Верховний Суд визнав протиправним і нечинним пункт 12.20 Інструкції МВС
Верховний Суд визнав протиправним і нечинним пункт 12.20 Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21 серпня 1998 року №622. Про це йдеться у постанові оприлюдненій на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень.
Видання zbroya.info нагадує, що визнаний Верховним Судом пункт передбачав зобов’язання громадян здати зброю, якщо поліція анульовує дозвіл. При цьому таке право поліція, на їх думку, вигадала собі поза законною процедурою судового контролю. Адже, якщо власник зброї вчинив будь-який злочин, то згідно зі статтею 148 Кримінально процесуального кодексу через процедуру судового контролю, власника можуть обмежити в праві володіння.
У позиції Верховного Суду зазначається, що саме законом має бути встановлений особливий порядок діяльності суб`єктів, об`єктом права власності яких є, зокрема, вогнепальна мисливська гладкоствольна зброя, і тільки закон може встановлювати щодо цього об`єкта конкретні обмеження та покладати на відповідних суб`єктів (власників зброї) визначені обов`язки. Інструкція №622, пункт 12.20 якої оскаржуються, не є законом, оскільки вона прийнята, як зазначено у її преамбулі в редакції станом на січень 2019 року: «Відповідно до Закону України “Про міліцію”, постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року №576 “Про затвердження Положення про дозвільну систему”, Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №383, Постанови Верховної Ради України від 17 червня 1992 року “Про право власності на окремі види майна” із доповненнями до неї від 22 квітня 1993 року та 24 січня 1995 року, а також у зв`язку з прийняттям інших нормативних актів по лінії служби дозвільної системи». З викладеного висновується, що пунктом 12.20 Інструкції №622 не можуть встановлюватися обмеження щодо права власності особи на зброю, в тому числі й обов`язки стосовно передачі зброї на комісійний продаж чи для переоформлення іншій особі у 15-ти денний строк, оскільки як строк, так і саме обмеження права власності повинно визначатися виключно законом, а не вказаною Інструкцією як підзаконним нормативно-правовим актом.
– Фактично повноваження в позасудовому порядку обмежувати право власності на зброю і були ключовими пунктами Інструкції 622, – наголошують на сайті zbroya.info та додають, що у зв’язку з цим, тривала боротьба цілої групи людей під узагальненою назвою «справа Сударікова».
За інформацією видання, групою юридичної боротьби було ініційовано декілька позовів і боротьба тривала з перманентним успіхом. Важливу перемогу було здобуто в апеляційному суді. Після цього МВС та Нацполіця скасувало п. 12.20 Інструкції, але подали касаційну скаргу до Верховного Суду.
– І тут Верховний Суд просто максимально епічно вчинив, як справжня незалежна влада: касаційну скаргу МВС задовольнив, але рішення на нашу користь не просто посилив, а розписав такі фундаментальні речі, що ми просто в захваті, – зазначається на інформаційному порталі власників зброї.
З текстом постанови суду можна ознайомитись за посиланням reyestr.court.gov.ua