Димний та бездимний порох, властивості, плюси та мінуси
Джерелом енергії для руху снаряду при стрільбі з рушниці є порох, який, згоряючи в короткий проміжок часу, перетворюється в дуже велику в порівнянні з початковим об’ємом заряду кількість пружних, сильно нагрітих газів. Закриті у стволі вогнепальної зброї порохові гази поширюються по лінії найменшого опору, в напрямку по дулу, штовхаючи перед собою снаряд з дуже великою силою.
Наразі патрони мисливських рушниць заряджаються порохом двох типів, які досить сильно відрізняються як за складом, так і за властивостями між собою: димними порохами і бездимними порохами.
Димний, або, як його ще називають, чорний, порох, є механічною сумішшю селітри (75%), сірки (10%) і деревного вугілля (15%).
Балістичні якості цього пороху в значній мірі залежать від одноманітності суміші складових пороху речовин, а також від щільності і величини порохових зерен.
Залежно від величини зерна чорні порохи поділяються на великі, середні та дрібні.
Крупнозернистий порох згоряє порівняно повільно і спочатку дає меншу кількість газів, і більш низький їх тиск, ніж дрібний порох. Проте крупнозернистий порох дає більш рівномірний розподіл тисків по каналу ствола.
Дрібнозернистий порох згоряє швидше, ніж крупнозернистий і середній, розвиваючи дуже високий тиск в казенній частині стола. Тиск газів дрібнозернистого пороху в дулі спадає швидше, ніж при поросі крупнозернистому і середньому.
При згорянні чорного пороху утворюється близько 40% газоподібних продуктів і до 60% твердих залишків.
Таким чином, під час вибуху чорного пороху з’являється густа хмара диму. Крім того, тверді залишки, як це вже було сказано вище, дають сильний нагар у стволі рушниці.
Хороший чорний порох повинен володіти такими ознаками: одноманітний колір, однорідні за величиною зерна його не повинні розтиратись між пальцями; на поверхні зерен не повинно бути ні білих, ні жовтих частинок; в поросі не повинно бути порохової м’якоті – та пилу. Чорний порох, який увібрав у себе вологу, а також тьмяний, матовий із злиплими грудками не придатний до вживання.
Переходячи до іншої групи порохів, потрібно зробити застереження, що в дійсності зовсім бездимних порохів немає; тому хімічні порохи правильніше було б називати малодимними. На противагу димним (чорним) бездимні порохи дуже часто називаються білими, хоча сучасні бездимні порохи бувають різного кольору.
Бездимні порохи здебільшого робляться з піроксиліну. Піроксилін – це рослинна клітковина, тобто бавовняна вата або деревина, оброблена азотною та сірчаною кислотами.
Залежно від обробки пороху і від введених в його склад домішок, що регулюють швидкість горіння, виходять сорти пороху, призначені для різної зброї.
При згорянні бездимного пороху утворюється до 80-90% газоподібних продуктів і 20-10% твердих залишків. Головну масу, газоподібних продуктів складають водень і водяна пара, які легші повітря, відтак при пострілі бездимним порохом у дулі утворюється ледь помітна прозора хмара, яка швидко розсіюється. Температура горіння піроксилінового бездимного пороху трохи вища, ніж чорного.
Як димний, так і бездимний порох має свої позитивні і негативні властивості.
Димний порох хороший тим, що він стійкий при правильному зберіганні, дешевий, легко запалюється будь-яким капсулем; утворюється при пострілі нагар менш шкідливий для ствола. Чутливість до удару у чорного пороху значно менша, ніж у бездимного. ‘Тому він безпечніше у використанні.
Димний порох не примхливий до умов, в яких відбувається його згорання: один і той же сорт може з успіхом використовуватися для стрільби із найрізноманітнішої зброї. Але в той же час димний порох дуже гігроскопічний і, увібравши вологу, настільки змінює свої властивості, що здебільшого стає вже непридатним до використання.
Бездимний порох не забруднює стволів, дає відносно слабкий звук пострілу і меншу віддачу. Він незрівнянно вигідніший від чорного з точки зору корисної роботи при вибуху (охолоджені гази бездимного пороху майже в 900 разів більші за обсягом, ніж заряд, з якого вони утворилися; гази чорного пороху тільки в 300 разів більше за обсягом, ніж заряд). Але бездимний порох здатний давати небезпечний тиск у стволі не тільки тоді, коли його застосовують не за призначенням, а й при недбалому спорядженні патронів.
Будь-який порох слід зберігати в сухому, прохолодному місці, в добре закритій тарі. Але особливо ретельно потрібно закривати бездимний порох. Найкраще його зберігати в скляних банках з притертою кришкою.
По матеріалам книги “В помощь охотнику”.
Один коментар до “Димний та бездимний порох, властивості, плюси та мінуси”