Ексклюзивне інтерв’ю з українською мисливицею – учасницею жіночого полювання в Латвії

Цього року, 2 грудня, відбулося вже 9-те Міжнародне полювання латвійського клубу Lady HUNT за участі представниць провідних жіночих мисливських об’єднань Латвії, Литви, Естонії та України.

Нашу країну репрезентувала Наталія Варварчин, голова громадської організації «Український Жіночий Мисливський Клуб «Діана», – досвідчена мисливиця, яка поділилася ексклюзивними враженнями з цієї поїздки.

Спілкувався з Наталією Варварчин Микола Катуна, редактор «Криниці мисливця».

Доброго дня, пані Наталіє! Дякуємо, що погодилися дати інтерв’ю для нашого видання. Розкажіть, будь ласка, про Вашу участь у жіночому міжнародному полюванні латвійського клубу Lady HUNT. З чого починається шлях латвійської мисливиці? 

Наталія Варварчин: Добрий день! Щоб отримати дозвіл, необхідно пройти курси полювання. Всі правила закріплені у законодавстві про полювання та законодавстві про володіння зброєю, і вони аналогічні нашим. Також необхідно сплатити «мито» за складання екзаменів.

Екзамен складається з двох частин і проходить у лісництвах згідно з планом. Це своєрідний календар, де вказані дати по лісництвах, в яких можна здати екзамени. Екзамен включає теоретичну та практичну частини.

У теоретичній частині розглядаються особливості полювання, законодавство, а також опис тварин і птахів. Усього 800 екзаменаційних питань, і кожен білет має 60 питань. Якщо допущено три помилки, екзамен не здано.

Практична частина для початківців включає вибір зброї, мішеней (бігучий кабан або тарілки) і потребує набору відповідної кількості балів. Якщо екзамен зданий з першого разу, особу заносять в базу, і вона отримує мисливський квиток.

Як бачите, екзамен досить складний, тому без ґрунтовної підготовки важко отримати посвідчення мисливиць.

Після отримання дозволів можна купити гладкоствольну зброю, а згодом, після додаткових курсів, й нарізну. Збройні дозволи з 25 вересня надають лише громадянам країни.

Для полювання треба придбати «сезонку», яка дає право полювати на водоплавну дичину по всій країні.

Щодо 9-того Міжнародного полювання латвійського клубу Lady HUNT. За планом ми мали урочисте відкриття, полювання: нам дали дозвіл на добування самця оленя, самки (саме так бо їх там досить велика чисельність!), та теляти. Також по особині самця лося, самки та теляти, інвазивні види, вовка, лиса, борсука і куниці.

Погода була мисливська (ред.. – посміхається) час від часу курило снігом, задувало холодним вітром, лісову тишу пронизувало чирикання одинокої пташки, яке луною відбивалось між високих сосен…

Було заплановано 5 загонів, але встигли відпрацювати тільки 4 в яких добули теля оленя, цього разу олені вправно оминали нагоничів і ніяк не виходили на номери… Коли ми виставлялись на номери, побачили сліди зграї вовків біля 6-ти особин, можливо і це вплинуло на результати полювання…

Микола: Які саме тварини дозволено до відстрілу під час полювання? Чи є якісь обмеження?

Наталія: Є ліцензійні і не ліцензійні види. На перших – обмеження за статтю і віком. До нелімітованих відносяться лис, єнот, бобер, борсук, куниця, кабани, козулі. Проте для кабана та козулі потрібно мати свої угіддя.

Лімітовані, тобто ліцензійні, це лось будь-якої статі, олень будь-якої статі, вовк. У поточному році в Латвії видано 300 ліцензій на вовка.

А ось на лисиць та єнотів можна полювати цілий рік. Є також «чорний список» інвазійних видів: американська норка, єнотовидна собака, муфлони, нутрії, байбаки, лані, плямисті олені.

Загалом полювання відбувається залежно від кількості виданих ліцензій на мисливські господарства, від площі угідь, а не від кількості тварин.

Із 1 грудня полювання на косулю заборонене, оскільки самці вже не мають рогів, а самки ходять вагітні.

В магазинах є багато приманок на різні види дичини, переважно косулі, кабани, олені, лосі та ведмеді.

Приманки на ведмедя недорогі, оскільки полювання в Латвії на ведмедя заборонено, але вони є і ними користуються громадяни інших держав.

Ось так виглядає мило з ведмедя, приманка та крем для загоєння ран з ведмежого жиру.

Наприклад, в Естонії дозволено полювати на ведмедя, як сказала естонка, з якою я спілкувалася. Важко полювати на ведмедя, але важко вполювати ліцензованого ведмедя, бо на їхній район виділено 3 ліцензії, а на цілу країну 16.

В Латвії і Литві заборонено полювати на ведмедя.

Микола: Відомо, що в Латвії видають багато ліцензій на добування оленів, з цим це пов’язано, можливо зі шкодою, яку вони наносять лісовим масивам?

Наталія: Ви маєте рацію, як олені так і лосі завдають значної шкоди сільському та мисливському господарствам, з’їдаючи молоді пагони ялинок та посіви землевласників.

Якщо шкода виявиться великою у сільському чи лісовому господарстві, можна отримати тимчасовий дозвіл на додатковий відстріл цих тварин за допомогою додаткового запиту в лісництво.

Якщо власник чи орендар земель не є мисливцем, він може укласти договір з мисливським колективом.

Микола: розкажіть про те чи популярне мисливство серед жінок в Латвії, які традиції, ритуали, пов’язані з полюванням в цій країні?

Мисливство серед жінок дуже популярне. По всій країні налічується близько 500 жінок-мисливців. Кількість жінок мисливиць зростає, оскільки багато народжуються в сім’ях мисливців, або, вибравши мисливську собаку, цікавляться породою, стилем полювання та іншим. Третій варіант – вийти заміж за мисливця і також стати мисливцем.

У них є такий вислів, дуже схожий між усіма мисливцями: “Полювання – це стиль життя.” Також є цікаве побажання: “Стріляй мимо”, яке зустрічається відповіддю “До біса”!

До речі! Ввели нове правило – тест на алкоголь! Якщо в мисливця з рушницею алкоголю більше, ніж 0,4 проміле, то буде штраф! Перевірка проводиться головним лісничим в присутності поліції.

Микола: Чи є якісь відмінності або обмеження для жінок-мисливців порівняно з чоловіками в Латвії? Можливо, стереотипи.  

В колективах панує рівноправ’я. Деякі потурають жінкам, але вони цим не завжди користуються. Можуть самі дотягнути тушу, випустити тельбухи, зняти шкуру і зробити її розбір.

Стереотипів немає. Жінок приваблює близькість до природи, час, проведений з однодумцями та сімейні традиції. На відміну від чоловіків, вони не вживають алкоголь під час полювання. Кажуть, що на полюванні, як і в бані, всі рівні. А ще кажуть, що кожна хвилина, проведена на полюванні, не зараховується в час життя (це подібно до наших приблизних стереотипів про всіх мисливців).

Вже доведено, що під час полювання жінки найкраще дотримуються техніки безпеки. Не було жодного випадку в Латвії, у якому б сталися смертельні постріли чи поранення за участю жінок. В середньому за рік гине 3-4 мисливці від смертельних пострілів чи поранень.

Жіночий клуб Латвії заснований 9 років тому і цього року пройшов дев’ятий їхній збір. Як писала керівник їхнього клубу, Кейт, на цьому зібранні зібралися близько 20 жінок-мисливців із Литви, Латвії та Естонії. Я була єдиним представником від жіночого мисливського клубу України. Відношення нормальне, бо дискутувати чи дратувати жінку, у якої є зброя, та ще й в лісі, – це небезпечно. Старше покоління ставиться з усмішкою. Молодь в основному толерантна.

Микола: Чи є якісь відмінності у спорядженні, зброї, техніці полювання між жінками та чоловіками? Чому?

Наталія: Немає відмінносте, кому на що коштів хватає, той з тим і полює. Не скажеш, що вони дуже вишукано вбрані, найбільше люблять одягатись красиво литовки, там, до речі, уже 4 жіночих клуби, в Латвії поки що один…

Ще одне, у нас полюють з різними породами, надаючи перевагу лягавим, лайкам та норовим, там більше використовують «фарбеерів», собак, які йдуть по сліду – типу баварська гонча, але породу підбирають відповідно до того на який вид дичини  полюють. Вони частіше використовують приманки!

Микола: Цікаво! Що відбувається з тваринами після полювання? Де і як вони переробляються та реалізуються?

М’ясу, отриманому в результаті полювання, обов’язково роблять тест на хвороби (трихінельоз, бруцельоз та інші). Весь час поки йде аналіз (біля 3-ох днів) туша зберігається в спеціальних холодильних кімнатах. Потім виготовляють ковбаси, паштети з дичини.

Хутро тварин широко використовується, зокрема з бобра передавали військовим, у вигляді устілок. Також виготовляють покривала та одяг, який завжди має попит серед населення.

Микола : Дякуємо за цікаву розмову! Успіхів Вам та “Стріляйте мимо”!

Наталія: Дякую і Вам! “До біса”!

Фото: Наталія Варварчин

Один коментар до “Ексклюзивне інтерв’ю з українською мисливицею – учасницею жіночого полювання в Латвії

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *