Бернська конвенція та Стратегічний план до 2030 року
З 27 листопада по 1 грудня 2023 року відбулася 43-тя сесія Постійного комітету Бернської конвенції, на якій Сторони, спостерігачі, представники НУО та експерти зібралися у Страсбурзі, щоб обговорити діяльність Конвенції, що відбулася у 2022 році, а також заплановану на наступний рік. Про це повідомляє Міжнародна рада з полювання та охорони тваринного світу (International Council For Game And Wildlife Conservation (CIC)).
Координатор з питань політики CIC Олександра Каландарішвілі була присутня у Страсбурзі, щоб взяти участь у роботі конференції.
Минулі сфери співпраці між CIC та Бернською конвенцією включають роботу над Європейською хартією полювання та біорізноманіття, причому CIC брав участь у робочій групі, яка розробляла проект Хартії перед її прийняттям у 2007 році.
Під час засідання Постійного комітету були розглянуті наступні теми: незаконне вбивство птахів, збереження амфібій, рептилій і рисей, а також прогрес і бізнес, пов’язані зі Смарагдовою мережею територій, що становлять особливий природоохоронний інтерес, і Європейським дипломом для територій, що охороняються.
Серед основних рішень на зустрічі було прийняття Стратегічного плану Бернської конвенції, який визначатиме її прогрес до 2030 року.
Прийнявши цей план, Бернська конвенція окреслила свої цілі, індикатори та завдання до кінця цього десятиліття, віддзеркалюючи аналогічні дії КБР через Куньмінсько-Монреальську глобальну рамкову програму з біорізноманіття та CIC зі своєю Стратегічною програмою до 2030 року.
Стратегічний план, заснований на Баченні Бернської конвенції (на період до 2030 року), складається з чотирьох основних цілей:
ЦІЛЬ 1: Збільшення площі, зв’язності, цілісності та стійкості природних та напівприродних екосистем, у тому числі шляхом створення природоохоронних територій та інших ефективних заходів з охорони природи, що охоплюють щонайменше 30% суходолу та морських акваторій.
ЦІЛЬ 2: Покращено стан збереження видів, що перебувають під загрозою зникнення, збільшено чисельність аборигенних видів та зупинено антропогенне вимирання.
ЦІЛЬ 3: Внесок дикої флори і фауни та їхніх природних оселищ у створення безпечного, чистого, здорового і сталого довкілля цінується, підтримується і примножується.
ЦІЛЬ 4: Наявні та ефективно використовуються достатні ресурси для досягнення всіх цілей і завдань Плану.
Крім того, разом зі Стратегічним планом було прийнято Рекомендацію, яка має спрямовувати його реалізацію, а наступного року буде створено Робочу групу для нагляду за його виконанням.
Ці цілі – особливо їхня спрямованість на сталий розвиток та визнання зв’язку між здоров’ям людини, дикої природи та екосистеми в цілому – перегукуються зі Стратегічною програмою CIC 2030, яка наразі перебуває на стадії розробки.
Деталі повної Програми будуть оприлюднені наступного року, після її прийняття на 70-й Генеральній Асамблеї в Кашкайші (18-21 квітня 2024 року).