Чи справді тварини можуть мати психологічні травми? Скептичний погляд на допис Київського зоопарку

Напередодні Київський зоологічний парк загальнодержавного значення опублікував на своїй сторінці у Facebook допис про групу плямистих оленів, які нібито зазнали фізичних та психологічних травм внаслідок дій торгівців «живим товаром». Зоопарк стверджує, що тварини повністю відмовлялись від їжі та води, але завдяки зусиллям зоологів та ветеринарів до оленів повернувся апетит та «спрага до життя».

Читайте також: В Києві поліція затримала водія, який незаконного перевозив оленів (ФОТО, ВІДЕО)

Проте, чи справді тварини здатні переживати психологічні травми у тому ж розумінні, що й люди? Це питання залишається дискусійним у науковій спільноті.

Фото: Київський зоологічний парк загальнодержавного значення

З одного боку, дослідження показують, що тварини, особливо ссавці, мають складну нервову систему та здатні відчувати емоції, такі як страх, стрес та біль (Broom, 2014; Mellor, 2016). Деякі науковці стверджують, що тварини можуть страждати від посттравматичного стресового розладу (ПТСР) внаслідок жорстокого поводження або перебування в неволі (Bradshaw et al., 2005; Braitman, 2014).

З іншого боку, концепція психологічної травми у тварин залишається суперечливою. Критики зазначають, що тварини не мають самосвідомості та здатності до самоаналізу, які є ключовими компонентами людської психіки (Dawkins, 2006). Крім того, складно об’єктивно оцінити емоційний стан тварин, оскільки вони не можуть вербально виразити свої переживання (de Waal, 2011).

Варто також зауважити, що допис Київського зоопарку містить емоційно забарвлену лексику та антропоморфізацію, тобто приписування тваринам людських якостей та почуттів. Фрази на кшталт «спрага до життя» та «прекрасні створіння» апелюють до емоцій читачів, але не мають наукового підґрунтя.

Отже, хоча турбота про благополуччя тварин є важливою та похвальною, твердження про психологічні травми у тварин слід сприймати з певною часткою скептицизму. Необхідні подальші дослідження, щоб краще зрозуміти емоційний світ тварин та розробити науково обґрунтовані методи їх реабілітації.

Список використаних джерел:

  1. Bradshaw, G. A., Capaldo, T., Lindner, L., & Grow, G. (2005). Building an inner sanctuary: complex PTSD in chimpanzees. Journal of Trauma & Dissociation, 6(3), 9-34.
  2. Braitman, L. (2014). Animal Madness: How Anxious Dogs, Compulsive Parrots, and Elephants in Recovery Help Us Understand Ourselves. Simon & Schuster.
  3. Broom, D. M. (2014). Sentience and animal welfare. CABI.
  4. Dawkins, M. S. (2006). The scientific basis for assessing suffering in animals. In P. Singer (Ed.), In defense of animals: The second wave (pp. 26-39). Blackwell Publishing.
  5. de Waal, F. B. (2011). What is an animal emotion?. Annals of the New York Academy of Sciences, 1224(1), 191-206.
  6. Mellor, D. J. (2016). Moving beyond the “five freedoms” by updating the “five provisions” and introducing aligned “animal welfare aims”. Animals, 6(10), 59.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *