ЗМІСТ
Цих собак породи гончих, зовні неможливо переплутати з жодною іншою породою. Ці тварини дуже масивні, при цьому мають довгі вуха, короткі лапи і погляд, переповнений життєвим досвідом. Але погляд цей дуже оманливий. Ця порода вкрай примхлива, але при цьому залишається найдобрішою з нині існуючих.
Історія породи
Перші згадки про них були знайдені в древніх рукописах. Короткі лапи є своєрідною патологією, але на щастя, це ніяк не позначається на тривалості життя.
Басет-гаунд, як і такси виведені штучно, шляхом схрещування різних порід у яких вже спостерігалися подібні патології. Головним завданням цієї породи є переслідування і затримання невеликої дичини, такої як борсуки, лисиці і кролики. Розташований в безпосередній близькості від землі ніс, здатний вловити навіть найтонші, і ледь відчутні запахи.Виходячи з думок більшості, басет-гаунди виведені ще в шістнадцятому столітті для аристократії і монархії, яка дуже захоплювалися полюванням. Інша думка ґрунтується на тому, що собака породи басет виведена на рубежі дев’ятнадцятого століття у Великобританії. Достовірно можна назвати тільки той факт, що подібні коротколапі породи використовувалися виключно для полювання. Саме в Великобританії вперше виведені стандарти і опис, що характеризують цю породу.
На сьогоднішній день ця мисливська порода стала для більшості товаришем і відданим компаньйоном. Басет-гаундів люблять за їх колосальну відданість, доброту і аристократичний вид. Їх характер і приголомшливий погляд здатні підкорити кожного, хто хоч раз бачив їх вживу. Правда, ці ж якості нерідко стають причиною відмови від цуценят. Виходячи зі статистики, можна напевно сказати те, що ті люди, які хоч раз заводили басет-гаундів, ніколи не віддадуть перевагу іншій породі.Найменування породи відбувається з поєднання двох слів, які позначають низьку гончу. Перші згадки про цього коротколапого мисливця вдалося виявити в письменах, знайдених в Давньому Єгипті. Там же були виявлені останки її далекого предка, в одній з катакомб Саккари. Подібні знахідки мали місце і в Стародавньому Римі, і в Стародавній Греції.
Схожі по характеристиках породи виводилися ще на початку п’ятого століття в одному з абатств Франції. Ілюстрований опис породи basset hound наведено в рукописі, який описує правила полювання в середині п’ятнадцятого століття. Проведення вільного полювання на конях було привілейованою розвагою всіх знатних осіб протягом багатьох століть. Мисливські собаки, які супроводжують мисливців, цінувалися дуже високо, і відбір проводився дуже серйозний.
Перестали займатися розведенням басет-гаундів за часів французької революції, але при правлінні Наполеона Бонапарта все повернулося на колишні місця. Селекція проводилася під офіційним наглядом, в ті ж роки порода була вперше вивезена в Англію. Саме місцеві жителі цієї країни доклали максимум зусиль для того, щоб представники цієї породи стали більш важкими і потужними.
Зовнішність
Сучасні характеристики породи затверджені ще в 1988 році Міжнародною Кінологічною Федерацією. Варто врахувати і те, що сучасна порода сильно відрізняється від своїх прабатьків.
Французька порода в першу чергу цінувалася за злегка викривлені передні лапки. Чим сильніший був вигин, тим вище була вартість собаки. Ідеальні параметри собаки повинні були бути такі, що б грудна клітка майже доторкалась поверхні землі, при цьому не варто забувати про характерно викривленні лапи.Першопричина наявної патології так і не з’ясована, хоч англійські вчені і доклали багато зусиль для того, щоб в результаті вирівняти викривлення передніх лап.
Можна виділити такі першорядні причини:
неправильне харчування суки в післяпологовому періоді;
порушення харчування при виношуванні цуценят;
пороки на генетичному рівні;
схрещування особин , які страждають від рахіту.
Басет-гаунд є не тільки найбільшим, але і найважчим з усіх існуючих гончих псів. При вельми незначному рості – всього близько 40 сантиметрів, доросла особина буде важити близько 30 кілограмів. Має високий лоб, прямокутну і масивну голову і помітний горб на потиличній частині. У неї яскраво виражені очниці і високі вилиці. Шкіру на морді можна з легкістю відтягувати. Характеризується наявністю глибокої пащі з міцними, сильними і рівними зубами. Залежно від основного забарвлення ніс може бути як коричневим, так і чорним. Морда рівномірно широка і глибока, в той час як ніздрі розкриті. Верхня губа злегка звисає, що дає можливість перекрити всю нижню частину щелепи.Цінуються собаки, у яких колір очей знаходиться в коричневій палітрі. Світлі очі – явна ознака помісі. Тіло витягнуте і дуже міцне, як і у всіх представників гончих. Вуха низько посаджені, гнучкі, м’які, тонкі, вузькі і тісно прилеглі до щік. У спокійному стані шия злегка вигнута, а спина рівна. Опуклу і широку грудну клітку повністю огинають передні лапи, при цьому стикатися вони не повинні. Ребра мають опуклу і округлу форму. На шиї є характерні складки, а на животі шкіра звисає вільно. Пропорційні між собою плечі і загривок собаки.
Крім подовжених м’язів крупа, у цієї породи досить сильні і м’язисті задні лапи. Задні кисті повинні бути ідеально прямими, в той час як передні злегка розсунуті і поставлені прямо. Залишений після неї слід повинен бути повноцінним. Осьтєве волосся може бути як м’яким, так і мати середній рівень жорсткості. Сам по собі він щільний і короткий.
Зустрічається забарвлення:
світло-коричневий з лимонно-білим;
коричневе забарвлення з домішками чорного і білого;
поєднання червоного, чорного і білого кольору;
коричневий з білим вкрапленнями;
червоний з білим переходами;
чорний з білими цятками.
Характер і інтелект
Цю породу називають джентльменською, багато в чому завдяки неквапливості, виразності погляду і дуже довгим вухам. Ця порода собак дуже розумна, до того ж, вони завжди досягнуть того, чого хочуть. У цьому випадку їм на допомогу приходять їхні інтелектуальні особливості, кмітливість і, звичайно ж, зовнішні дані, які здатні вмовити будь-кого дати чергову поблажку.При найменших пустощах або капризуванні відразу вхід йдуть вушка, які дозволяють закривати очі на битий посуд і заховані домашні тапочки. Подібне ставлення неприпустимо, тому що якщо щеня відчує слабину, доведеться його носити на руках все життя. А з часом, він стане ще більш спритним і шкідливим (характерним). Особливою активністю відрізняються, тільки якщо побачать поблизу звірка, якого можна було б порахувати за здобич.
У породи басет гаунд характер можна сміливо назвати добрим і поступливим. Завдяки своїм далеким коріння, їх день може проходити в разнюхуванні або пошуку захованої іграшки або улюблених ласощів. Вкрай повільні, але від цього ще більш спокійні, собаки здатні за досить нетривалий час налагодити дружні відносини з усіма членами сім’ї. Вони інтуїтивно намагаються зробити приємно своїм господарям.Варто також згадати про колосальну стресостійкість, яка допомагає їм чудово ладити з дітворою. Якщо його щось сильно зацікавило, він може гавкати на це годинами, що також робить басет-гаунда чудовим охоронцем.
Варто звернути увагу на те, що собаки вкрай не люблять залишатися на самоті, починають багато спати, їсти і вити, причому дуже голосно. В першу чергу це варто врахувати тим, хто планує жити з собакою в квартирі. Добре запам’ятовують образу, тому варто очікувати деякої відплати. У разі підвищеного інтересу будуть ігнорувати всі небезпеки.
Переваги і недоліки
До особливостей цієї породи можна віднести неймовірно товсті лапи і вкрай сумні очі. Згодом собака басет буде нагадувати поважного аристократа, який буде повільно прогулюватися по одній з місцевих вулиць. Зовнішність буває оманливою, тому якщо вони почують здобич, будуть переслідувати її годинами.
Особливості породи такі:
доглядати за маленьким цуценям вкрай складно і трудомістко;
досить складний характер;
повна лояльність до малюків, які смикають за вуха, і колосальна відданість всім членам сім’ї;
чудовий мисливець з приголомшливою чарівністю (найсильніша серед інших мисливських порід);
догляд за шерстю не складе особливих труднощів;
досить незвичайна зовнішність.Ця порода підійде вам за умови:
ви любите тварин і готові приділяти їм стільки уваги, скільки це можливо;
проживання на великій житлоплощі;
якщо у вашому будинку живуть інші тварини і у вас є діти;
навіть якщо це ваш перший чотириногий друг;
ви в змозі пручатися його витівкам і характеру;
у вас досить терпіння для навчання собаки необхідних команд;
ви віддаєте перевагу тривалим пішим прогулянкам;
у вас велика сім’я і хоча б один член сім’ї завжди залишається вдома.Вам не варто заводити цю породу якщо:
Ви не здатні говорити «ні». Собака буде відчувати себе вічно-голодною і при першій нагоді клянчити смакоту. А перегодовувати їх не варто.
У вас мало вільного часу і вам ніколи грати, і спілкуватися з чотириногим другом. Собаці необхідно багато спілкування і постійна увага. Собака басет гаунд потребує вашої любові.
У басет-гаундів рясне слиновиділення, тому не варто його заводити надто охайним людям. Слина буде всюди, і прибирання буде проводитися досить часто. Коли собака їсть або п’є, навколо миски будуть розкидані шматочки їжі і розлита вода. Це особливість їх будови, і лаяти його за це не слід.Доглядати за собакою досить просто. Раз в день протягом п’яти хвилин шерсть інтенсивно вичісується. Це дозволить видалити мертві волоски і відновити жировий баланс. Мити собаку слід не частіше кількох разів на місяць, щоб не збити її природний «запах».
Вушка регулярно оглядаються на предмет сторонніх тіл і запалень. У сезон кліщів необхідно проводити кілька оглядів протягом дня. Витирають вуха за допомогою спеціального розчину і ватяною серветкою. З дитинства цуценят краще привчити до кормів, повністю або частково виключивши людську їжу.
Мисливські якості
Порода basset hound активно використовується в США і Європі. Басет-гаунд дуже азартні щодо полювання, тому помітивши стороннього звірка, відразу почнуть переслідування. Погоня буде супроводжуватися дуже дзвінким гавкотом, який характерний виключно для цієї породи.
При гонитві собака забуде про все і може піти на велику відстань. Саме тому дуже важливо навчити собаку базовим командам, на чолі списку, якого повинен стояти заклик – повернутися до господаря. Не зайвим буде навчання командам з використанням ультразвукового свистка. Це допоможе чотириногому мисливцеві почути поклик господаря, при цьому перебуваючи на досить значній відстані.
Дуже добре беруть слід, особливо кривавий. Бігають вони повільно, зате більш витривалі ніж, наприклад, біглі. Беруть свою здобич переслідуванням і змором. Можуть годинами переслідувати фазанів, білку або зайця, але в кінцевому підсумку виведуть його прямо до господаря. Тонкий нюх цієї породи не дає здобичі жодного шансу збити слід.
Рекомендується брати на колективне полювання на кабана або іншу велику дичину. Прекрасно працюють в парі з спанієлями. Якщо побачить, як такса намагається дістати лисицю з нори, спробує зробити те ж саме. Тим більше що характер у басет-гаундів абсолютно безстрашний. Рекомендується брати як на відкрите полювання, так і на польове, коли йде переслідування здобичі.
Як вибрати цуценя
Порода собак басет гаунд важко піддається вихованню, завдяки її упертому і дуже примхливому характеру. Якщо у вас недостатньо досвіду в дресируванні, краще звернутися за допомогою до фахівця, а не чекати дива. Навчати собаку потрібно з самого раннього віку, тому що чим старша собака, тим важче її навчати.
Рекомендується забирати Басет-гаундів тільки з перевірених розплідників. Хороший заводчик буде і далі цікавитися життям маленького підопічного і в разі необхідності може дати кілька розумних порад. Якщо назрівають якісь проблеми, до нього необхідно звертатися в найпершу чергу.Для початку краще провести час на кількох виставках і ознайомитися із запропонованими каталогами. Походження є тим основним фактором, на який слід звертати увагу в першу чергу (якщо вам потрібна саме мисливська собака). Зустрінетесь із родоводом, який вам сподобався. Однак варто врахувати і те, що не кожне щеня здатне стати гідним представником свого роду.
Якщо ви плануєте брати участь у виставках, то слід звертати більшу увагу на собак представницького класу з яскраво вираженими родовими ознаками. Остаточно визначитися з вибором друга вам допоможе знайомий фахівець або заводчик.
Якщо ви хочете придбати хорошого, але все ж просто друга, тоді при виборі краще керуватися виключно власною інтуїцією. Вибір статі залежить виключно від власника.
Утримання
Для того щоб вихованець завжди був щасливий і перебував в тонусі необхідні регулярні і тривалі прогулянки. Особливого догляду шерсть не вимагає, проте необхідно регулярно її вичісувати гребінцем з натуральною щетиною. Мити собаку потрібно кілька разів на місяць. Потрібен постійний і ретельний огляд очей і вух на наявність в них запалень і кліщів.
Через порівняно невеликий ріст порода схильна до надмірної ваги і частого здуття в області живота. Харчування має бути регулярним, але невеликими порціями. Краще погодувати його три-чотири рази на день, але маленькими порціями. Рекомендується віддати перевагу серії низькокалорійних кормів. Потрібні тривалі прогулянки хоча б кілька разів на день, інакше собака втратить всі свої мисливські навички.
Можуть жити як в невеликій квартирі, так і в приватному будинку. Прогулянки по двору не можуть замінити повноцінний вигул по парку. Тривалість життя цієї породи становить трохи більше 12 років. Якщо використовувати корми з високим вмістом кальцію, у собаки можуть утворитися камені в нирках. Для дощових прогулянок рекомендується придбати спеціальний комбінезон.
Імунітет у них досить міцний, але є ризик придбання ряду генетичних захворювань і вад. Очі у них – хворе місце, тому нерідко з’являється кон’юнктивіт, деформація повік, катаракта і глаукома.
Особливої уваги зажадають:
живіт і ноги;
вуха;
харчування;
складки рота;
шерсть.
Харчування
Для збалансованого харчування краще використовувати дієтичні корми супер-преміум і преміум класу. Вживання домашньої їжі басет-гаундом не рекомендується. Людські страви і продукти неминуче приведуть до сильного ожиріння.
Час від часу варто балувати вихованця нежирним сиром та іншими кисломолочними продуктами. Іноді можна давати каші і овочі, а сухий корм розмочувати, але це тільки для цуценят.
Згодом доросла собака повинна повністю перейти на сухий корм, а вранці можна давати молочні продукти. Якщо вихованець переїдає, він починає багато спати і від цього товстіти.
Регулярне лежання на дивані може стати звичкою, від якої складно буде позбутися. Якщо ви все ж не впевнені в якості сухого корму, собаку краще годувати овочами, крупами і нежирним м’ясом.
Догляд
Цей захід не можна назвати аж занадто складним. Набагато складніше буде приборкати його впертий характер. Вони добре себе почувають в невеликих квартирах. Люблять поспати, особливо після тривалої прогулянки або щільного прийому їжі.
Басет-гаундів не можна назвати швидкісною породою, проте гуляти з ним краще на повідку. Відсутність такої перешкоди як поводок, може спонукати чотириногого мисливця на піймання пташки або місцевої білочки. Гуляти собака басет гаунд дуже любить, не дивлячись на те, що пересувається вона більш ніж повільно.
Собака не знає міри в їжі і ніколи не відмовиться з’їсти або вкрасти що-небудь смачненьке. Щоб уникнути ожиріння потрібно, щоб він багато часу проводив в русі. Часто купати не рекомендується, тому варто придбати кілька плащів або спеціальних костюмчиків для негоди.
Здоров’я
Можливі захворювання:
дисплазія кульшового суглоба;
хвороба Віллебранда;
ектропія і глаукома;
заворіт кишок;
ожиріння;
проблеми з хребтом;
вушні інфекції;
заворот повік;
коліки, здуття і шлунковий розлад.
Середня тривалість життя цієї породи становить близько 12 років. Тест на різні генетичні захворювання проводиться заводчиком. Дорослі собаки нерідко страждають зниженням функції роботи щитовидної залози. Досить поширені серед вихованців численні проблеми зі спиною і хребтом зокрема.
Допомогти розпізнати недугу можна спостерігаючи такі ознаки:
частковий параліч задньої частини;
відсутність апетиту;
млявість і небажання спускатися або підніматися по сходах;
тремор.
Виховання і дресирування
У той день, коли у вас в родині з’явиться цей маленький чотириногий мисливець, ви зміните своє життя назавжди. Воно буде наповнене численними переживаннями, щодо майбутнього цуценяти, приємними клопотами, радістю і кумедними іграми. При виборі тактики поведінки слід врахувати особливості характеру породи басет-гаунда.
В першу чергу необхідно розуміти, що це порода мисливська. А саме ці інстинкти і стають головним болем непідготовленого власника. На прогулянках необхідно бути особливо уважними, оскільки будь-який звір може викликати інтерес і пробудити мисливські інстинкти. Собака може втекти і загубитися. В процесі полювання вони забувають про все, тому можуть вискочити і на дорогу. Для початку слід привчити вихованця по команді повертатися до господаря.
Собака потребує постійного контакту і вкрай погано переносить самотність. Якщо ви оточите його турботою і любов’ю – він стане найрозумнішим і відданим. А ось відсутність належної уваги неминуче спровокує апатію і бажання пакостити. Коли йому сумно – він починає дуже голосно і нестямно вити (плакати), що дозволить миттєво сповістити всіх ваших сусідів про наявність у вас цього чуда. Боротися з цими піснями складно, але можливо. При можливості не варто залишати його на самоті на довгий час. Якщо така можливість відсутня, слід привчати його до самостійності з самого дитинства.