ЗМІСТ
У селі Молочки Бердичівського району (колишній Чуднівський район) з’явилися вовки. В цьому переконаний місцевий житель, який говорить, що сам бачив, як вовк загриз його овець. Це трапилося приблизно о восьмій ранку 8 жовтня, – повідомляє народний тижневик “Субота”.
Щоб дізнатися подробиці, кореспондентка Сніжана Смирнова поїхала у село Молочки.
Любов Лотоцька – староста Молочкінського старостинського округу, говорить, що в селі раніше ніколи не бачили вовків, і такий жахливий випадок вперше. Хоча раніше лісник казав, що бачив вовків у лісі. А ліс – за 2 кілометри від села…
“Раніше я бачив вовків лише по телевізору”
Ось і хата, де живе сім’я, яка через вовка втратила своїх домашніх тварин. Її з трьох сторін оточують поля, які перемежаються невеликими посадками дерев і кущів. Недалеко від обійстя, в полі, журналістка помітила з десяток овець, які безтурботно паслися на сонечку.
– Після цього випадку я далеко не відвожу своїх тварин пастися, – говорить хазяїн Олександр Шиманський. – Раніше вони паслися далеко від хати – за метрів 500. Бувало, принесу їм води, напою і вони ночують у полі. Я ніколи не боявся за свою худобу. А тепер як тільки вечоріє, забираю до хліву.
– Того ранку я пішов у поле, де припиняв корів, а звідти пішов через город до іншого поля, де паслися вівці. Здалеку побачив, що над полем кружляє багато ворон і начебто якийсь собака рве моїх овець. Я підійшов дуже близько – метрів, мабуть, на 40-50. Бачу, що це не собака, а вовк – сірий, здоровий, морда така продовгувата, хвіст довгий. Мені стало моторошно. Поряд були кущі і декілька дерев, і я вирішив, що у крайньому випадку буду рятуватися на дереві. Я почав вовка лякати: свистіти, кричати… На той момент вовк встиг розірвати одну вівцю, другу задушив, а тушу третьої протягнув більше ніж 100 метрів і кинув. Мабуть, я йому завадив. Розумієте, я раніше вовків бачив тільки по телевізору, тому для мене це був шок.
За словами Олександра, у сусідньому селі теж бачили вовків. Кажуть, чоловік їхав на тракторі і недалеко від нього пробіг вовк з вовчицею та маленьким вовченям. Вовк і вовченя побігли до лісу, а вовчиця зробила декілька кіл навколо трактора і потім теж побігла. Тракторист начебто зняв це на телефон.
Люди говорять, у Молочках раніше був такий випадок – хазяїн прийшов по козу, яка паслася на полі, і побачив лише одну обгризену голову тварини. Тоді не могли зрозуміти, хто це зробив, а тепер думають на вовків.
“Тепер худобу не залишаємо у полі на ніч. Боїмося вовків”
– У нашому селі майже всі тримають худобу, тому що їздити кудись на роботу дуже далеко, – пояснює Олександр. – Від нас до Бердичева – 60 кілометрів, до Любара і Олевська – теж декілька десятків кілометрів. Раніше я працював у цих містах на різних заводах, добирався на своїй машині і витрачав на дорогу пів зарплати. Тепер працюю у своєму господарстві, як інші односельці, вирощую худобу, продаю м’ясо. У мене, наприклад, сім корів. Було ще недавно 13 овечок, а тепер після нападу вовка залишилося десять. Хочу зауважити, що дві ягниці, яких задрав вовк, мали вагу приблизно 50 кілограмів, а одна – до 70 кіло. М’ясо кожної, якщо продати, коштувало би мінімум три тисячі гривень.
Журналістка вирішила поцікавитися, як поява вовка вплинула на жителів села. Пані Марія, яка купувала продукти на місцевому ринку, розповіла наступне.
– Я сама вовка не бачила, але коли цієї ночі виходила в хлів до своєї корови, мені було якось страшно. Адже моя хата стоїть близько від поля. Треба, щоб мисливці постріляли цих вовків.
Інші жінки повідомили, що тепер обов’язково забирають на ніч своїх домашніх тварин з поля у хлів. Краще поберегтися…
В області вовків стало більше
Прокоментувати ситуацію з появою вовків у бувшому Чуднівському районі та розповсюдженості цього хижака на території області журналістка попросила Олександра Шульгу – головного спеціаліста відділу мисливського господарства полювання та рекреації Центрального міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства.
– Вовк – аборигенний вид, який постійно живе у лісах Житомирщини. Якщо вовка помітили на території колишнього Чуднівського району – це не щось надзвичайне, тому що його раніше фіксували на території сусіднього колишнього Бердичівського району. Що стосується конкретного випадку в селі Молочки, то ми не можемо ні підтвердити його, ні спростувати, бо на власні очі нападу вовка не бачили, якихось фото чи відеодоказів також немає. Якщо ж такий випадок усе ж мав місце, то, можливо, це якийсь старий вовк-одинак, який не має сили вполювати дичину у лісі і шукає легку здобич – домашніх тварин, які прив’язані і пасуться далеко від житла людей. А щодо другого випадку, то тут ми маємо великі сумніви, бо вовк – це хитрий, обережний нічний хижак, який уникає людей і якого відлякує будь яка техніка, тим більше великий трактор. Можливо це були одичавілі вівчарки. Років чотири тому в Житомирському районі місцевий житель стверджував, що бачив вовків, а потім з’ясувалось, що неподалік жила пара азіатських вівчарок, які прибігли в село, напали на теля і навіть протягли його тушу метрів 500. Вони були великих розмірів з сірими спинами і жовтими лапами, схожими на вовків…
За словами Олександра Шульги, впродовж останніх п’яти років в області спостерігається незначне збільшення чисельності вовків. За результатами обліку у 2023 році на Житомирщині зафіксовано 151-го вовка, тоді як у 2019 році їх було 105. Але збільшення вовків не критичне, тому що в період 90-х років у лісах Житомирщини налічувалось близько 200 вовків. Частково на ситуацію вплинуло і те, що через війну на території області рішенням Ради оборони Житомирської області було заборонене будь-яке полювання.
Вовки сконцентровані у північній частині області, хоча сім’ї вовків живуть і на території Житомирського полігону, у колишніх Баранівському та Пулинському районах, вовки зустрічалися у лісах колишніх Житомирського та Бердичівського районів. При настанні віку статевої зрілості вовки розбиваються на пари і шукають місця, де їм комфортно. Вони спокійно можуть подолати до 50 кілометрів і з’явитися в іншому регіоні. Останнім часом спеціалісти фіксують збільшення чисельності копитних, тому вовки мають чим харчуватися, особливо влітку. Побутує думка, що збільшення чисельності вовків в нашій області відбулося через міграцію їх із областей, де тривають бойові дії. Але це припущення хибне, бо на сході країни вовк – хижак не типовий.
Буквально днями ми писали, що в Івано-Франківській області розгулюють зграї вовків, які роздерли корову.