Ми продовжуємо писати про елементи кулі. Напередодні ми писали про порох, а сьогодні пропонуємо вашій увазі інформацію про капсуль.
Займання пороху відбувається за допомогою капсуля, що вставляється в дно гільзи патрона казнозарядних рушниць і надівається на брандтрубку у дульнозарядних шомпольних рушниць.
Капсуль – або мідний, або латунний ковпачок, в якому міститься ударна суміш (0,004-0,005 г), що складається в основному з гримучої ртуті, бертолетової солі і антимонію.
Капсуль вибухає від удару бійка.
Є кілька видів капсулів, що відрізняються один від одного як зовнішнім виглядом, так і властивостями.
Найбільш поширені у нас відкриті капсулі з червоної міді, які добре запалюють як димний, так і бездимний порох.
Капсуль повинен бути такого розміру, щоб він міг входити в призначене для нього гніздо щільно, але не дуже туго, і доходити вибуховим складом до гребеня ковадла.
Крім відкритих капсулів є закриті, типу “Жевело”. Це цілий металевий патрончик, на зразок монтекрісто, всередині якого міститься не тільки вибухова речовина, але і ковадло. Закриті капсулі значно сильніші всіх інших; вони досить дорогі і застосовуються переважно для запалювання бездимних порохів.
Для шомпольних рушниць використовуються капсулі малого діаметру, висотою до 5 мм.
Дія капсуля залежить не тільки від кількості і складу ударної суміші, але також від сили удару і форми бійка. Чим сильніше бойова пружина, тим сильніше вибух капсуля; занадто тупий або надмірно гострий бойок послаблює вибух.
По матеріалам книги “В помощь охотнику”.