Так, наприклад, при полюванні на гусей потрібно обирати рушницю з дуже купчастим боєм і великою кількістю шроту в снаряді, щоб при стрільбі великим шротом вразити цю дичину на максимальній дистанції. Тому для такого полювання потрібно рушницю 12-го калібру, краще – важку, щоб вона витримувала гранично допустимі заряди, з сильними дульними звуженнями в обох стволах.
Для полювання на бекаса, коли доводиться багато ходити і стріляти на відстань 10 – 20 м, важка рушниця, яка кучно б’є не потрібна і навіть шкідлива, адже на близькій відстані вона буде розбивати дичину або мисливець буде промахуватися. В цьому випадку краще обирати рушницю 20, 16-го або легку рушницю 12-го калібру, з циліндричним сверловкою правого (нижнього) ствола.
Для полювання в горах незамінна двостволка 20-го калібру, а для видобутку дрібного хутрового звіра – рушниця 28-го або 32-го калібру. Обдумуючи вибір рушниці, не слід забувати і про клімат: в спеку носити важку рушницю дуже важко, і про тип угідь: в кущах рушницю з більш короткими стволами і розлогим боєм. Роздумуючи, на якій рушниці зупинити свої вибір, прикиньте, чи часто вам доводиться бувати на полюваннях на кабана, на якому краща максимально потужна зброя, або для вас важливіше видобуток дрібного хутрового звіра. Можливо, втім, що вас однаково цікавить і те, і інше. Певну роль, природно, грають і засоби, які у вас є.
При підборі рушниці враховується і ступінь стрілецької підготовки мисливця. Малодосвідчених, з недостатньою стрілецькою підготовкою мисливцям не слід купувати рушницю, яка занадто купчасто б’є, призначену для стрільби на траншейному стенді, або яку-небудь іноземну модель з повними чоками в обох стволах. З такою рушницею при стрільбі на близькі і середні дистанції (15 – 30 м) буде або промах, або при точному попаданні дичина перетвориться в розбитий шматок м’яса з пір’ям. Але і на далеких дистанціях (35 – 50 м) слабкий стрілок стане стріляти чи не краще, так як в цьому випадку важливо точно визначити відстань і взяти правильне попередження, а це досягається тільки великим досвідом. Тому мисливцям з посередньою стрілецькою підготовкою доцільніше купувати рушницю не з повними чоками, а з циліндром в правому (нижньому) стволі і з напів-чоком в лівому (верхньому) стволі.
На питання про вибір рушниці в залежності від її конструкції однозначної відповіді бути не може. Куркова двостволка хороша своєю невибагливістю, дешевизною, простотою пристрою, але вона не настільки зручна і скорострільна, як безкуркова двостволка з ежектором. Самозарядна рушниця, наприклад МЦ21 або “Браунінг” добре на прольоті, на полюваннях за вовком і лисицею, при стрільбі копитних, його перевага – можливість швидко провести 4 – 5 пострілів без перезарядки вручну. Однак у цих рушниць є і недолік: неможливо швидко замінити патрон з одним номером дробу на патрон з іншим номером дробу або кульовий патрон. Для безвідмовної роботи самозарядної рушниці необхідно ретельно за нею доглядати, добре знати її пристрій, застосовувати мастило, яке відповідає сезону, вміло споряджати патрони, притому неодмінно в хороші гільзи, бо в іншому випадку автоматика не спрацює.
Однозарядні одностволки не вигідні, бо напоготові всього лише один постріл. При поломці механізму мисливець взагалі виявляється беззбройним.
Найбільш універсальна зброя – двостволка, а якщо говорити про основну масу мисливців-любителів, то безкуркові двостволки з вертикальним розташуванням стволів, що забезпечує більше поле зору під час прицілювання. Рушниці з вертикально розташованими стволами дають більш точний бій, що особливо важливо при стрільбі кулею. Внутрішні курки зручніші, ніж зовнішні, адже вони не засмічуються, ні за що не зачіпають і зводяться при відкриванні (або закриванні) рушниці. Двоствольна гладкоствольна безкуркова рушниця з вертикальним розташуванням стволів 12-го або 16-го калібру при масі 2,9 – 3,3 кг, при стволах довжиною 680 – 750 мм і поєднаннях циліндр-чок (або получок-чок) в якійсь мірі є універсальним, хоча в повному розумінні слова універсальної рушниці, тобто зброї однаково придатної для всіх видів полювання, не існує.
При купівлі рушниці перш за все уважно оглядають стволи, їх внутрішню і зовнішню поверхні. Вони повинні бути рівні і гладкі без вибоїн, подряпин і роздуті. Добре перевіряти зовнішню поверхню по відблиску, який формує світло, що потрапляє на стволи. Цей відблиск повинен йти з постійним звуженням від одного кінця ствола до іншого без зламів. При огляді внутрішньої поверхні ствола за тіньовими кільцям можна легко виявити бракований ствол. Якщо тіньові кільця розташовуються строго концентричними колами і на рівній відстані один від одного, то ствол хороший, якщо ж кільця викривляються і порушується їх концентричність, то такий ствол пошкоджений, неправильно виготовлений або спаяний. При огляді стволів з дуловою і казенною частиною необхідно звернути увагу чи немає різностінності, чи перпендикулярний дуловий зріз осі каналу ствола.
При купівлі рушниці в комісійному магазині слід звернути увагу, чи не шустовані стволи. Визначити, чи шустована рушниця (тобто знято частину металу в каналі ствола для знищення раковин) чи ні, можна на підставі того, що за загальним виглядом рушниця дуже стара (навколо бойків прогари металу, гострі куточки деревини у колодки і замкової дошки заовалені, стволи потерті і т.п.), а внутрішня поверхня каналів стволів в прекрасному стані, як кажуть мисливці – стволи дзеркальні. Остаточний висновок про шустованість стволів можна зробити тільки після зважування стволів і порівняння їх маси з масою, вказаною на стволах. Якщо ж маса не вказана, слід заміряти діаметр каналу ствола і порівняти його з діаметром, зазначеним на стволах. Якщо і таких написів немає, то не слід купувати дуже стару рушницю із дзеркальною поверхнею каналів стволів.
http://shop.myslyvets.com.ua/product/verylube-xado-smazka-oruzhejnaya-chistyashhaya-500ml/
Потім треба перевірити, чи добре припаяні планки, що скріплюють стволи, а також прицільна планка. Сірий наліт в місцях пайки повинен бути відсутнім. При постукуванні паличкою по планці легко виявляється погане припаювання, звук глухий, деренчливий. Стволи при цьому повинні бути підвішені за передній підствольний гак. Щоб перевірити, чи хитаються стволи в колодці, необхідно видалити мастило з дотичних поверхонь стволів з колодкою. Зі знятою цівкою і відкритим механізмом запирання кладуть подушечку одного з пальців на місце стикування казенного зрізу стволів зі щитком колодки і похитують рушницю в поперечному напрямку. Найменша качка стволів відразу ж відчувається подушечкою пальця. Для перевірки поздовжньої хитавиці закривають запірний механізм і так само без цівки качають рушницю в поздовжньому напрямку.
При гарному пригоні стволів до ствольної коробки підствольні гаки на загальних бічних поверхнях повинні мати сліди від тертя об стінки пазів колодки, причому чим більше потерта поверхня, тим краще пригнані підствольні гаки, тим довговічніше буде добре сполучення стволів з колодкою.
При огляді затвора (замикаючого механізму) необхідно звернути увагу, чи доходить до місця при замиканні важіль (у нової рушниці невеликий довід пальцем до місця допустимий), гладко чи й безшумно закривається механізм або з дзвоном і брязкотом, що є ознакою недостатньо точної підгонки.
Цівка на рушниці не повинна мати жодних коливань. При взводі курків повинні бути чіткі і дзвінкі клацання, а бійки мати силу удару по капсулі, яка перевіряється висотою підскакування металевої гільзи, поставленої над бойком, при спуску курка. Ця висота повинна бути не менше 50 см. Бійки повинні мати правильну округлу форму у вигляді параболоїда і виступати на 1,7 – 1,5 мм, інакше легко можуть відбутися відколи деревини. Прицільна планка повинна бути рифленою, без вм’ятин і викривлення.
Щоб точно потрапляти по рухомих цілях, необхідно, щоб рушниця мала прикладистість, хороший баланс і посадистість. Прикладиста рушниця при неодноразовій скидці до плеча дає правильне поєднання прицільної планки, мушки, цілі і очей стрілка.
Ніколи не поспішайте з покупкою рушниці, уважно її не оглянувши. Це така річ, яку потрібно якомога рідше міняти. До рушниці треба звикнути, її треба освоїти, а для цього потрібен час. І якщо у нової рушниці бій виявився поганий, не поспішайте розлучатися з рушницею, можливо, просто потрібно підібрати для неї інші заряди.
Руденко Ф.А., Семашко В.Ю., Черенков С.Є., Матюнин М.М.
Енциклопедія мисливця в 7 т.
ТОО “Можайськ-Терра”, 1995