Про терміни придатності патронів і пороху не говорив хіба що лінивий. Однак думки з цього приводу розходяться досі. Хтось говорить про неприпустимість застосування як пороху з простроченим терміном зберігання, так і з споряджених набоїв. Інші вважають, що термін придатності вказаний виробником не завжди відповідає дійсності і при належному дбайливому зберіганні його можна збільшити.
Більшість виробників заявляє, що термін придатності патрона становить 3-5 років. Форуми в Інтернеті рясніють суперечливими фактами про випробування прострочених патронів промислового виготовлення, або закручених в домашніх умовах, але із застосуванням пороху 20 річної давності. З огляду на неоднозначність висновків, можна з впевненістю говорити лише про те, що використання боєприпасів з простроченим терміном придатності не гарантує результату зазначеного виробником.
При неправильному зберіганні, стабілізатори, які знаходяться в складі пороху можуть розкластися, в такому випадку зазвичай, порох має кислуватий запах. Це означає, що порушений хімічний склад і відповідно змінюється швидкість горіння пороху. Якщо порох буде горіти довше, то потужності пострілу може не вистачити для того, щоб влучити в ціль. А якщо стріляти кулею, то вона взагалі може залишитися в каналі ствола і наступний постріл призведе до його руйнування. Якщо ж швидкість горіння пороху збільшиться, то це може призвести до підвищеного тиску і в результаті детонації зашкодити не тільки стволу, але і стрільцю.
З огляду на те, що головним завданням будь-якого полювання є повернення додому цілим і непошкодженим і бажано з трофеєм, слід відповідально ставитись до свого спорядження. Пістя того як ви придбали нові патрони, вказуйте на них дату виготовлення. Старі відстрілюйте в першу чергу. Якщо, за умови правильного зберігання, вік патрона перевищує 5-7 років, дотримуючись правил безпеки розберіть один і огляньте його вміст. Якщо ви самі крутите патрони, то вам також слід періодично перевіряти придатність пороху.
Мисливці з досвідом пропонують тест В.Н. Трофимова. Цей тест визначає швидкість горіння пороху. Для того щоб пройти тест нарізають з паперу листочки довжиною 100 мм і шириною 30 мм. Відступивши від краю (вздовж довгої сторони листочка) на 30 мм, наносять олівцем лінію, а відступивши на 50 мм – другу таку ж лінію. Цей листок складають навпіл уздовж довгої сторони. Далі на вагах відважують 0,25 г пороху і висипають його на цей листочок так, щоб між лініями, які були намальовані олівцем, утворилася рівна по ширині і висоті доріжка довжиною 50 мм. Лист з порохом кладуть на який-небудь незаймистий предмет, так, щоб один її край виступав за край опори. Підпалюють кінець паперу, що виступає, і, коли полум’я дійде до першої лінії, і порох спалахне, запускають секундомір. Коли порох повністю догорить – секундомір зупиняють. Потім визначають час горіння пороху за секундоміром. Повторюють цей експеримент 5 або 10 разів. Чим більше тим краще. Таким чином, можна знайти середню величину часу горіння і визначити відхилення в більшу або меншу сторону.
Бездимний порох хорошої якості, призначений для мисливських гладкоствольних рушниць дробів, горить в зазначених вище умовах протягом 2 с. з допуском ± 0,2 сек. Це означає, що порох може горіти в інтервалі часу від 1,8 до 2,2 с. Якщо випробуваний порох згоряє в 1,7-1,6 с і менше, це свідчить, що порох зіпсувався і став агресивним. Таким порохом користуватися не можна. Якщо порох згоряє за 2,3-2,4 с. і більше, то цим порохом ще можна користуватися, тому що він став тільки слабкішим, що компенсують додаванням до нормального заряду за калібром і сезоном полювання 0,05-0,1 м
Придатність димного пороху визначають дуже просто. Беруть 3-4 порошинки, кладуть на шматок картону або на інший погано займистий предмет і підпалюють їх сірником. Хороший порох дає енергійний спалах з яскравим полум’ям і сизо-білим димом. Поганий порох зазвичай не загоряється або тліє і спалаху не дає. Виходить це через намокання пороху, внаслідок чого з нього вилуговується селітра, що забезпечує горіння пороху. До використання такий порох непридатний.
Отож користуватися патронами і порохом з вичерпаним терміном придатності все ж можна. Але тільки за умови належного зберігання та обов’язково з дотриманням необхідних запобіжних заходів. Однак пам’ятайте, що вартість пороху не така висока, щоб ризикувати заради цього здобиччю, зброєю і тим більше своїм здоров’ям.