Що необхідно знати про робочі якості мисливського ножа
Робочі якості ножа залежать не тільки від його розмірів (довжини, ширини, товщини) клинка, його форми – багато що залежить від рукоятки, наявності або відсутності упорів.
Овальна, гладенька, порівняно довга рукоятка, яка на третину перевищує ширину руки, краще підійде для тривалої роботи з ножем.
До речі, грубі і абиякі рукоятки ножів при досить інтенсивній роботі швидко натирають мозолі.
Упори не потрібні мисливському ножу (крім кинджалів, що відносяться до спеціалізованих ножів), оскільки обмежують його можливості. Як виняток допускається невеликий упор для руки знизу рукоятки.
Як бачите, робочі характеристики мисливського ножа – цікава тема, гідна розгляду. І саме їй ми присвятимо сьогоднішню публікацію.
При виборі ножа потрібно чітко уявляти собі, що ви збираєтеся ним робити, які операції доведеться вам виконувати на полюваннях.
Для цього пропонується скористатися рис. 1, де надані силуети ряду ножів, найбільш відомих в мисливській практиці.
У правій частині малюнка виставлені бали кожному з запропонованих ножів за операціями, що найчастіше зустрічаються в мисливській практиці.
Ножу, яким краще (зручніше, швидше) виконувати розглянуту операцію, поставлено один бал (перше місце), гіршому – вищий (найвищий – останнє місце). При однаковому зручність (незручність) виконанні операції ставляться однакові бали. Таким чином, найменша сума балів приносить перше місце, найбільша – останнє.
Як видно з малюнка, перше місце по універсальності серед представлених зразків і операцій належить тайговому ножу, останнє – складаному, власне, не мисливському.
Переваги тайгового ножа
Практика мисливця і мисливствознавця-польовика переважно лісової зони привела до вибору поясного ножа «тайговий», яким доводилося виконувати багато операцій, крім самозахисту. При відсутності іншого інструменту доводилося робити одним ножем топорище, нарти, лижі, маскувальні лопатки, правила для шкурок і т.п. Цим ножем незручно знімати шкурки дрібних звірків, для цього використовується складаний ніж, який вдало заповнює недоліки першого.
Високе місце «тайгового» ножа по сумі операцій не дає підставу рекомендувати його абсолютно всім мисливцям на всі полювання. При полюванні на водоплавну і болотяну дичину, наприклад, можна і не мати поясного ножа, супутні побутові роботи успішно можуть виконуватися тут середніми складними ножами ( «комбайнами»).
Інший приклад: на професійному полюванні в тундровій зоні ножем доводиться робити надрізи на туші північного оленя, обробляти тушу по суглобу, знімати і знежирювати шкурки лисиці, вовка, росомахи, свердлити отвори в дереві при ремонті нарт, потрошити рибу. За цими операціями слід віддати перевагу якутському ножу – 8 балів проти 25 «тайговому» (на рис.1 названі операції укладені в рамки проти порівнюваних ножів).
Крім того, якутським ножем зручно ремонтувати постромки в собачій і оленячій упряжці; товстий обушок його дозволяє легко розколювати вздовж осі оленячі кістки, щоб добути ласощі – мозок; одностороння заточка – їсти м’ясо з відрізаних шматочків поблизу власного носа. Як бачите, в ножі проявляються ще й національні особливості. При виборі ножа грають роль і особисті смаки, звички, які, втім, не повинні переважати над здоровим глуздом.
Правила поводження з мисливським ножем
Відомо, що будь-який інструмент в невмілих руках мало що значить. Тому дуже важливо вміти правильно застосовувати ніж.
Рис. 2 демонструє ряд прийомів роботи з мисливським ножем.
Бойові упори номерного ножа, іменованого «промисловим», не дозволяють використовувати його в варіантах а, г, е, що додатково підтверджує непотрібність цієї деталі в мисливському ножі.
Стругати з упором обуха ножа в коліно заважають не тільки упори, а й інші надмірності, як, наприклад заточка спинки ножа для цілей знежирення шкір. Але і знежирювати великі шкури ним незручно, оскільки ніж при цьому утримується обома руками – однією за ручку, інший за кінчик клинка (рис. 2, Ж).
Знижують можливості ножів заводського виготовлення № 1 і «промислового» непомірно скошений носок – виключається операції а, г, д (рис. 2). На ряді ножів спинка (або її частина) виконана у вигляді пилки. На думку конструкторів, в першому випадку це допомагає робити пропил кісток, у другому створює додатковий упор (не ковзає) для великого пальця (рис. 2, а). Проте ці «удосконалення» можуть знижувати можливість виконання операцій, а, е, і ін. Кістку, навіть найтовстішу, можна зламати ударом обуха ножа (вагою 200-250 г), попередньо очистивши ділянку від м’яса і плівок. Багато ножів, ближче стоять до спеціалізованих, ніж до ножів загального призначення, оскільки вони призначені для знімання шкур і оброблення туш великих копитних тварин.
Відтак зрозуміло, що попит на ножі формується на основі робочих якостей, особистих смаків і національних особливостей мисливської культури. Будь-яка з цих трьох вимог важлива, не рахуватися з якою-небудь – значить відмахнутися від інших.
Сьогодні йшлося про робочі якості мисливського ножа. А яким ножем користуєтеся ви?
Стаття підготовлена за матеріалами, взятими з вільних джерел.
Джерело: bighunting.ru