ЗМІСТ
З далекого минулого собака залишається відданим другом і незамінним компаньйоном людини на полюванні. Тому протягом багатьох століть люди займалися виведенням порід мисливських собак, наразі можна говорити про понад 100 видів, що розрізняються за своєю спеціалізацією, характером і зовнішніми даними.Маленькі мисливські породи собак можуть бути улюбленими домашніми вихованцями і надійними помічниками на полюванні. У них чудово поєднуються послух, вірність і доброзичливе ставлення до господарів з бойовим мисливським інстинктом. При виборі вихованця, який буде справно служити на полюванні, стане корисною інформація про характерні особливості найпопулярніших в світі мисливських собак невеликого розміру.
Такси
Походження такси було відзначено в 16 столітті в Південній Німеччині. Протягом століть з’явилося кілька видів цих оригінальних собачок – маленького зросту на коротких лапах з витягнутим тулубом. При всіх химерних зовнішніх особливостях такса – мисливська собака, що володіє сильним інстинктом хижака, готова переслідувати здобич, як у вузьких і довгих проходах нір, так і по сліду крові звіра на землі.
Загальна характеристика
Опис породи:
Статура такси характеризується витягнутим м’язистим тілом з грудиною, яка виступає вперед і втягнутим животом. Найдовша такса в світі досягає 115 см. Лапи у такси короткі і потужні.
Голова такси відрізняється злегка подовженою формою з м’якими і рухливими вухами середнього розміру, кінці яких закруглені і звисають уздовж щік. На морді виділяються виразні овальної форми темні очі з бровами у вигляді дуг, що надають собаці вид мислячої істоти. Такса має потужні щелепи, що важливо для мисливської собаки.
За кольором шерсті такси бувають одноколірні і двоколірні. Найціннішим вважається забарвлення одного кольору: жовто-рудий, рудий, чисто жовтий. У собак з двоколірним забарвленням присутній основний колір – коричневий або чорний з підпалинами бурого з рудим або жовтим кольором. Зустрічаються такси з мармуровим забарвленням.
Фізичні дані такси характеризуються силою і рухливістю. В середньому такси живуть від 12 до 15 років.
Фахівці класифікують представників цієї породи за розмірами та видами шерсті.
Стандартні такси
Стандартні мисливські такси – це собаки висотою від 23 до 27 см, об’ємом грудей не менше 35 см і вагою від 7 до 9 кг. Зовнішні дані цього виду відповідають загальній характеристиці породи: довге мускулисте тіло на коротких сильних лапах, подовжена форма голови з характерною для породи мордою і забарвленням.
За своїм характером такси спокійні, слухняні і невибагливі. Вони прекрасно уживаються в квартирі і не потребують особливого догляду. Стандартні такси рідко останнім часом використовуються для полювання, хоча непогано піддаються дресируванню. Для мисливських цілей були виведені карликові і кролячі види такс.
Карликові такси
Карликові такси за розміром значно менші стандартних. Вони виростають від 14 до 21 см в холці в залежності від статі собаки. Обсяг їх грудини від 30 до 35 см і вага 4-4,5 кг.
Маленькі розміри собаки яскраво відображаються на її темперамент. Карликова такса – мисливська по натурі собака. Представники цього виду набагато хитріші, зліші і агресивніші на відміну від звичайних такс. Їх бійцівський характер при наявності тренінгу чудово проявляється на полюванні за норними звірками. Ці такси рухливі, грайливі, але й уразливі, тому потребують ласкавого поводження господарів.
Кролячі такси
Це найменша мисливська собака з представників породи такс, спеціально виведена для полювання на кроликів, зайців та інших дрібних звірків в норах з вузькими проходами. Собака характеризуються такими параметрами: зростом від 10 до 15 см, обхватом грудей 30 см і середньою вагою до 3,5 кг. У цього виду гармонійна статура, міцний кістяк і розвинена мускулатура. Характерно, що передні лапи у цієї такси більші і сильніші задніх лап, що дуже важливо під час полювання, коли собаці лапами доводиться розгрібати нори, засипані землею.
Кроляча такса відрізняється розумом, цілеспрямованістю, сміливістю і прекрасним чуттям. Полювання є головним покликанням її життя.
Гладкошерсті такси
Цей різновид такс виведений від схрещування французького бассета з пінчером. Представники цього виду мають гладку і густу шерсть, яка щільно прилягає до тіла. Характерною ознакою гладкошерстних такс є шкірні складки на лапах. Це найперший, найстаріший різновид породи з кремезним довгастим тулубом, сильна, спритна і рухлива. Для забарвлення гладкошерстних особин характерні різні відтінки червоного, а також соболиного кольору з вкрапленням шерсті з чорними кінчиками.
Вони практично не піддаються дресируванню, але легко піддаються вихованню і не вимагають особливого догляду. За характером – це захисники, віддані хазяїнові, люблять тривалі прогулянки. Останнім часом рідко залучаються до навчання для полювання.
Довгошерсті такси
Такси з густою шерстю, яка щільно прилягає до тіла середньої довжини, з наявністю підшерстя і очосів біля вух і на хвості були виведені шляхом схрещування гладкошерстної такси зі спанієлем. Стандартна довжина шерстяного покриву встановлюється у собак після досягнення 2 років. Тоді їх шерсть стає гладенькою.
Цей вид породи успішно залучається до полювання.
Жорсткошерстні такси
Цей вид є наймолодшим і походить від схрещування гладкої такси та тер’єра. Від своєї породи жорсткошерстна такса відрізняється кумедним виглядом – довгою шерстю, що прилягає щільно до тіла, особливо довгою в області вух, лап і хвоста. Вид її морди нагадує старого з вусами, густими бровами і бородою. Забарвлення жорсткошерстних видів породи може бути різноманітним.
Собака має ті якості, які є незамінними на полюванні: розвинена кмітливість і інтуїція.
Мисливські собаки спанієлі
Батьківщиною спанієлів є Іспанія. Їх виводили спеціально для лову птахів. Пізніше утворилося дві групи спанієлів, одна з яких призначалася для полювання на птахів в полях, а інша була навчена ловлі пернатих на воді.
Ці собаки мають гнучкий розум і прекрасне чуття, і легко піддаються навчанню. Вони прекрасно можуть замінювати на полюванні лягаву. Існує кілька видів невеликих за розміром спанієлів, що відносяться до групи підрушничних собак, які допомагають мисливцям шукати і приносити збиту дичину.
Російський мисливський спанієль
Російський спанієль має ріст від 36 до 44 см і виділяється розтягнутою статурою, легкою головою з вухами, розташованими на рівні очей і більш короткими, ніж у інших порід спанієлів. Їх шерстяний покрив характеризується помірною довгою і густотою. Відносяться до цього виду спанієлі слухняні, охайні, милі і життєрадісні собаки.
Собака цього виду спанієлів відрізняється гострим нюхом і слухом. Одна з кращих її якостей – хороша інтуїція в пошуку здобичі. Вона незамінний помічник в лові диких кіз, зайців і драча. Під час полювання відрізняється витривалістю і чітко виконує команди господаря.
Англійський кокер-спанієль
Ця порода має компактне тіло з добре розвиненими грудьми і сильними лапами. Собаки виростають від 38 до 40,5 см і важать від 13 до 15,5 кг. Головною відмінністю «англійця» є низько розташовані тонкі й довгі вуха, покриті шовковистим волоссям, що надають собаці неповторну чарівність. Тулуб покритий довгою і шовковистою шерстю. Забарвлення може бути однотонним – чорним, рудим або коричневим, можливо з білою грудкою; двоколірним – пегим з чорними, рудими або коричневими плямами або трибарвним – чорно-білими підпалинами.
Характеру цієї собаці притаманні завзятість, витривалість і відданість господареві. Її чудове чуття і наполегливість в пошуку здобичі – незамінні якості на полюванні. Англійські кокер-спанієлі – живі і веселі собаки, люблять свій настрій висловлювати гучним гавкотом. Вони завжди намагаються догодити господареві, можуть бути слухняними і здатні до навчання.
Американський кокер-спанієль
Спанієль – американець за статурою компактніший англійського побратима. Він виростає від 34 до 39 см і важить від 10 до 13 кг. Головною особливістю цих собак є голова куполоподібної форми з чітко вираженими надбрівними дугами. Низько посаджені вуха покриті довгою і густою шерстю, як і все тіло собаки. За своїм забарвленням він схожий з англійським кокер-спанієлем і буває однотонним, двоколірним і трибарвним.
Володіючи великими здібностями і активною поведінкою, цей вид легко і швидко навчається командам і навичкам полювання на дрібних пухнастих звірів і птахів. Американські кокер-спанієлі дуже допитливі, люблять грати з дітьми і прекрасно уживаються з іншими тваринами.
Кінг Чарльз спанієль
Цей вид спанієлів виводився англійськими аристократами для полювання на невеликих звірів і птахів. Це маленькі симпатичні собаки ростом від 25 до 29 см в холці і вагою 5-7 кг з кумедною плескатою мордочкою, опуклими очима-гудзиками, висячими вухами і короткими кінцівками. Їх шерсть буває чотирьох видів: білою з чорними плямами і підпалом, біло-червоною, яскраво-червоною і чорною з підпалом.
