При сучасних методах землеробства у сільській місцевості в період з лютого по квітень часто не вистачає природного корму для диких тварин, тому розповсюдженим явищем є їх підгодівля. Оскільки найпоширенішими видами пернатої дичини у Великобританії є фазан та куріпка, саме їх підгодівлі присвячене масштабне дослідження Фонду охорони дичини і дикої природи. Автори дослідження вивчали використання птахами 259 годівниць за допомогою фотопасток, проводивши різні експерименти. Як наслідок – були розроблені практичні рекомендації для підгодівлі польової пернатої дичини.
Завдяки штучній підгодівлі взимку вдавалось підвищити успіхи у розведенні фазанів, збільшити щільність гніздування і зменшити розосередження птахів наприкінці зими. Однак, позитивний ефект від підгодівлі може бути повністю нівельованим без належного контролю за «шкідливими» видами тварин. В Англії підгодівлю польової пернатої дичини проводять під час сезону полювання (з жовтня по кінець січня) та після сезону (з лютого по квітень/травень). На полях, де полювання не проводять, підгодівлю організовують з грудня по березень.
Частина 1 – організація підгодівлі.
Навесні годівниці допомагають парам сірих куріпок заснувати територію для розмноження
- Чим годувати? Англійські спеціалісти рекомендують підгодовувати птахів пшеницею. Це широко доступний за помірною ціною вид злакових, який птахи охоче споживають. Пшениця забезпечує збалансовану кількість вуглеводів (60-75%), білків (13-15%) і помірної кількості жиру (1,5-2,5%) у порівнянні з кукурудзою (9% білків і 3-5% жиру). Потребу диких птахів в кальції, деяких амінокислотах та білках вона не задовольняє, ці речовини вони отримують з насіння бур’янів та з безхребетних. Можлива також підгодівля сумішшю з пшениці і менших насінин – ріпаку, червоного, білого проса.
- Як годувати? Перший варіант – бункерна годівниця. Вона зберігає зерно сухим і чистим протягом тривалого часу, зменшує задіяння робочої сили та знижує ризик появи на годівницях нецільових видів тварин. До того ж, такий вид підгодівлі полегшує моніторинг птахів. Серед недоліків – можлива поява щурів і інших шкідників на місцях підгодівлі, при нечастому переміщенні годівниці є ризик розповсюдження захворювань, насамкінець таку годівницю можуть вкрасти.
Другий варіант – розкидання зерна, або вручну, або за допомогою автоматичних кормушок. Зерно необхідно розкидати вздовж доріжок або живоплотів регулярно протягом усього зимового періоду. Переваги такого способу підгодівлі – можливість подачі будь-якого типу корму, можливість дістатись до будь-якого місця. Використання цього методу є ідеальним під час суворої погоди (коли здійснити підгодівлю необхідно раптово) або під час тривалих снігопадів (коли до годівниць важко дістатись). Серед недоліків – більш трудомісткий процес, що не дозволяє уникнути приходу на місця годування нецільових видів.
- Де годувати? Правильний вибір місця для підгодівлі є одним з найважливіших факторів забезпечення її успіху. Необхідно подбати, щоб годівниці були доступними для птахів і забезпечували доступ до них транспортного засобу протягом усього періоду годування.
Годівниця для фазанів розміщена біля лісової дороги
Годівницю встановлено поблизу з укриттям
Якщо на полі контролюють присутність щурів, годівницю розташовують поблизу з місцями для укриття птахів: живоплотами, лісистою місцевістю або лісовими дорогами.
Якщо чисельність щурів не контролюється, годівниці встановлюють у відкритому полі на відстані 40м від польової рослинності, в ідеалі висота посівів має не перевищувати 15-20см. Відповідно до спостережень англійців, в другому варіанті розміщення годівниць щури їх не використовують.
Важливо мати на увазі, що в різні пори року поведінка птахів змінюється. Зокрема, під час сніжного сезону польові птахи стають більш помітними для хижаків, тому наявність укриття поблизу так важлива в цей період. Годівниці слід розміщувати перед приходом морозів, щоб птахи могли ознайомитися з місцем їх розташування. Переконайтесь, що вони завжди поповнюються і будуть доступними для птахів під час сильних снігопадів.
