Африканська чума свиней у Європі: динаміка у розрізі країн та чеський досвід боротьби з хворобою

Африканська чума свиней (АЧС) продовжує прогресувати в Європі. Про це повідомляє Всеукраїнська асоціація мисливців та користувачів мисливських угідь з посиланням на чеське мисливське видання myslivost.cz.

Якщо ми подивимось на поточну ситуацію, то відмітимо повернення негативної динаміки. Наразі AЧС зустрічається в Естонії, Латвії, Литві, Польщі, Угорщині, Румунії, Болгарії, Україні, Словаччині, Сербії, Греції, Молдові, Німеччині та Сардинії, Італії. У східноєвропейських, сусідніх з Чехією, країнах хвороба значно поширюється, особливо цього року. Ймовірно, найближче зараження сталося в Німеччині.

image002.jpg
Карта №1: Огляд спалахів АЧС у диких свиней в Європі станом на 26.7.2021 р. (Джерело ADIS).

Перший випадок був підтверджений тут у вересні минулого року. У 2020 році було виявлено 403 мертвих диких свиней у Німеччині, а до першої половини цього року було вже 1108 інфікованих мертвих диких свиней. У квітні 2021 року навіть позитивні випадки з’явилися лише за 30 км від кордону з Чехією. У липні хвороба навіть проникла у чеські ферми, де в одній з них довелося забити 313 домашніх свиней.

image003.jpg
Карта 2: Найближчий випадок загиблої дикої свині в Німеччині.

image005.jpg
Карта 3: Позитивні випадки на 2020 та 2021 роки на німецько-польському кордоні.

У Польщі цього року було підтверджено 1882 позитивних випадки захворювання диких свиней на АЧС, а також на 36 домашніх свинофермах (17 липня 2021 року лише за 40 км від чеського кордону було підтверджено спалах домашніх свиней).

У Словаччині в першій половині цього року було зареєстровано 1263 позитивних випадків захворювання кабанів, і підтверджено виявлення АЧС у однієї домашньої породи. Для порівняння – за весь 2020 рік Словаччина повідомила про 17 спалахів серед домашніх свиней та 388 позитивних ветвисновків на диких свиней. Схоже, що цього року хвороба поширюється у 5 разів швидше серед популяції диких свиней! 

У той же час ситуація в Угорщині не дає особливої ​​надії на те, що процес поширення хвороби можна зупинити або хоча б уповільнити. Тільки цього року в Угорщині було 2400 позитивних на АЧС проб серед диких свиней, велика кількість яких була знайдена в околицях Будапешта. Тому цілком можливо, що хвороба прогресуватиме вздовж Дунаю у західному напрямку і може потрапити до Богемії не через Словаччину, а через Австрію.

slovensko.jpg
Карта 4: Поява АЧС у Словаччині.

Як протидіють поширенню АЧС в Європі?
Наразі, наприклад, у Чеській Республіці застосовується кілька надзвичайних ветеринарних заходів:

* Цілорічне інтенсивне полювання на диких свиней. При цьому, тут були дозволені деякі заборонені способи полювання.
* Введені обмеження в підгодівлі диких свиней, зокрема на викладку прикорму – з розрахунку не більше 20 кг / 1 годівниця / 50 га угідь.
* Заборонена годівля домашніх свиней відходами громадського харчування та кухонними відходами.
* Введена заборона на імпорт “трофеїв” кабана з країн, де офіційно підтверджена епідемія АЧС.
* Не використовуються засоби підстилки та будівництва вольєрів і біотехнічних споруд завезені з країн, де офіційно підтверджена епідемія АЧС.

З 12 листопада 2020 року Державна ветеринарна адміністрація Чехії визначила територію інтенсивного полювання на кабанів площею близько 1440 км 2У цій зоні державною фінансово стимулюється розшукувач (загонич) диких свиней в розмірі 3000 чеських крон (3800 грн) за голову та мисливець (2000 крон за добуту голову). Кожна тварина підлягає забору біоматеріалу на наявність вірусу АЧС. 

image012.jpg
Карта № 5: Буферна зона – зона з інтенсивним виловом диких свиней

Водночас пасивний моніторинг проводиться по всій Чехії. Усі виявлені дикі свині, що були виявлені загиблими, також обстежуються на АЧС, включаючи свиней, збитих на автомагістралях. Тільки в цьому році тут було обстежено 968 диких свиней (станом на 25 липня в цілому 652 знайдені мертвими / 316 вбитими).

Чеськими вченими прогнозується подальше ускладнення ситуації у зв’язку з примноженням фронтів поширення вірусу. Пріоритетом у цьому випадку визначено забезпечення захисту домашніх свиней та підтримання високого рівня біозахисту на всіх рівнях. Для мисливців та користувачів угіддями це насамперед означатиме дотримання суворих ветеринарних умов, за яких вони зможуть полювати або обробляти дичину.
В якості запобіжного заходу в даний час рекомендовано суттєве скорочення чисельності диких свиней. Тільки достатнє розрідження популяції може значно уповільнити поширення хвороби та мінімізувати контакт між здоровими та інфікованими тваринами.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *