ЄБРР і ООН передали українським лабораторіям сучасне діагностичне обладнання для своєчасної та точної ідентифікації африканської чуми свиней. Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на FAO.
“Сьогодні, як результат другого етапу проекту, ЄБРР і FАО передали сучасне діагностичне обладнання в українські лабораторії з метою зміцнення потенціалу українських ветеринарних служб в часі і наявності точної ідентифікації АЧС. Вручення відбулося під час зустрічі в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики та ветеринарно- санітарної експертизи “, – відзначили в FAO.
Нове обладнання для проведення аналізу полімеразної ланцюгової реакції в реальному часі (RT-PCR) – єдиного надійного методу діагностики АЧС – дозволить державним лабораторіям в Києві, Житомирі, Сумах та Миколаєві зробити свій внесок в успішний контроль над хворобою і виявляти АЧС на ранніх етапах, а також допоможе пом’якшити можливі ризики за рахунок поліпшення місцевого лабораторного потенціалу та знань з діагностики.
«Боротьба з африканською чумою свиней починається з належного контролю над захворюванням на державному рівні і інвестиціями в кращу біобезпеку на рівні приватних компаній. Спільний проект ФАО-ЄБРР здійснив практичні кроки з надання сучасного обладнання і навчання, щоб дозволити українському уряду підвищити його можливості для моніторингу АЧС », – зазначила також заступник директора, старший банкір в представництві ЄБРР в Україні Леся Кузьменко. Вона додала, що в ЄБРР готові надавати подальшу підтримку розвитку свинарства і інвестувати в компанію з відповідною біобезпеки та стандартами якості.
Проект FAO і ЄБРР буде також націлений на формування партнерських зв’язків між державними лабораторіями та аграрними університетами в Одесі, Сумах та Житомирі для обміну кращими практиками з діагностики. У той же час, обладнання, передане сьогодні, скоро стане доступним для працівників лабораторій, студентів ветеринарних факультетів для навчання і роботи.
“В цілому, проект допоможе надати необхідну лабораторну підтримку для швидкої і точної діагностики, що в поєднанні з іншими заходами забезпечить раннє виявлення і подолання хвороби”, – підкреслили в FAO.
Нагадаємо, проект «Африканська чума свиней: підвищення обізнаності та пом’якшення ризиків в Україні» реалізується в Україні з 2015 року Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Продовольчої і сільськогосподарської організацією Об’єднаних Націй (FАО), за підтримки Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів та Асоціації свинарів України.
В останні роки АЧС – смертельна хвороба свиней, яка не передається людям – поставила під загрозу український сектор свинарства, а разом з ним і продовольчу безпеку і засоби для існування багатьох людей в країні. З 2012 року було зареєстровано 326 спалахів захворювання.
Поширення АЧС в Україні вже призвело до серйозних соціально-економічних наслідків. Хоча і були досягнуті певні результати у знищенні цієї хвороби, втім її негативний вплив на внутрішній ринок м’яса триває.
Реальний рівень поширення АЧС в Україні залишається невизначеним через обмежені можливості державних ветеринарних служб швидко виявляти і підтверджувати діагноз захворювання. За прогнозами експертів, якщо не здійснювати своєчасний і дієвий контроль за хворобою, негативний вплив від її поширення, ймовірно, буде збільшуватися і спричинить за собою нові ризики для фермерів і переробників свинини.
На початку 2018 року поголів’я свиней в Україні оцінювався майже в 6,1 мільйона свиней. Значна його частина міститься домогосподарствами і дрібними фермами, які, швидше за все, зіткнуться з труднощами із застосуванням заходів біобезпеки. Таким чином, вітчизняне виробництво свинини залишається вразливим до епізоотичним спалахів.