Маленький олень – лань європейська (Dama dama) – символ краси, супутниця богів, священна тварина, наприклад, у давньогрецьких міфах. Але для Вінниччини ця тварина вже не екзотика. Особливо плідно працюють над її розведенням та утриманням в області лісівники ДП «Гайсинський лісгосп». Тож гайсинські охоронці лісу та фауни прогнозують – при належній охороні та догляду європейська лань стане такою ж типовою твариною українських лісів як і її найближчі парнокопитні родичі козуля чи благородний олень…
– На жаль, африканська чума свиней завдала величезних збитків нашому поголів’ю кабанів. От у колишньому нашому вольєрі для напіввільного розведення кабанів усі дикі свині загинули. А це ж колосальні збитки нашому лісовому та мисливському господарству. Тому, ми у 2017 році ми переорієнтувались на розведення лані. Тоді вперше придбали у приватному мисливському господарстві у нашому районі 25 особин – 17 самок та вісім самців. Оселили їх у колишньому кабанячому вольєрі. Тварин перевозили у маленьких вантажівках. Добре, що відстань невелика – декілька кілометрів, тож тварини досить добре перенесли поїздку, – розповів головний мисливствознавець державного підприємства Сергій Злепко. – Вони вже чудово прижились у нас. Щороку наші самиці приводили як мінімум одного-двох дитинчат, як у природі. Нині у нас вже близько 50 тварин.
Лані живуть родинами – гаремами. Самець та кілька самок. Так, ця тварина дуже гарна, граційна. У самців гарні розлогі роги. Цікаво, що дитинчата лані – руді із білими крапками. Як оленятко Бембі! А от наші дорослі тварини, здебільшого, коричневі, сірі… Але у різних відтінках. Є у нас навіть самець майже альбінос. Молодий ще. Але зараз ми його у стаді не спостерігаємо. Можливо, з віком дещо потемнішав…
– Як поводяться лані у вольєрі?
– Наші лані – дуже полохливі. До себе ближче, ніж за 300–400 метрів, вони ніколи людину не підпускають. Тож стежити за ними доволі важко. Важко й порахувати всіх точно.
Вольєр площею 57 гектарів. Тож тваринам є де переховуватись подалі від людського ока. Це той самий ліс, але лише загороджений парканом із дроту та під нашим наглядом… У принципі, це вірно, бо дика тварина завжди має бути дикою. Навіть коли наші працівники привозять ланям поїсти, тварини ніколи не підходять до годівниць та солонців. Харчуються лише, коли наші їдуть звідти. Можливо, в подальшому тварини дещо звикнуть до наших співробітників. За тваринами увесь час ретельно наглядають наші працівники. На щастя, випадків браконьєрства ми не допустили. Й не допустимо!
– Але ж лані мешкають у країнах із теплим кліматом. То як вони переносять українські сніги, заметілі взимку, осінні дощі? І чи плануєте ви згодом випускати їх у природу? Чи вивчаєте питання й можливості трофейного полювання на них. Адже у країнах Західної та Центральної Європи це дуже гарний та бажаний трофей для мисливця. А, отже, й солідні кошти від мисливського туризму на те ж утримання популяції тварин та подальше успішне ведення мисливського господарства…
– Нинішні українські зими не настільки суворі, тож тварини переносять їх досить добре. У харчуванні лані теж абсолютно невибагливі. Сіно, вітаміни, сіль. У нашому вольєрі, крім підгодівлі, їм є чим харчуватись, є водопій. Корми заготовляють усі лісництва, а коренеплоди закуповуємо. Тож, якщо розведення буде вдалим та успішним, у майбутньому будемо випускати цих тварин до наших мисливських угідь. Аби вони прикрашали фауну Вінниччини.
Тоді ми обов’язково будемо вивчати можливість проведення трофейного індивідуального полювання на лань за ліцензіями. Працюватимемо над цим далі.
ПРЯМА МОВА:
Прес-служба Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства:
– Лань поширена у Європі та на Близькому Сході, а завдяки мисливцям і в Україні. Лань є інтродукованою твариною, акліматизованою до наших умов. Держлісгоспи управління останніми роками розводять лань у вольєрах для напіввільного утримання диких тварин. У 10 лісгоспах Вінниччини діють вольєри для напіввільного утримання мисливських тварин (диких свиней, оленів, муфлонів, ланей) загальною площею більше 800 га. Ланей розводять у вольєрах Гайсинський, Бершадський, Крижопільський лісгоспи та Дашівське ДЛМГ (усього 60 голів за даними зимової таксації).
«Мешкають» лані й у Бершадському лісгоспі. У вольєрі Сумівського лісництва живуть восьмеро ланей. А у Дашівському ДЛМГ є 17 голів. Також у цьому році завезли п’ять ланей і у Крижопільський лісгосп до 104-гектарного вольєра, що розташований у Радянському лісництві.
У природі лань живе до 20, а в неволі – до 30 років. Лань легко утримується у напіввільних умовах, звикає до людей, годівниць, легко підманюється, бере корм із рук.
Володимир РОМАНЕНКО,
Газета “Природа і суспільство”