Зовнішній огляд і мікрометричні виміри каналів стволів рушниці MAESTRO фірми Perugini & Visini жодних дефектів свердлування та спаювання не виявили, канали стволів абсолютно правильної сферичної форми та мають непростий профіль. Майже одразу за снарядним входом (перехідним конусом) починається натягнутий конус (extended forcing cones) – невелике конічне звуження завдовжки близько 100 мм, де спостерігається звуження від 18,6 до 18,4 мм. Це дає змогу досягти чудових показників різкості та купчастості бою. Віддача при цьому мінімізується. Далі, до початку змінних дульних звужень, розташований досить точний циліндр з частотою бою не більше 0,01 мм. У стволи врізані спеціальні змінні дульні звуження відомої американської фірми Briley моделі S-1 з параболічним профілем, величина звужень яких варіює від циліндра до посиленого чока з кроком 0,1 мм. Американська фірма-виробник представляє їх як “стрілецьку новинку”. Ці тонкостінні трубки виготовлені з особливого титанового сплаву, що використовується в космічній промисловості, вони мають довжину 70 мм та вагу від 8 до 14 г і вважаються справжнім досягнення сучасних технологій. Кожен змінний чок має власний контейнер із міцної та прозорої пластмаси, що дає змогу прочитати маркування, не видаляючи її. До комплекту додається спеціальний ключ з обмежувачем зусиль закручування. Змінні чоки встановлюються дуже щільно до дульного зрізу стволів.
Система ежекторів – з потужними підпружиненими штовхачами, шептплами біля основи механізму ців’я та звідниками, що виходять із шарнірів голівки, – є найбільш надійною і випробуваною системою для цього виду замикання.
Рушниця має ударно-спусковий механізм (УСМ), що швидко знімається, зібраний на окремій основі. Робити УСМ зйомним почали для швидкої та легкої заміни бойових пружин. Раніше на змаганнях час заміни зламаних бойових пружин був обмежений – 3 хв. Тому виробники шукали шляхи прискорення операції. Нині це показник конструкторської досконалості, якості виготовлення та технічних можливостей фірми.
УСМ MAESTRO легко виймається при натисканні назад на запобіжник, розташований на хвостовику колодки. Його робота забезпечується пластинчастими бойовими пружинами, час спрацювання яких менший, ніж у циліндричних. Perugini & Visini вдалося ще скоротити цей час завдяки прогресивному збільшенню плеча дії сили бойової пружини в міру її розтискання. Ця ідея була реалізована завдяки тому, що в замку вільне перо пружини рухається практично без тертя вздовж тильної поверхні курка, оскільки на її кінці знаходиться невеликий підшипник. Для її заміни достатньо вийняти лише одну вісь. Таку операцію можна виконати навіть у польових умовах. Нагадаю, що обидві бойові пружини однакові, що значно полегшує обслуговування УСМ. У базовому комплекті до рушниці фірма постачає запасні бойові пружини та запасні бійки з пружинами.
Як говорить народна мудрість: “Стволи стріляють, а ложе влучує”. Ми вже давно переконалися на практиці, що для спортивної рушниці ложе відіграє досить важливу роль. Особливо на “колі”, де необхідне постійне однорідне швидке скидання. Тому ложе має круту пістолетну шийку з виступом з лівого боку для щільнішого прилягання долоні. Його осідання досить точне і максимально контактує з металом коробки.
Ців’я та приклад виготовляють вручну тільки за антропометричними розмірами замовника із відбірного волоського горіха, традиційно обробленого спеціальним маслом. Його висока щільність дає змогу нанести дуже дрібне ручне насічення – 27 ліній на дюйм, що відповідає кроку 0,9 мм. Воно має вигляд правильних ромбоподібних призм з гострими та чіткими гранями і робить рушницю завершеною, з елементами витонченості.
Рушниця, що тестується, має вагу 3,7 кг. Це оптимальна маса для спортивної зброї, до того ж вона сприяє зменшенню відбиття та більш плавній поводці, що дає змогу витримати сотні пострілів за тренування. Така вага не відчувається завдяки ідеальному балансу та зосередженню маси рушниці по центру важкої колодки. Ця рушниця оснащена тонким і твердим гумовим затильником завтовшки 15 мм зі шкіряною основою, що робить відбиття ще комфортнішим і запобігає чіплянню за одяг.
Експлуатаційні властивості рушниці досить високі, стрільба з неї приносить велике задоволення, особливо спортивними 24-28-грамовими набоями. Зброя сконструйована та виконана на високому професійному рівні. В ній поєднані найвищі показники бою, відмінний баланс і посадистість, елегантний вигляд, бездоганна якість матеріалів і роботи.
Популярний американський журнал про зброю “Clay Shooting” зробив тестування моделі MAESTRO для “трапу” і дійшов висновку: “Загалом, рушниця має вражаючу якість, усі частини чудово підігнані й відполіровані, вони працюють м’яко і комфортно. Загальний стиль – бездоганний, відповідає всьму досконалому комплексу. Відчувається пильна увага до всіх деталей без винятку…”.
Досліджено MAESTRO, з якого за два роки виконано понад шістдесят тисяч пострілів. При цьому не було не лише відказів, а й збоїв у роботі механізмів. Щоправда, довелося пару разів замінювати бойові пружини, однак цей процес займає всього 2 хв. і навіть приносить задоволення… Стрілок швидко звикає до рушниці, що відбувається завдяки оптимальному співвідношенню ваги, балансу, конструкції та величини керуючих зусиль. Здається, вона має власну душу. І найвірогідніше, в ній живе душа видатних італійських зброярів, які своїми руками створили цей шедевр збройового мистецтва. На завершення системного аналізу MAESTRO доцільно зазначити, що рушниця може ефективно використовуватися на всіх видах полювань по птиці в мисливських угіддях України. Вага рушниці MAESTRO фірми Perugini & Visini відповідає вазі стандартних самозарядних (напівавтоматичних) рушниць і рушниць високого класу МЦ-111 (Росія) – 3,45–3,75 кг. Гладкоствольна рушниця фірми “Дж. Пэрдэй” з вертикальним розташуванням стволів і УСМ з одним спусковим гачком, що відзначається балансуванням, ергономічністю, відмінними балістичними характеристиками та довговічністю, за довжини ствола 762 мм має вагу 3,41 кг. Отже, завдяки системному аналізу рушниці моделі MAESTRO фірми Perugini & Visini мисливці України отримали інформацію про нову сучасну рушницю найвищого класу та інновації, які поліпшують її якість.
Вадим БОЛЬШАКОВ,
“Лісовий і мисливський журнал”,
2008