Кінг-чарльз-спанієлі дуже розумні і поступливі собаки з грайливим характером. Вони люблять догоджати хазяїну, але можуть показувати іноді свою незалежність.
Тибетський спанієль
Тибетські спанієлі мають маленький зріст, що досягає в холці 24-27 см. Собака відрізняється короткою шиєю, що створює враження, що голова кріпиться до її тулуба. У неї маленька мордочка, з темно-коричневими очима, обрамленими чорними віками, що виражають здивування і красиві вуха, які звисають.
Мила зовнішність – повна протилежність характеру: наполегливій, сміливому і енергійному. Після завезення в Європу, тибетські спанієлі зарекомендували себе вмілими мисливцями на птахів.
Бігль
Собака бігль – одна з найдавніших і маленьких гончих мисливських собак, що володіють інстинктом йти по сліду за запахом і розкопувати нори. З давніх часів з біглем полювали на зайців як піші, так і кінні мисливці. У послужному списку цих собак значиться полювання на оленів, кабанів і навіть на шакалів. Біглі прекрасно справляються і з доставкою убитих птахів.
Зовнішній вигляд породи
Опис:
1. Статура бігля міцна з розвиненим кістяком і хорошою мускулатурою, витонченим тулубом середньої довжини. У нього широка грудка і злегка втягнутий живіт. Ріст бігля коливається від 33 до 40 см, а середня вага дорослої собаки буває від 8 до 13 кг. Для собак цієї породи характерні: подовжена вигнута шия, м’язисті лапи, добре опушений і високо поставлений хвіст. Шкіра собаки еластична і щільно прилягає до тіла.
2. Голова собаки масивна і злегка подовжена. Морда відрізняється широким носом чорного кольору з великими ніздрями, обвислими губами, великими темно-коричневими очима і сильними щелепами. Довгі, закруглені на кінцях вуха тісно прилягають до щік.
3. Шерсть Бігля густа, коротка і гостра на дотик з характерним для породи трибарвним забарвленням – білим з великими коричневими і чорними плямами.
Характер і поведінка
Основними рисами характеру бігля є його життєрадісність, доброзичливість, активність і відданість господарям. Йому притаманні незвичайна кмітливість, жвавий розум, здатність швидко приймати рішення. Це самостійна і впевнена в собі собака з урівноваженою і рухомою поведінкою.
Їй не властивий страх. Бігль відрізняється гучним заливистим гавкотом, що привертає увагу і проганяє небажаних гостей. Собака, володіючи невичерпною енергією, невтомно може полювати і грати.
Бассет-хаунд
Бассет-хаунд – порода гончих мисливських собак, яку виводили спеціально для пішого полювання і використовували в полюванні на лисиць і борсуків. Володіючи унікальним нюхом, вони вистежують видобуток, невтомно переслідують його, але не атакують, залишаючи поставити кінцеву точку в лові звіра мисливцеві.
Зовнішній вигляд породи
Опис:
1. Довге тіло бассет-хаунда покрито шкірою, яка рясно звисає. Воно сильне, мускулисте і на коротких лапах. Хвіст у собак довгий і піднятий в формі шаблі. При невеликому рості від 33 до 38 см, ці собаки дуже важкі. Їх вага коливається від 22 до 27 кг.
2. Голова і шия бассет-хаунда покриті зморшками, що додають морді сумний вираз. Морда і ніс цієї породи довгі, що дозволяє тримати їх близько до землі і винюхувати звіра. Завершують портрет собаки висячі вуха.
3. Бассет-хаунд – короткошерста порода з гладким шерстяним покровом, окрас якого триколірний з плямами різноманітними по розташуванню і формі.
Характер і поведінка
Для гончих собак їх характер досить м’який і спокійний. Бассет-хаунди доброзичливі і рідко проявляють агресію. Вони прекрасно уживаються з іншими собаками, так як звикли полювати в зграї. Завдяки витривалості і витримці можуть по сліду звіра йти кілька годин.
Навчання навичкам вистежування і переслідування здобичі вони піддаються легко, а дресурі – важко, через впертий характер. Ця порода собак любить голосно гавкати і якщо на полюванні вони гавкотом попереджають про звіра, то в квартирі це створює незручності.
Бордер-тер’єр
Ця порода мисливських собак не зазнала змін протягом декількох століть з часу свого виникнення. Витривалі і мобільні бордер-тер’єри в будь-яку погоду повністю віддаються азарту полювання.
