Десять фактів про глушця (ВІДЕО)


1. Назва птаха. Глушець походить від слова «глухий», це не збіг. Такими самці стають тільки на весні. Пісня самців під час токування складається з двох частин: під час першої частини птах все чує, а під час другої частини (називається «точіння») самець не чує нічого навколо! Тобто глухне. На жаль, це робить його беззахисним перед браконьєрами: в цей момент людина з рушницею може підійти ближче, щоб не промахнутися. У деяких країнах цього птаха називають «лісова курка» або «лісовий кінь», за характерне «цокання» під час пісні.
2. Найвідоміший «ритуал» глушців – токування. Це особлива поведінка самців, коли вони приваблюють самку: співають, стрибають, б’ються. Побачити його можна в квітні. Самці прилітають на токовище напередодні ввечері, обирають «своє» дерево, ночують на ньому, і близько 4 ранку, ще до сходу сонця, будять ліс своїми піснями. Інші птахи починають співати тільки за 15-20 хвилин після глушців.
3. Зйомки токування глушців – мрія багатьох фотографів. Щоб побачити цей незвичайний ритуал, чоловікові з камерою потрібно ночувати в лісі. Просидіти в наметі з 6 вечора до 11 ранку – ось так виглядає робота фотографів за лаштунками. Зате фото компенсують усі незручності! Випробувати це на собі можна у Житомирській області та Карпатах.
4. Гніздо самка глушця робить на землі, знайти його нелегко: спрацьовує принцип «камуфляжу». У справі пошуку гнізд набагато досвідченіші за людину куниця, лисиця, беркут, дикий кабан, рись. Ці хижаки не відмовляться ні від яєць, ні від пташенят, ні від дорослого птаха. У відносинах «глушець-людина» перемагає глушець: птах обережний, прекрасно чує і бачить, помітить вас значно швидше, ніж ви його.
5. Полювання. Чисельність глушця в останні роки сильно скоротилась, а його ареали стали значно менші, роздрібнені і розміщені розрізнено. Полювання на глушця в Україні заборонено, він занесений в Червону Книгу і перебуває під охороною закону.
6. Пожива. Глушці – шанувальники чорниці, брусниці, пагонів пухівки. Номер 1 в цьому списку – чорниця. У холодний сезон основний раціон – глиця сосни. Ось таке незвичайне для птахів меню.
7. Галька. Глушець їсть гальку, дрібні камені на дорогах. Птах заковтує їх з особливою метою: камені в шлунку будуть працювати як жорна і перетирати грубу соснову глицю.
8. Бійки. Серед самців в період токування бійки – звичайна справа. Причому птахи не тільки страшно кричать і розпушують крила, а завдають один одному серйозних поранень. Іноді науковці натрапляли в лісі на самців з голим черепом! Цей птах (завдяки радіопередавачу було підтверджено цю інформацію) прожив ще два роки. Іноді буває й гірше: відомі випадки, коли самці від надлишку гормонів кидаються не один на одного, а на людей, лосів, машини та інших «конкурентів», яких їм перемогти не до снаги.
9. «Свічка». З вогнем і воском у глушців нічого не пов’язано. «Свічкою» називають стрибки самців глушця: під час токування вони підстрибують, стуляючи крила вгорі. Робиться це для того, щоб самка краще роздивилась «кандидата». У ці моменти птахи чимось нагадують свічки.
10. «Мовчун». Є в глушцевій термінології й таке поняття. Так прозвали самців віком одного року, які ще не можуть взятись за розмноження. Ці птахи під час токування дорослих сидять на гілках і спостерігають за процесом зверху.
Ось такий наш глушець. Красивий, незвичайний і часом глухий від кохання.
Джерело: pernatidruzi.org.ua

 

Один коментар до “Десять фактів про глушця (ВІДЕО)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *