У зворах Сколівських Бескид в лютому-березні проходить ще одне таїнство природи – олень благородний скидає свою «корону», яка прикрашала його могутню і горду голову протягом року. Про це пише Криниця мисливця з посиланням на Національний природний парк “Сколівські Бескиди”.
«Корона» – роги, розміри та вага яких залежить від багатьох факторів, а саме – вік тварини, її фізичний стан та генетичні особливості. У розквіті сил оленя, а це 8-12 років, така «корона» може важити 10 кг а то і значно більше. Тож як відбувається цей біологічний процес?
Класична правильна будова рогів у всіх оленів майже ідентична. Кожний ріг несе по два надочних (очний і надочний) пасинки: майже над самою розеткою від стовбура відгалужується очний пасинок, розташований над ним – наступний надочний, за яким слідує середній пасинок. Вище середнього пасинка буває підкоронний або при-верхівковий (підвінцевий, “вовчий”) пасинок, а всі пасинки над ним – верхівкові, вінцеві або коронні. Корона буває різної форми . Верхівки пасинків, як і верхівка основного стовбура, можуть мати вторинне галуження або сплющуватися. Взаємне розміщення стовбурів рогів буває різної форми: округле, овальне, у вигляді латинських літер “У” або “V”.
У молодого самця вже в 6-8 місяців на лобових кістках з’являються горбки, з котрих в 13-15 місяців виростають перші роги . Від шкіри самець очищає їх в серпні – вересні, а скидає – в квітні -травні, у віці 23-24-ох місяців. Зазвичай вони мають вигляд нерозгалужених стовбурів (шпильок), в яких при основі немає розетки.
У виняткових випадках перші роги можуть мати при основі або при верхівці зачатки пасинків. У перспективних самців перші роги дещо довші, ніж вуха й мають тупі верхівки. Наступні, другі роги (на третьому році життя), як правило з розеткою при основі, мають по 2-3 пасинки на кожному (здебільшого очний і середній). В особини з доброю кондицією другі роги можуть мати 4 пасинки, зокрема очний, середній і два на вилоподібне розгалуженій верхівці стовбура або очний, надочний, середній та верхівка стовбура. Другі і всі наступні роги самець скидає в лютому – квітні, причому старший – скоріше, а молодший – пізніше. Невдовзі на місці попередніх виростають нові – треті роги. Треті і всі наступні роги самець очищає починаючи від липня й до середини серпня, старший скоріше, а молодший пізніше. Весь цикл розвитку рогів, з часу їх появи аж до очищення від шкіри, триває 17-24 тижні . Кожні наступні роги, як правило, масивніші, могутніші з більшою кількістю пасинків. З п’ятирічного віку верхівки рогів, як правило, закінчуються короною. Максимального розвитку роги досягають в оленя віком 10-14 років. В подальші роки життя оленя, кількість пасинків і могутність рогів, передусім в їх верхній частині поступово зменшуються. Старий олень на стовбурі рога має зовсім мало пасинків, іноді всього один – очний. Такі особини можуть бути небезпечними для суперника, в двобої. Кількість пасинків на стовбурах рогів оленя не може служити ознакою для визначення віку тварини.
В загальній схемі розвитку рогів оленя бувають певні відхилення унаслідок яких істотно змінюються їх форма й контури. Таке явище зумовлене різними чинниками: порушення в гормональній системі, хвороби, передусім статевої системи, механічні пошкодження стовбура і пасинків тощо.
Збір рогів є справжнім мистецтвом, освоїти яке може далеко не кожен. Для цього необхідно досконало знати територію лісу, біологічні особливості тварини, проводити весь час спостереження за оленями – а це не всім під силу. Скиди рогів є прекрасним сувеніром, який може зберігатися у класичному вигляді або використовуватися для виготовлення різноманітних мисливських сувенірів.
Разом з тим, Олег Куликів,головний еколог НПП “Сколівські Бескиди”, нагадує, що відвідування лісу у цей період пов’язаний з певними небезпеками: складні кліматичні умови, дикі тварини, зокрема ведмідь, що прокинувся після зимової сплячки, та ведмедиці з малятами. Тож варто утриматися від таких прогулянок.
Один коментар до “У НПП “Сколівські Бескиди” благородні олені скидають свою “корону””