Володіючи сильним мисливським інстинктом, вони працюють в зграї з гончими, переслідуючи осіб і видр, і майстерно виганяють звірів з нір.
Зовнішній вигляд породи
Опис:
1. Тіло у породи бордер-тер’єр гармонійно складене, сильне й мускулисте, з рівною і широкою спиною, невеликою грудиною і помірно підтягнутим животом. Ноги породи рівні і подовжені, що дають можливість під час полювання бігти за конем. Ріст бордер-тер’єра досягає до 34 см, а вага від 5,2 до 7 кг. Порода характеризується пропорційно довгою шиєю з легким вигином, холкою і наявністю загривку.
2. Собака пізнавана по широкій голові з широким похилим чолом і короткою мордочкою з кумедною борідкою. Потовщені чорні губи приховують нижню щелепу, ніс також чорного кольору. Собака відрізняється міцними і потужними зубами. Окрасою морди служать темно-карі очі мигдалеподібної форми з живим проникливим поглядом і припасовані невеликі висячі вуха трикутної форми.
3. Шерсть у бордер-тер’єрів пряма і жорстка, схожа на дріт і щільно притиснута до тіла, захищеному підшерстям, що нагадує повсть. Забарвлення породи може бути рудим, рудим з підпалом, блакитним з чорним підпалом і різними відтінками пшеничного кольору.
Характер і поведінка
Бордер-тер’єр відрізняється рівним темпераментом і доброзичливим характером, відчуває велику прихильність до господарів. Він доброзичливо ставиться до оточуючих і дітей, не витримує самотності. Йому постійно необхідно спілкуватися і грати з людьми, і собаками різних порід.
При досить компактних розмірах, собак цієї породи не можна віднести до розряду слабких і ніжних. У їхньому характері поєднуються м’якість з жвавістю, рухливість зі норовливою твердістю. Вони хоробрі і працьовиті, володіють сильним мисливським інстинктом. Під час полювання вони впливають на звіра напористістю і гавкотом, але можуть атакувати і умертвити свою жертву. Бордер-тер’єри легко піддаються дресируванню при знаходженні правильного підходу.
Артезіан-нормандський бассет
Артезіан-нормандські бассети відносяться до породи гончих, що володіють чудовим чуттям і вміють швидко вистежувати звіра в будь-яких умовах. Собаки цієї породи, виявивши звіра, методично переслідують його голосом, долаючи при цьому густі зарості, а загнавши його, дістають з будь-якої вузької і глибокої нори. Порода артезіан-нормандських бассетів прекрасно зарекомендувала себе в полюванні не тільки на зайців і кроликів, а й на більших звірів – лисиць і кабанів.
Зовнішній вигляд
Опис:
1. Тіло собаки потужне і гармонійно складене, має розтягнутий корпус з міцною широкою спиною, трохи плескатим з боків попереком і довгою овальною грудиною. Висота дорослої особини приблизно 36-37 см, а вага не більше 15 кг. Порода характеризується довгою шиєю з невеликим підвісом і короткими сильними, трохи викривленими лапами.
2. Голова собаки виглядає масивно в співвідношенні з тілом через великий опуклий череп. На морді виділяються злегка опукле перенісся і верхня губа, практично закриває щелепу. Великі овальної форми очі висловлюють спокійний і лагідний погляд. Ця порода відрізняється м’якими довгими вухами, вузькими і сильно загорнутими у основи і загостреними на кінцях.
3. Шерсть собаки коротка, що нагадує щетину, щільно прилягає до тіла і зазвичай з трибарвним забарвленням: світло-коричневим, чорним, білим.
Характер і поведінка
Артезіансько-нормандському бассету властивий характер справжньої гончака, піддається азарту полювання. Він здатний до навчання і може бути надійним помічникам людини в полюванні на будь-якого звіра. Проте, його не можна назвати надто слухняною собакою.
На полюванні і в домашній обстановці він може бути впертим і свавільним. Вдача у собаки добра, вона добре ладить з людьми і не схильна до агресії.
Древер
Древер – порода собак, схожа на таксу, була виведена спеціально для полювання на козулю, кабанів, лисиць і зайців шляхом схрещування такси з мисливською шведською собакою. Представників цієї породи вирізняє відмінне чуття на звіра, витривалість і завзятість в його переслідуванні і здатність утримувати видобуток на місці до пострілу мисливця. Вони успішно полюють як поодинці, так і в зграї собак.
Хоча древер бігає не так швидко, як інші гончаки, але цей недолік компенсується їх цілеспрямованістю, працьовитістю і звучним голосом.
