ЗМІСТ
У Кам’янському зареєстровано можливий випадок сказу в людини. Згідно з повідомленням, ймовірне зараження чоловіка відбулося при наданні медичної допомоги власному коту з симптомами сказу. Про це повідомляє Кам’янське районне управління ГУ ДПСС в Дніпропетровській області.
Відео з військовим викликало занепокоєння
Паралельно з офіційним повідомленням у соціальних мережах активно поширюється відео з українським військовим, який демонструє симптоми, схожі на гідрофобію — один із характерних проявів сказу на пізніх стадіях захворювання.
На відео чоловік у військовій формі розповідає, що його вкусила кішка “три-чотири місяці тому” за палець. На запитання, чи швидко загоїлася рана, військовий відповідає: “Як ніготь”. За його словами, інцидент стався “в полі на позиціях” у населеному пункті Крючки (селище в Україні, у Балаклійському районі Харківської області).
Дискусії щодо достовірності відео
Відео викликало бурхливі обговорення серед користувачів соцмереж. Думки розділилися щодо достовірності показаних симптомів та обставин, описаних у відео.
“Криниця мисливця” звернулась до двох установ — Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області та Кам’янського районного управління ГУ ДПСС в Дніпропетровській області — через сторінки у Facebook для з’ясування деталей. Запити були скеровані до обох установ, оскільки за свідченнями військового, укус стався в Харківській області (село Крючки), проте наразі офіційно підтверджений випадок сказу зареєстровано в Кам’янському Дніпропетровської області.
Відповіді від офіційних установ
Кам’янське районне управління ГУ ДПСС в Дніпропетровській області повідомило, що хворий, про якого йдеться в їхньому повідомленні, мешкав у Петриківському районі, с. Хуторське, де й заразився на сказ, хоча сам прописаний у м. Дніпро. Також в управлінні зазначили, що інформація про інші випадки захворювання до них не надходила.
Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області повідомило, що питання захворювання людей на сказ належить до компетенції МОЗ або територіального органу ЦПКХ, і вони не можуть підтвердити факти, представлені у відео.
Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб у свою чергу зазначив, що відео датується лютим 2024 року, і станом на сьогодні в інфекційній лікарні хворих на сказ немає. Також центр підтвердив, що військовий, який захворів на сказ у лютому 2024 року, помер, однак вони не можуть ідентифікувати, чи саме він зображений на відео.
Ця інформація підтверджує, що в лютому 2024 року в Харківській області справді був зафіксований летальний випадок сказу, проте без додаткового розслідування неможливо встановити, чи саме цей випадок показано на відео, яке наразі поширюється в мережі.
Офіційна інформація про сказ в Україні
За даними публічного звіту Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Сергія Ткачука, у 2024 році було зафіксовано випадки сказу, при цьому їх кількість була більшою, ніж у 2023 році. Проте, як зазначається у звіті, динаміка захворюваності почала спадати.
“Нам вдалося по епізодичній ситуації в минулому році забезпечити вакцинацію і виконати план на 70% від 21-го року”, — зазначив голова Держпродспоживслужби.
Що таке сказ та як він передається
За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ України, сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом. Воно характеризується розвитком енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи.
Людина може інфікуватися від хворої на сказ тварини через:
- укус;
- подряпину та мікроушкодження шкіри;
- потрапляння зараженої слини на слизові оболонки або пошкоджену шкіру.
Симптоми та перебіг захворювання
Інкубаційний період захворювання може варіюватися від 1 тижня до 1 року, але зазвичай становить 2-3 місяці. Все залежить від місця, кількості й глибини укусів; кількості й активності вірусу, що потрапив у рану; віку постраждалого. Найнебезпечнішими є укуси в ділянку голови та шиї.
На початку інфікування у людини підвищується температура, вона відчуває біль, поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження.
Читайте також: Сказ на фронті: Трагічна історія собаки Кардана підтверджує слова експерта
Розрізняють активний та паралітичний сказ. Під час активного сказу спостерігаються гіперактивність, гідрофобія (боязнь води), часом – аерофобія (боязнь протягів чи свіжого повітря). Через кілька днів настає смерть через кардіореспіраторну зупинку.
Профілактика захворювання
У разі укусу, пошкодження шкіри або ослинення твариною необхідно:
- Негайно промити рану протягом щонайменше 15 хвилин мильною водою, 70% спиртом або 5% розчином йоду.
- Обов’язково звернутися до лікаря для отримання антирабічної вакцини.
За класичною схемою має бути п’ять щеплень: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні. У разі появи симптомів специфічного лікування не існує, захворювання практично завжди закінчується летально.
Міфи та реальність про сказ
Кам’янське районне управління ГУ ДПСС у Дніпропетровській області поширило важливу інформацію про найпоширеніші міфи щодо цього захворювання:
- Міф: вакцинувати тварин, які не виходять на вулицю, не обов’язково. Реальність: дика природа може сама “прийти” до тварини, що мешкає ізольовано.
- Міф: вакцинувати потрібно лише дорослих тварин, одного щеплення достатньо. Реальність: вакцинувати обов’язково щорічно з 3-х місячного віку.
- Міф: хвора тварина завжди поводиться агресивно, в неї тече слина. Реальність: на початковій стадії слина не тече. Хвороба може мати безсимптомний перебіг.
- Міф: до лікаря не обов’язково звертатися відразу після укусу. Реальність: після появи перших симптомів медики вже не зможуть допомогти.
Джерело: матеріали Держпродспоживслужби, Кам’янське районне управління ГУ ДПСС в Дніпропетровській області, Центр громадського здоров’я МОЗ України.
Один коментар до “У Кам’янському зареєстровано випадок сказу в людини”