Білорусія: старих зубрів відстрілюють, щоб інші могли жити
Криниця мисливця пропонує вашій увазі репортаж про полювання на зубрів в Білорусії. Оригінал статі опубліковано на сайті: respublika.sb.by під назвою: «Пастка для зубра».
Щороку в сільгоспкооперативі «Озери Гродненського району» організовують полювання на зубра. Відстрілюють тільки старих або хворих биків, які не беруть участі в житті стада. Спочатку їх необхідно перевести в резервний генофонд, погодивши з Мінприроди. Трофейні червонокнижники мають великий попит серед професійних мисливців з усього світу. У минулі вихідні пополювати на царя білоруських лісів приїжджав арабський бізнесмен на пару з німецьким мисливцем. До великого полювання приєдналася і кореспондент «Р».
У цьому році в числі вилучених – два самці і три самки. На останніх попит невеликий, розповідає головний спеціаліст мисливсько-рибальського господарства СПК «Озери Гродненського району» Олександр Сасімовіч. За цим трофеєм за тисячі кілометрів їдуть ті, хто знає толк в полюванні. У минулому році в село Озери тричі приїжджали росіяни. З ними, звичайно, простіше спілкуватися: немає мовного бар’єру. А тут – незвичайний гість з далекої арабської країни. Як все пройде?
З ранку біля будиночка мисливця багатолюдно. Треба протопити грубки, приготувати частування. Все розписано по хвилинах. Приїзд гостей, знайомство, короткий інструктаж. І відразу по машинам – треба встигнути до темряви. Олександр Сасімовіч помітно нервує:
– Коли відвозили ковдри і розкладні стільці на вишки, злякали трьох биків. Прямо на дорозі лежали. Зараз можуть зачаїтися, тоді полювання, вважай, не вдалася.
Єгері за багато років вивчили всі повадки цих величних тварин. Людей вони особливо не бояться. Звикли. Але постріли справа інша …
– Бики зазвичай виходять на запах свіжого корму, – продовжує свою розповідь мисливствознавець. – Два рази на день – вранці і ввечері. Сьогодні вони все одно вийдуть, але тільки коли стемніє.
– А як бути з іноземцями?
– Доведеться чекати до ранку.
Але вирішили ризикнути. Головний мисливствознавець озвучує новий план полювання:
– Шум машин зараз ні до чого. Ми залишаємо транспорт на дорозі і йдемо до вишок пішки. Так у нас з’явиться шанс виманити звіра на поле з кормом.
Перекладач пояснює іноземним мисливцям правила гри. Ті беззаперечно підкоряються. Кілька хвилин тихим ходом по лісу – і ось всі учасники займають позиції, з трьох сторін оточивши кормове поле. Залишається лише терпляче чекати.
Година. Друга. Сиро, холодно і тихо. Хвилини, наче навмисне, ледве-ледве йдуть. І раптом, як за чиїмось беззвучним покликом, на поле виходить зубр. Він повільно прямує до копиці свіжого корму. У цей момент мисливець вже отримує знак. Якраз те, що потрібно. Нечувана удача.
Постріл. Величезний бик здригається, підстрибує і намагається врятуватися втечею. Другий постріл. Зубр осідає на задні ноги і завмирає. Звір переможений, і мисливці прямують до свого трофею.
– Балів на двісті потягне. Здається, це рекорд, – каже один з єгерів.
– Чи не буде тут двісті, максимум сто сімдесят, – парирує мисливствознавець Олександр Сасімовіч. – Але золота медаль – це точно. Бик не менше 20 років. Бачите, вовни майже немає через лишай. Роги пошкоджені в численних бійках. Знатний трофей.
Мисливствознавець задоволений. Його старання увінчалися успіхом. Іноземні гості також задоволені. Із задоволенням позують перед камерами. Арабський бізнесмен в капелюсі, прикрашеній соснової гілочкою. Посміхається. Пишається собою. Через перекладача просить підготувати в якості трофея не тільки голову зубра, а й шкуру з копитами. Швидше за все, вони прикрасять заміський будинок іноземця, а також дозволять стати учасником елітного світового клубу мисливців. Серед безлічі биків, представлених в колекції, обов’язково повинен бути і зубр.
Не варто думати, що зубрів винищують заради забави. Кожен забракований зубр на особливому обліку. Це або старі самці, давно не беруть участі в гонах, або хворі тварини. Голова СВК «Озери Гродненського району» Олександр Шишко розкриває карти:
– За кожного відстріляного зубра господарство отримує 15 тисяч євро. На ці гроші ми закуповуємо корми. Це основна стаття витрат на утримання численного стада. Туроператор зв’язується з мисливським господарством, коли з’являється клієнт, і обумовлює деталі. В мисливських угіддях СПК «Озери Гродненського району» мешкає близько 200 зубрів. На відведеній території при хорошій кормовій базі може комфортно себе почувати стадо від 80 до 90 голів. Як бачите, вже сьогодні поголів’я в два рази більше, ніж передбачалося. Зубри починають освоювати нові території в пошуках їжі. Озерських зубрів спостерігають в сусідніх лісництвах і навіть в Литві.
Природно, чим більше зубрів, тим більше їм потрібно території. Який вихід? Переселити велетнів лісу на нові території. Тільки в цьому році мисливствознавці перевезли в Вітебську область 20 зубрів – двох самців і 18 самок. У наступному році планується частину биків виловити і відправити на нове місце проживання – в заказник Мостовського району Гродненської області. Але одна справа застрелити бика, і зовсім інше – виловити, посадити в клітку і відвезти до місця призначення. Мисливствознавцю Олександру Сасімовічу і його помічникам довелося освоїти непросту справу:
– Ми з’їздили в Біловезьку пущу. Там навчилися робити пастки для зубрів. Спочатку, звичайно, довелося нелегко. Уявіть собі видовище, коли двометровий звір на очах вистрибує через верх з пастки і біжить. Пастка влаштована за принципом мишоловки. Звір йде на запах корму, зачіпає натягнуту нитку, і пастка закривається. Що вони там тільки не витворяють, щоб вирватися! Потім треба тварину силою виштовхнути в клітку-перевезення. На 11 тисячах гектарів мисливських угідь встановлено 11 пасток, збудовано вольєр.
Зубри Озерської популяції відрізняються хорошим фізичним станом. Мисливствознавці не приховують: сьогодні основна перешкода для розвитку стада – висока щільність їх розселення. Треба збільшувати площі мисливських угідь, тільки в такому випадку окупляться витрати на утримання популяції. У минулому році, наприклад, сільгоспкооператив витратив на корми 200 мільйонів рублів. Основний прибуток приносить трофейне полювання на вилучених зубрів. При хорошому розкладі можна заробити до 80 тисяч євро на рік. Цих грошей вистачить, щоб решта стада залишалася ситою.
Автор: Тетяна КОНДРАТЬЄВА