ЗМІСТ
Уже кілька десятиліть фінська мисливська зброя зажила слави виключно якісного і недорогого «робочого інструменту». За 80 років існування фірма пройшла шлях від простої ремонтної майстерні до великої компанії з виробництва зброї і боєприпасів зі світовим ім’ям.
Віхи історії
У 1918 році, в результаті революцій і громадянської війни в Росії Фінляндія отримала не тільки незалежність. У «країні тисячі озер» залишилися тисячі гвинтівок Мосіна і японських «Arisaka». Для їх ремонту були створені ремонтні майстерні. На базі однієї з них, розгорнутої в містечку Рііхімякі (Riihimaki) в 1921 році була організована безпосередньо фірма Sako. Створене акціонерне товариство зайнялося переробкою гвинтівок і карабінів для потреб армії. Надалі були випущені: М24, пізніше M28 / 30 «Пістокорва» (Pystokorva) і М39 з аналогічною назвою. Фактично це були перероблені гвинтівки та карабіни Мосіна.
Зимова війна з СРСР 1939-1940 рр. змусила фінів подумати про збереження фабрики в умовах воєнного часу. Велика частина виробничих потужностей була розміщена під землею, а точніше під скелями. Час показав, що ця праця не пропала марно. Під час другої світової війни фабрика піддавалася нальотам авіації 53 рази, що, в принципі, не багато, проте і одне бомбардування могло поставити крапку на подальше існування Sako, якщо б воно перебувало на поверхні. Треба відзначити, що за всю війну (до 1944 року) робота припинялася лише на 36 годин, через відключення електроенергії.
Іншим кроком щодо захисту виробництва стало питання про власність. Передбачивши «несприятливий» для себе результат війни, з витікаючими звідси наслідками (у тому числі вивезенням обладнання), фіни передали більшу частину акцій фінському відділенню … ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА! (мабуть, з метою забезпечити Червоний Хрест роботою на довгі роки). І тільки в 1972 році концерн Nokia викупив акції, які належали Червоному Хресту. В кінці грудня 1999 року холдинг Beretta купив 100% акцій фірми Sako.
«Непотоплюваний під … скельний човен»
Війни і сусідство з «великим братом» наклали ще один відбиток на структуру компанії. Sako стала повністю автономною, практично незалежною від зовнішніх джерел постачання. Виробництво зброї організовано з нульового циклу. Власне сталеливарне підприємство не тільки повністю забезпечує потреби Sako, а й виготовляє запчастини до автомобілів Volvo. Деталі зброї фрезеруються з суцільнометалевих заготовок. Ложі також виробляються на місці: фрезеруються копіювальним методом, а потім вручну шліфуються. Зовнішню обробку і насічку виконують жінки. Стволи, що виготовляються методом холодного кування, Sako також виробляє самостійно. Крім того, фірма випускає широку гамму патронів для гвинтівок, пістолетів і револьверів, а також кріплення для оптики для своїх карабінів.
Кожне готовий виріб проходить контрольний відстріл в закритому 100-метровому тире. Працездатність біатлонних гвинтівок перевіряється при температурі -20 ° C.
В цілому, можна сказати, що компанія зробила все необхідне для виробництва якісної зброї та заслужено популярна в світі.
На шляху до досконалості
Спочатку орієнтована на випуск військової продукції, Sako вийшла на ринок мисливської зброї в 1946 році з моделлю L46 Sako Vixen. Карабін випускався під патрони .222 Rem, .222 Rem Mag, .223 Rem. Потім він був модифікований і отримав позначення L461. Наступним мисливським карабіном став L57 Sako Forester під патрони калібру .243 Win і .308 Win. L61 Sako Finnbear під патрон .30-06 Sprg почав проводитися в 1961 році. Пізніше з’явилася модель так званої «салонної рушниці» під патрон .22 LR – Sako Finnscout, що заслужила свого часу репутацію особливо точної гвинтівки. У 80-х роках вийшла серія Sako TRG. Ряд технічних рішень, застосованих згодом, був випробуваний на гвинтівці TRG-S, що випускається зараз під патрони .30-378 Wby Mag і .338 Lapua Mag.
Буквенно-цифрові позначення перших моделей гвинтівок лягли в основу класифікації типорозмірів затворів груп, в залежності від калібру. У I і II групи (L461) увійшли патрони калібру до 7,62х39, включно. У III групу (L579) – від .22-250 Rem до .308 Win. У IV (L61R) – від .25-06 Rem до 9,3×62. У V (L61R) – від .270 Wby Mag до .375 H & H Mag. Окрема група затвора V Magnum з тим же позначенням – під патрон 416 Rem Mag.
В останнє десятиліття в світі помітно зріс інтерес до снайпінгу і снайперського зброї. Колись вузькопрофільна і майже закрита тема стала предметом пильного вивчення. Світові виробники зброї стали активно випускати і широко рекламувати нові снайперські гвинтівки не тільки для потреб армії і поліції, але і для любителів точної стрільби. Sako не стала винятком. У 1990 році було розпочато випуск снайперських гвинтівок TRG-21 під патрон .308 Win, а у 2000 році – TRG-42 під патрон .300 Win Mag і новий перспективний снайперський – .338 Lapua Magnum.
