Рушниці, призначені для добування мисливських звірів і птахів, називаються мисливськими. Систем і типів їх дуже багато.
Вибір мисливської зброї – одна з перших турбот початківця мисливця. Щоб цей вибір був правильним, потрібно ознайомитися з технічними характеристиками різних систем мисливської зброї та особливостями їх практичного застосування. Тільки після цього, враховуючи також місцеві умови полювання, можна вирішувати питання про вибір рушниці.
Види мисливських рушниць:
Дробові рушниці
Куледробові рушниці
Комбіновані рушниці
Кульові рушниці
Дробові рушниці
Дробові рушниці з гладкими стволами (без нарізів) складають найчисленнішу групу сучасних рушниць, що заряджає магазин патроном. Вони призначені для стрільби дробом, картеччю або свинцевими кулями (круглими і спеціальними). Одноствольні рушниці випускають однозарядними багатозарядними (магазинні рушниці). Двоствольні рушниці поширені більш широко, ніж одноствольні.
Одноствольні рушниці випускають однозарядними і багатозарядними (магазинними). Серед останніх розрізняють самозарядні, тобто автоматичні, і неавтоматичні, що перезаряджаються стрільцем.
Двохствольні рушниці поширені більш широко, ніж одноствольні. В останні роки все більше визнання отримують дробовики, стволи яких спарені по вертикалі (бокфлінти). У той же час двостволки рушниці з зовнішніми курками (куркові рушниці) майже повсюдно витісняються сучаснішими безкурковими рушницями, у яких курки приховані в замках і назовні не виступають.
Куледробові рушниці
Куледробові рушниці – це рушниці зі стволами спеціальної сверловки, що дають хороший постріл кулями і шротом з одного і того ж ствола. Широко відома, наприклад, сверловка “райфл чок”, або “парадокс”. При такій сверловці чокового (дулового) звуження стволів по всій довжині забезпечується широкими гвинтовими нарізами, причому саме звуження свердла не параболічної форми, як у дробовика, а конусної, з досить довгим переходом каналу ствола до звуженої його частини. У глибокі нарізи куля не зривається і, пройшовши їх, набуває обертальних рухів, подібно штуцерній пулі. Тому бій цих рушниць кулею мало чим відрізняється від бою хорошого штуцера на середню дистанцію. Але коротка Штуцерна нарізка не встигає надати обертальний рух дробу (сипучий снаряд), велика частина якої прослизає по поверхні широких полів і по дну нарізів. Тому бій з рушниці зі сверловкою “парадокс” по купчастості і рівномірності обсипання не поступається бою з дробових рушниць з циліндричною сверловкою.
Комбіновані рушниці
Комбіновані рушниці – такі, у яких поряд з дробовими стволами є нарізні для стрільби кулею. До них відносяться: “двійники” (раніше називалися штуцерними рушницями) з одним нарізним і другим гладким дробовим стволом; триствольні рушниці, у яких два стволи гладкі дробові і один нарізний або два ствола нарізні і один дробовий; чотирьохствольні рушниці з двома дробовими (спареними в горизонтальній площині) і двома нарізними стволами.
Кульові рушниці
Кульові рушниці (з нарізним каналом ствола) призначені виключно для стрільби кулями різного калібру і ваги. За своїм призначенням вони поділяються на кілька груп: для полювання на слонів, носорогів і т.п. (Початкова енергія кулі від 500 до 1200 кгм), для полювання на лосів і деяких великих антилоп (початкова енергія кулі від 350 до 550 кгм), для стрільби по високогірних і степових звір’ях на дистанції до 200м (початкова енергія кулі від 200 до 400 кгм ), для полювання на дрібних звірів (початкова енергія кулі від 80 до 200 кгм) і рушниці, призначені для тренувальної стрільби по мішенях (початкова енергія кулі від 0,5 до 15 кгм). Найбільш поширені одноствольні і двоствольні нарізні рушниці.
Одноствольні нарізні рушниці найчастіше роблять магазинними несамозарядними. Вони дешеві, міцні і надійні у використанні, придатні для полювання всіх видів і під будь-які патрони.
Одноствольні мисливські карабіни (далекобійні гвинтівки) призначені для далекої (200-300м) і точної стрільби. Вони багатозарядні (магазинні) на 2-3-5 патронів, досить легкі, зручні у користуванні, відрізняються купчастим боєм.
Мисливські короткобійні, або так звані малокульні, гвинтівки призначені для стрільби по дрібним тваринам, великим і середнім птахам на відстанях, недоступних для звичайного дробовика, тобто на 100-200м. Такі гвинтівки мають один досить масивний і зазвичай нерухомий ствол, менші порівняно з карабінами калібр і заряд, кулі з невеликим або середнім поперечним навантаженням, але з великою швидкістю. Іноді гвинтівки роблять з відкидним (що коливається на шарнірі) стволом, як дробовики.
Джерело: Мисливська зброя