Зовнішній вигляд
Опис:
Древер – собака, наділена довгим сильним м’язистим тілом на коротких ногах. До відмінних властивостей статури також відносяться рівна спина, груди, які виступають подовженої форми. У древера підтягнуте черево і довгий, що нагадує шаблю хвіст. Висота собаки в загривку доходить до 38 см.
2. Голова у древера великого розміру і довга із слабо вираженим переходом від чола до морди. Для породи характерні вуха середнього розміру, високо посаджені і спадають з боків.
3. Шерстяний покрив нерівномірний по довжині на різних ділянках тулуба. На шиї, спині і сідницях шерсть жорстка і довга, на внутрішній стороні хвоста – пухнаста. Зустрічаються представники породи з різним кольором забарвлення, але обов’язково з білими симетричними плямами.
Характер і темперамент
Древери наділені багатьма якостями, необхідними для мисливця – уважністю, стриманістю, проникливістю, упевненістю в собі, сміливістю і енергійністю. Їм не властива агресивність і непередбачуваність.
Порода відрізняється високими розумовими здібностями, тому добре піддається навчанню і вихованню. В характері древера переважають товариськість, доброзичливість і ласкаве ставлення до домочадців.
Фокстер’єр
Фокстер’єр відноситься до одного з різновидів лисячих норних собак, виведених в кінці XVIII століття для знищення щурів. Упродовж віків фокстер’єр став вірним помічником людини в полюванні на лисиць, борсуків і єнотів.
Володіючи приголомшливим нюхом, силою і швидкою реакцією він завжди готовий до бою зі звіром.
Зовнішній вигляд
Опис:
1. Статура фокстер’єра компактна, пропорційна, схожа на злегка витягнутий прямокутник, розташований на невеликих лапах. Порода характеризується короткою прямою спиною, глибокою грудною кліткою і граціозною шиєю, що розширюється до плечей. Ріст собак в залежності від їх статі від 33 до 41 см, а вага від 6,8 до 7,7 кг.
2. Голова середньої ширини з плоским лобом, звужується до очей. Морда собаки майже прямокутна з заокругленням в кінці. На ній виділяються чорний ніс і круглі, глибоко посаджені очі темно-коричневого кольору, що виражають пильність, інтерес і життєрадісність. Середньої величини вуха з переломом вище чола спрямовані до вилиць.
3. Фокстер’єри бувають гладкошерстими і жорсткошерстними. У жорсткошерстних собак шерсть на морді і лапах дещо коротша, ніж на тілі. Забарвлення собак зустрічається триколірне – білий з плямами бурого і чорного кольору і двоколірний – з рудими плямами на білому тлі.
Характер
Фокстер’єри наділені живим і невгамовним темпераментом. Відмінними рисами їхнього характеру є тямущість, активність і життєрадісність.
По відношенню до людини вони виявляють дружелюбність, люблять грати з дітьми і готові за господаря кинутися у вогонь і воду. По відношенню до звіра виявляють злобу, пильність і відвагу, будучи чудовими компаньйонами в полюванні.
Левретка
Левретка, відома ще під назвою – маленький італійський хорт – одна з найдавніших і найбільш мініатюрних мисливських собак. Володіючи невгамовною енергією, левретка невтомно може ганяти дрібних гризунів, а також кроликів і зайців, досягаючи швидкості до 40 км / год.
Зовнішній вигляд
Опис:
1. Статура левретки відрізняється граціозністю. Довжина і висота її тіла, практично рівні і складають близько 38 см. Собака наділена прямою спиною зі злегка закругленим попереком, потужними вузькими грудьми, що переходить в живіт і сильними подовженими кінцівками. Довгий загнутий хвіст дозволяє тримати рівновагу на різких поворотах. В середньому вона важить від 2,5 до 4,5 кг.
2. Голова у цих хортів довга і вузька з витягнутою гострою мордою з темними губами і подовженими щелепами. Глибоко посаджені очі левретки темні з виразним, щирим поглядом. Високо розташовані вуха стають у вертикальне положення, коли собака насторожується.
3. Шерсть у левреток щільна, блискуча, без підшерстя, добре прилягає до тіла. Забарвлення собак може бути чорним, сірим з блакитним переливом, кремовим, пастельним, білим і пегим.
Характер і поведінка
У левреток ласкавий і слухняний характер. Вони віддані хазяїнові і гостро відчувають його настрій. Володіючи активним темпераментом, вони люблять перебувати в русі і грати з дітьми.
Левретки дуже розумні, проникливі і тямущі. Ці риси характеру сприяють навчанню елементарним командам, необхідним для полювання і поведінки в домашній обстановці. При цьому вони не терплять дуже суворого ставлення, від якого дратуються і лякаються.