У 1996 році вийшла знаменита 75-а серія. В ній розробники об’єднали як свої наявні напрацювання, так і позитивні якості інших мисливських карабінів. Крім того, 75-а не стала «річчю в собі» – її створення передували не тільки праця конструкторів, а й побажання мисливців. Sako провела аналіз стану ринку, широке опитування думок, врахувала виявлені в процесі експлуатації недоліки попередніх моделей та побажання по тюнінгу. Результат – зброя, з якої можна стріляти з високими показниками прямо з «ящика». 75-й модельний ряд замінив всі попередні. Фактично компанія випустила один універсальний зразок, але не пішла по шляху Blaser (R-93) з його змінними стволами. На мій погляд, це правильно – не можна зробити карабін, однаково хороший, наприклад, як для .223, так і для 9,3х62. Уніфіковані типорозміри затворів груп дозволяють споживачеві отримати 75 Hunter, 75 Hunter Stainless, 75 Deluxe, 75 Varmint під всі патрони, що випускаються Sako. 75 Battue, який використовується для загородних полювань і коротких «пістолетних» пострілів навскидку, проводиться тільки в IV і V затворів групах під 7х64, .30-06 Sprg, 9,3х62 і .300 Win Mag. Варіант 75 Varmint Laminated Stainless – в I і III затворів групах – під патрони від .222 Rem до .308 Win. 75 Syntetic Stainless – під всі патрони від 22 РРС. Виняток становлять 7х64, .280 Rem, .240 Wby Mag, 7 mm Wby Mag, .340 Wby Mag.
В останні роки все більш яскраво проявилася тенденція до полегшення ваги мисливської зброї: віддачу двох або трьох пострілів на полюванні плече цілком перенесе, а ось при довгих переходах вага зброї відчувається досить помітно. Тут знову проявилися універсальність і «приховані можливості» 75-х. Відповіддю на цю світову тенденцію стала модель 75 Finnlight, випущена в 2001 році. Короткий і полегшений (на 100 мм коротше і на 500 г легше аналогічних зразків) карабін, як і раніше володіє прекрасним балансом. Моделі Finnlight виробляються в трьох варіантах затворів груп – III (.243 Win, 7 mm-08 Rem, .308 Win), IV (.25-06 Rem, 6,5×55 SE, .270 Win, .280 Rem, .30- 06 Sprg), V (7 mm Rem Mag, .300 Win Mag).
На зміну Finnscout прийшли гвинтівки Sako Finnfire під патрон .22 LR в модифікаціях Hunter, Varmint, Range з групою затвора P94S. У 2000 році була представлена модель Silhouette Light, призначена для силуетної стрільби з малокаліберної гвинтівки (стрільба по металевим силуетам тварин і птахів).
Ринки збуту
Традиційним ринком збуту для виробів Sako є Північна Європа (зокрема, в Норвегії у кожного третього мисливця – зброя цієї фірми). Sako поставляє свої карабіни в Австралію і Нову Зеландію. Ємний північноамериканський ринок також не залишився обійденим увагою. Свого часу, очевидно під впливом «вестернізації» і популярності Winchester`а, Sako постаралася розвернутися на ринку США зі своєю аналогічною моделлю. «Ударною силою» для прориву повинна була стати Sako Finnwolf. За задумом розробників, популярності «фінського вовка» повинна була сприяти «американська» компоновка з підствольним магазином і «скобою Генрі». Але … розрахунок не виправдався, і Finnwolf був знятий з виробництва, ставши невдалим досвідом погоні за популярністю. Надалі Sako більше не експериментувала з «чужими» моделями.
Однак фіни не залишили ідеї завоювання американського ринку. В розгорнутій в США боротьбі за безпеку зброї Sako знайшла «золоте зерно». Ним стала «концепція ключа» – Key Concept. Система контролю за доступом до зброї, створена спільно з концерном, який виконують замки ASSA ABLOY, це інтегрований з затвором замок. Система була вперше представлена на Міжнародній виставці зброї в Нюрнберзі IWA в березні 2000 року. Принцип роботи заснований на блокуванні ударника ключем, внаслідок чого зброю неможливо перезарядити. Спроба злому замка призводить до поломки групи затвора і виключає виробництво пострілу. Зброю без ключа можна вкрасти і, зламавши замок і ударник, після ремонту використовувати за прямим призначенням. Але свою основну функцію Key Concept в будь-якому випадку виконає. Стороння людина: зловмисник, дитина і так далі, який заволодів зброєю, не зможе (хіба що, відібрати ключ у господаря) його застосувати – тільки як кийок. Випробування, проведені з метою з’ясувати вплив системи на працездатність зброї, показали її абсолютну надійність. Зброя, оснащена Key Concept, зберігає всі свої характеристики в будь-яких погодних умовах, в тому числі при значній низькій температурі. В даний час Sako встановлює систему «концепції ключа» на всю зброю затворів груп з III по V.
Своє 80-річчя фірма Sako відзначила ювілейною серією Sako 75 Safari. Зброя ручної збірки випускається під класичний калібр для полювання на велику африканську п’ятірку – .375 H & H Mag. На карабіні встановлена група затвора V Magnum. 75 Safari виходить обмеженою серією.
PS. Строгий і витончений дизайн Sako чимось нагадує природу Фінляндії і Карелії – один раз побував і хочеться повернутися. Карабін володіє прекрасним балансом і хорошою точністю і сам проситься в руки.
Сергій Стародубцев
Журнал “МастерРужье” №55