«Готуй влітку сани, а взимку – воза», – кажуть у народі. Лісівники Волині втілюють це прислів’я на практиці, бо ж зовсім скоро крізь сніг доставлятимуть на підгодівельні майданчики «комплексне меню» для мешканців лісу. Про це повідомляє прес-служба Волинського ОУЛМГ.
У переліку першочергових заходів, що реалізовуються в напрямку ведення мисливського господарства, велике значення має робота над збільшенням чисельності диких тварин.
Не секрет, що зима для лісових мешканців – голодний період. Саме тому влітку лісівники дбають про заготівлю кормів, щоб взимку було чим порадувати звіра. Достатня кількість кормів в угіддях мисливського господарства завжди буде приваблювати диких тварин та тримати їх на одній території.
Особливо важко переносять неповноцінне харчування косулі. З середини зими для них настає важкий період. В цей час у косуль починають відростати роги, відповідно – тварини потребують калорійної підгодівлі.
Головний мисливствознавець ДП «Горохівське ЛМГ» Григорій Биховець ділиться досвідом заготівлі кормової бази для диких тварин на зиму: «Віники використовуються взимку, коли для звірів настає скрутний період. Високий сніговий покрив, низькі температури та ожеледиця не дають змоги тваринам достатньо рухатись. Але звірі вже знають, що є годівниці із сіном, кормовими віниками, вівсом, кукурудзою.
У ДП «Горохівське ЛМГ» підгодівельні майданчики в основному відвідують козулі, яких на обліку підприємства нараховується близько 300 голів. Для зимової підгодівлі зайців використовуються зернові снопи із вівса, які ми заготовлятимемо трішки пізніше.
Є певні тонкощі з сушкою кормових віників. Лист висихає швидше, а ось пагін – довше. Якщо скласти їх в такому стані, може бути пліснява.
Самці сімейства оленячих мають роги. Кожен рік вони їх скидають. На місці старих виростають нові. Косуля скидає роги в жовтні, як і лось, олень пізніше – в лютому. Нові роги в козулі починають рости з середини зими. Вже в квітні самець козулі «вичісує собі роги». Зимова підгодівля забезпечує тварину усіма необхідними поживними речовинами та дає змогу не лише комфортно пережити важкий період, але й мати достатньо ресурсів в організмі, аби відростити нові, сильні та ефектні ріжки».
До теми.
Косуля не є стадною твариною. Більшу частину року дорослі самці тримаються поодиноко, а самиці невеличкими родинними табунами. Харчуються переважно різнотрав’ям, рідше – молодими гілками, листям та бруньками чагарників. Тваринки часто поїдають жолуді, гриби (полюбляють опеньки та грузді), ягоди (суницю, чорницю та брусницю).
Взимку можуть їсти молоду соковиту хвою, за потреби «копитять» сніг заввишки 10 см, щоб здобути сухе листя, вічнозелений плющ та жолуді. Постійного лігва косуля не має. Ліс – це і прихисток, і кормова база для тварини.