для них може бути, як натуральним, так і промисловим. Хіба що м’ясну кашу краще розбавляти м’якими хрящами – так ви сприятимете поліпшенню якості зубів вихованця.

Виховання і натаска

Вірність породи собак лайка не залишає сумнівів в тому, що до кінця життя вона буде віддана своєму господареві. Тому не варто заводити собак, які вже вийшли з щенячого віку. А цуценят потрібно привчати до себе і виховувати з найперших днів життя, перші елементи дресирування краще починати після одного місяця.
Хоча основою і послужать прості команди, такі як «сидіти» і «лежати», для привчання до порядку потрібно, щоб маленький вихованець швидше за все освоїв команду «не можна». Саме вона підкаже тварині, якої поведінки ви від неї чекаєте і тим самим встановить такий цінний контроль при натасці лайки.
Що стосується переваг в полюванні, то той чи інший вид дикої живності може зацікавити лайку, якщо під час першого полювання нею були отримані особливо яскраві враження. Інстинкт, яким володіє східно-сибірська лайка, може змінитися, якщо її взяли на полювання на більш велику тварину, якщо до цього вона бачила тільки дрібну дичину.
Ця зміна може стати серйозною проблемою, тому необхідно проводити профілактику. Собака може залишати мисливця, якщо вона взяла слід тварини, яка її цікавить, проте, важливо не випускати її з зони контролю.
При натасці лайки найкраще підійде тактика ввічливого тиску, коли без грубості господар продавлює свою вимога. Можна хвалити і давати частування собаці тоді, коли її реакція на потрібну дичину виявилася правильною і завжди реагувати на її гавкіт, щоб собака знала, що добре себе проявляє як помічник на полюванні.

Полювання з східно-сибірської лайкою

Полювання з східно-сибірською лайкою може викликати справжню насолоду у любителів цієї забави. Вони легко і непомітно обчислюють дичину, і зосереджено переслідують її. Після натаски лайки, вона спеціалізується тільки на своєму виді дичини і вкрай рідко можна зустріти особини, яку цікавили б кілька видів.
Лайка східно-сибірська володіє прекрасним почуттям орієнтування, що додає їй очок як відмінному помічнику під час полювання. Вона спокійно переслідує дичину, поки не настане вирішальний момент. Як тільки дичина була вистежена і знайдена, лайка голосно «розповість» про це господареві. Переслідувати здобич східно-сибірські лайки можуть тихою риссю, після чого наздоганяють її, вже перейшовши в галоп.

Один коментар до “Східно-сибірська лайка: характеристика, догляд, використання на полюванні

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *