Свято Євстахія Плакиди: давні традиції козаків-пластунів оживають у унікальній хоругві
Сьогодні, 20 вересня, в день вшанування святого Євстахія Плакиди, покровителя мисливців, особливої уваги заслуговує унікальний артефакт, що зберігається у Кіровоградському художньому музеї. Про це нагадує голова громадської організації Українське мисливське товариство “ТУР” Дмитро Ляляєв у Facebook.
Мова йде про унікальну мисливську хоругву XVIIІ століття, яка належала запорозьким пластунам – козацьким розвідникам та мисливцям. Хоругва натягнута на справжні оленячі роги і має зображення святого Євстахія Плакиди.
Як зазначають дослідники, святий Євстахій – це християнізований образ колишнього язичницького бога полювання. Його язичницьке ім’я Плакид означає “безшумний”, “нечутний” – якості, необхідні мисливцю. За легендою, Плакид, римський генерал і мисливець, побачив між рогами оленя розп’яття Христа, що стало початком його навернення до християнства.
Цікаво, що 20 вересня – це не випадкова дата для вшанування святого. У цей період у оленів починаються гони – “рев“, коли вони втрачають обережність. Також це час початку сезону полювання на куликів та кабанів.
У день святого Євстахія запорозькі пластуни традиційно влаштовували урочистий виїзд на полювання, виносячи попереду саме цю хоругву. Крім того, в народі цього дня ворожили за напрямком вітру: північний віщував холод, південний – тепло, західний – вологу погоду, а східний – вітряну.
“Ця хоругва абсолютно унікальна. Ані в українських, ані в європейських музеях таких більше немає,” – підкреслює Дмитро Ляляєв.
Цей артефакт не лише демонструє багату культурну спадщину українського козацтва та мисливства, але й нагадує про глибокі духовні та язичницькі корені наших традицій. У день святого Євстахія Плакиди він набуває особливого символічного значення, єднаючи минуле і сьогодення українських мисливських звичаїв.