Мисливські птахи – лиска

02
Лиска

Лиска. Для ландшафту всіх зон країни характерна наявність різних великих і малих ставків, що в більшості густо заростають водяною рослинністю. В заплавах річок зустрічаються подекуди, особливо в нижній течії, дуже зарослі водойми, де очерет утворює непрохідні хащі, що займають десятки й сотні гектарів.
У таких місцях — в плавнях Дніпра або Дунаю і на старих зарослих ставках далеко від великих річок — можна зустріти інших не менш цікавих, ніж деркач, представників пастуших птахів.
Йдеш тихо берегом вздовж заростів очерету або пробираєшся невеличким човном у лабірінті плеса, оточеного стіною високого очерету, і раптом — маленьке чистоводдя, на якому плавають чималі чорні птахи з світлим дзьобом. На перший погляд здається, що це качки, бо плавають так, як і вони. Придивившись уважніше впевнюєшся, що подібність ця лише зовнішня. Справді, і дзьоб у цього птаха прямий і гострий. На воді тримається інакше, плаває швидше — рухи у нього не схожі на качині.
Та ось різниця стає зовсім яскравою: птах з гучним хлопанням крил зірвався з місця і не то поплив, не то полетів у зарості. Справді важко сказати, що це у нього за спосіб пересування. Його рух нагадує хід скутера або глісера. Птах піднімається над водою, лапами і крилами водночас загрібає і воду, і повітря. В такий спосіб він дуже швидко летить і миттю ховається в хащах.
Спробуйте його звідти вигнати! Не вдасться. Ховається він чудово, особливо якщо наляканий або поранений. В останньому випадку він ще й поринає, лишаючись довго під водою і пропливаючи значну відстань.
Зовнішній вигляд і поведінка цього птаха настільки характерні, що сплутати його з іншим неможливо. Це — лиска, найбільший представник з ряду пастушкових.
Гніздо лиска робить у заростях очерету або в кущах лози, залитих водою. Являє собою це гніздо досить велику будівлю, складену з сухих стебел очерету, паличок, бур’яну тощо. Яйця плямисті, буває їх у гнізді чимало—до 8—9. Пташенята дуже швидко залишають гніздо і проводять разом з матір’ю мандрівне життя, ховаючись від своїх численних ворогів у заростях.
Лиска у нас ще досить поширена на водоймах. Поряд з іншими мисливськими птахами вона улюблена здобич мисливців. Проте добути її нелегко. Весь час вона переховується в заростях і лише дуже обережному мисливцеві вдається підкрастися до неї, коли вона сидить на чистоводді.
Інша справа восени, коли десь у плавнях Дніпра, Дністра або Дунаю лиски скупчуються перед відлітанням у теплі південні краї. У цей час величезні їх зграї тримаються на чистій воді, на великих озерах, лиманах і, якщо обережно підпливти до такої зграї на човні, можна мати велике спортивне задоволення. Стріляють лиску на льоту. Вона летить низько, але досить швидко над самою водою. Лисок в Україні чимало, але і цей птах потребує охорони, бо має багато ворогів. Найнебезпечніший з них болотяний лунь, він знищує яйця і пташенят, а також лисиця і єнотовидний собака, які руйнують гнізда лиски.
Смачне м’ясо і цікаве спортивне полювання ставлять лиску на одне з перших місць серед інших мисливських птахів.
Джерело: 5ka.at.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *