Територія розповсюдження
Фазан звичайний – птах родини фазанових, відноситься до ряду куроподібних. Місця походження фазана – теплі, сухі регіони Азії. В наш час ареал його проживання поширився від Японії і В’єтнаму до Британських островів на Євразійському континенті, в Північну Америку. Латинська назва (Phasianus сolchicus) пов’язана з Кавказом. Давні греки дали назву цьому дивовижному птаху на честь головної річки Колхіди Фасіс (в наш час Ріоні).
Найпридатнішими місцями гніздування фазанів є перемішані з відкритими ділянками густі зарості бур’янів, чагарники, очерет. Важливе значення має наявність води. Уникаючи великих лісових масивів, фазани залюбки селяться на узліссях.
В Україні регіонами придатними для самостійного гніздування є південь, південний схід, Закарпаття, деякі території центральних областей.
Опис
В Азії налічується до 42 підвидів фазана звичайного. Найбільш розповсюджений на території України мисливський фазан є продуктом гібридизації. В результаті чого зовнішній вигляд, забарвлення різних птахів можуть дещо відрізнятися, що особливо помітно в самців.
Довжина тіла дорослого птаха досягає 85 см, вага 1,5 – 2,0 кг, розмах крил до 90 см. Справжньою окрасою є довгий клиновидний хвіст.
Самці мають шпори на ногах. Їх яскраві кольори помітно відрізняються від захисного забарвлення самиць. ПівеньШия і верхня частина голови мають виблискуючий металево–зелений відтінок. На краях голови знаходяться пучки з подовженого пір’я, котрі в збудженому стані утворюють ріжки. Навкруги очей великі ділянки яскраво–червоного кольору без пір’я. Забарвлення тіла може бути золотаво-коричневим, бурим, пісочним, попелястим. Пера з темною облямівкою. На шиї часто буває білий нашийник.
Самиця рівномірно забарвлена в сірувато–пісочні, попелясті кольори з темними плямами. Розмірами вона помітно менша самця.
Поведінка
Фазани – денні птахи. Більшість часу вони проводять на землі, пересуваючись ногами, високо стрибають. Літають неохоче, в крайніх випадках, коли від ворога нікуди дітися. Після бурхливого вертикального зльоту перелітають на 50 – 150 м і приземлившись продовжують втечу бігом.
У фазанів досить велика кількість природних ворогів. На них з задоволенням полюють вовки, лисиці, бродячі собаки, куниці, біля водопою може підстерігати норка. На молодих фазанят нападають яструби, ворони, сови, навіть їжаки.
Харчовий раціон дорослих птахів складається переважно з рослинної їжі. Молодняк навпаки, тяжіє до насичених протеїном кормів тваринного походження. Фазани їдять різноманітне насіння, жолуді, ягоди. В теплий період року виловлюють комах, слимаків, мишенят, ящірок, в пошуках личинок розорюють мурашники. Це один з небагатьох птахів, котрий приносить користь сільському господарству, поїдаючи колорадських жуків.
Розмноження
В зимовий період фазани об’єднуються в зграї, самці окремо від самиць.
Ранньої весни (березень), зі збільшенням світлового дня, півні починають займати свої ділянки на територіях гніздових угідь. Переважну більшість часу вони проводять обходячи і охороняючи свої кордони від чужинців, подають своєрідні звуки, заманюючи самиць.
Коли курочка перетинає межу ділянки відбувається спаровування. КурочкаПриблизно через 19 днів (квітень–травень) вона починає нести яйця оливково–бурого кольору. В поглиблені на землі облаштовується гніздо, в якому насиджується 10–18 яєць.
Приблизно через 23 дні (травень–червень) вилуплюються пташенята. Вже через декілька годин вони самостійно харчуються і готові слідувати за матір’ю, котра до тримісячного віку сама піклується про потомство. Через 1–2 тижні фазанята здатні перелітати на невеликі відстані. У віці 4–5 місяців (вересень-жовтень) молодняк стає повністю схожим на дорослих птахів.
Мисливські фазани є об’єктом полювання. Способи бувають різні, та, мабуть, самий захоплюючий з використання собак лягавих порід або спаніелів. Смачне, дієтичне м´ясо фазана давно оцінили гурмани багатьох країн світу.
З давніх давен люди займалися штучним розведенням фазанів. В наш час питання збільшення поголів´я цих птахів в мисливських угіддях стоїть дуже актуально. Вирішити проблему можна за допомогою птиці вирощеної на спеціальних фермах. В регіонах, де фазани не можуть самостійно пережити зиму, у весняно–літній період можна штучно–розведеним молодняком насичувати угіддя. Осінню з’явиться додатковий об’єкт цікавого полювання.
Джерело: huntingbirds.com.ua