- Скільки годівниць необхідно? Дикі фазани – протягом пізньої зими та весни 1 годівниця на територіального півня, під час сезону полювання – 1 годівниця на 15-20 птахів. Дикі куріпки – мінімум 10 годівниць на 100га. Випущені птахи – 1 годівниця на кожні 20 випущених птахів на відстані принаймні 10м одна від одної (для зменшення конкуренції).
- Моніторинг результатів підгодівлі. Підгодівля є успішною, якщо ви спостерігаєте біля годівниць цільові види птахів, якщо їх чисельність зростає навколо районів організації підгодівлі. Підгодівля не є успішною, якщо поблизу годівниць поява цільових видів є рідкісною, на місцях годівлі помітні щурячі нори, годівниці пошкоджені. Найкращий спосіб провести моніторинг – встановити фотопастку біля годівниці, якщо через 2-3 дні щонайменше 50% зроблених фото фіксують появу цільових видів і менше 2% появу щурів – підгодівля організована правильно.
За спостереженнями англійських дослідників, найчастіше до відсутності позитивних результатів призводить: неправильний вид годівниць, не забезпечення достатньої кількості їжі в постійному режимі, відсутність контролю чисельності щурів.
Частина 2 – поради та підказки.
Корм має бути чистим і сухим, а годівниці не мають залишатися без зерна більше ніж на 2 дні.
До місця розташування годівниць має бути легко дістатися, але для уникнення фактору турбування їх необхідно розміщувати подалі від доріг та пішохідних доріжок. Не встановлюйте годівниці на полях для випасу худоби.
Годівниці необхідно регулярно переміщувати, щоб запобігти розповсюдженню хвороб і концентрації шкідників. Англійці рекомендують переміщувати їх кожні 10 днів на відстань до 20м від попереднього місця розташування, але залишатись в радіусі 50м від першочергового місця встановлення. Рекомендовано встановлювати годівниці ємністю 35-40 літрів, а для заохочення птахів відвідувати нові годівниці – розкласти невелику кількість зерна навколо них.
Краще встановити менше годівниць, які птахи будуть добре відвідувати, ніж більше годівниць, які будуть мало привабливими для них.
Частина 3 – Як зробити годівницю
- Ємність (барабан). Твердий пластик не іржавіє і зменшує вплив вологи на зерно. Металевий варіант недоступний для гризунів. Оптимальний розмір ємності – 30-40л.
- Сопло має бути металевим. Спіралеподібне сопло дозволяє птахам легко бачити і «брати» зерно, необхідно пам’ятати про висоту сопла, щоб куріпки могли дістатись до нього. Якщо відсутній контроль щурів – краще не встановлювати сопло, а зробити прорізи на дні ємності.
- Каркас – утримує годівницю і зменшує її використання нецільовими видами. Необхідно, щоб він дозволяв легко переміщувати годівниці, був зроблений з металу. Конструкція має бути міцною, наприклад, зробленою з циліндричної залізної арматури, покритою дротяною сіткою висотою 0,9м і діаметром 60см, розмір вічка 20х20см. Якщо годівниця призначена лише для куріпок, а фазани не є цільовим видом, розмір вічка має бути 12х12см.
Стримування нецільових видів. Варіанту годівниці, повністю захищеної від появи гризунів, англійці поки що не знайшли, але їм відомі способи, які допомагають зменшити відвідування годівниць гризунами. По-перше, замість спірального сопла зробити отвори на дні ємності для годування розміром 0,5х2см. По-друге, у разі годівниці для фазанів розташувати сопло на висоті 40-45см від землі.
Для зменшення використання годівниць врановими дослідники використовували мертвих граків (в Україні добування заборонене) в якості опудал.
Якщо ви помітили, що оленеві намагаються повалити годівницю, її необхідно або закріпити в землю довгим металевим кілочком, або встановити на достатньо важкий «штатив».