Гладкоствольні рушниці 13-го калібру

Фото
Фото

13-й калібр. Можливо ви чули про рушницю під цей калібр, можливо бачили його в таблицях калібрів в старих виданнях, але, крім таблиць, чи чули ви більш розгорнуту інформацію. Чи випускають під нього зараз що-небудь?

Номінальний діаметр каналу ствола 13-го калібру, який визначається традиційним способом за кількістю однакових круглих куль, відлитих з одного фунта свинцю за британською системою одиниць виміру, дорівнює 18,03 мм.

Мається на увазі насправді калібр рушничного ствола, точніше діаметр каналу ствола, а не рушниця в повному розумінні цього слова.

Гільзи та патрони 13-го калібру не випускалися і не випускаються, та й не потрібні вони, а рушниці зі стволами 13-го калібру випускалися. І зараз на ринку можна знайти гладкостволку з клеймом діаметра каналу ствола «18,0», це і є фактично 13-й калібр.

В епоху дульнозарядних моделей гладкоствольні рушниці були різних калібрів, в тому числі 13-го калібру. Поняття «дульнозарядна рушниця 13-го калібру» саме мається на увазі ствол 13-го калібру.

Тоді будь-яких точних вимог до рушничних калібрів не було, калібри стволів залежали від набору обладнання у збройової фірми, і рушниці умовно ділилися на великокаліберні, малокаліберні і середнього калібру.

Власнику дульнозарядної рушниці досить знати приблизний калібр ствола, щоб більш-менш точно відміряти заряди пороху і снаряди дробу. Патронників як таких у стволах не було.

Порох і дріб вільно засипалися з порохівниці і дробовниці у ствол дульнозарядної рушниці, наприклад 13-го калібру, і розподілялися в зарядної зоні ствола, тобто в комори, а пижі вводилися шомполом зусиллям руки.

На порохівниці встановлювався дозатор з підпружиненим відсікачем, мисливець відміряв заряд пороху, відкриваючи відсікач, закриваючи пальцем носик дозатора і перекидаючи порохівницю. Потім відпускав важіль відсікача, і в дозаторі залишався заряд пороху.

Фактично калібр потрібен для відліку величини заряду пороху і снаряда дробу з точністю, обумовленою конструкцією і маркуванням дозатора. Приблизно так само відміряли і дріб. Точний калібр ствола був потрібний для кульової стрільби, так як куля повинна щільно проходити в каналі.

Процедура заряджання дульнозарядної рушниці, зазвичай званого шомполка за способом досилання компонентів за допомогою шомпола, нескладна.

Мисливець з невеликим досвідом досить швидко заряджав шомполка і в польових умовах. Іноді мисливці заздалегідь готували до шомполка так звані «патрони», тобто вже відведені заряди пороху і снаряди дробу в одній обгортці, звичайно паперовій, яка застосовувалася і в якості пижа.

Але всі компоненти вільно засипалися в ствол або проривалися шомполом, тому якоїсь особливої калібрувальної точності від цих «патронів» не було потрібно.

У міру розвитку збройової техніки з появою і поширенням унітарних патронів мисливської зброї знадобилося точну відповідність патронів каналах стволі й патроннику.

Змінилася конструкція ствола, для розміщення гільзи в ньому з’явився патронник більшого діаметру, ніж канал ствола. Так забезпечувалося головна умова: збіг діаметра каналу ствола і внутрішнього діаметра гільзи.

Виникла необхідність узгодження розмірів унітарних гільз і каналів стволів, а також з’явилася потреба і в більш точному спорядженні патронів і, відповідно, відмірюванні або відважуванні зарядів пороху і снарядів дробу.

Уніфікація і стандартизація технології гільз для казнозарядних гладкоствольних рушниць привела до того, що виробництво гільз рідкісних калібрів стало невигідним заняттям.

Так витіснена казнозарядна зброя багатьох калібрів володіє дуже близькими показниками бою. Уже в XIX столітті виготовлялися гільзи і стволи, калібри яких кратні числу 4 по парній шкалою від 12-го до 36-го, а більших калібрів кратні числу 2, в тому числі 10-го, 8-го, 6-го і навіть 4-го калібру.

Проміжні непарні калібри самостійно не застосовувалися як недоцільні. До речі, в кінці XIX століття і пізніше, і стволи шомпольних рушниць виготовлялися відповідно до парної шкали калібрів.

Були казнозарядні і незвичні для сучасних мисливців калібрів, до речі, вельми рідкісних і в той час, але насправді проміжних. Проте в комплекті з запасом гільз вони і зараз викликають чималий інтерес для цінителів мисливської зброї.

Фото 2. 
Фото 2.

Поняття «казнозарядна рушниця 13-го калібру» має на увазі стволи 13-го калібру і патронники 13-го калібру, як, наприклад, рушниця 12-го калібру або рушниця 20-го калібру відповідно.

Але фактично казнозарядних рушниць 13-го калібру не було, хоча дійсно випускалися рушниці зі стволами 13-го калібру, але з іншими патронниками, стандартними, 12-го калібру.

Бажані товстостінні гільзи, щоб узгодити діаметр каналу ствола і внутрішній діаметр гільзи, інакше віддача вельми чутлива. Якщо на гладких стволах пробито клеймо «18,0» діаметра каналу, то перед вами стволи 13-го калібру.

Фото 3. 
Фото 3.

Однак 13-й калібр насправді зі збройової технології не зник повністю, як і деякі інші проміжні непарні калібри. Так досить довго позначали фактичні розміри каналів стволів на рушницях різних країн і навіть дульних звужень з додатковим позначенням «M» від слова Muzzle (Дуло).

На фото 1 показаний блок стволів англійської курковка Holland & Holland 1886 роки з клеймом «13» на правому стволі. На лівому стволів клейма «12B» і «14» і написом «Not For Ball» (Не для кулі) означають, що ствол 12-го калібру (12B) має дуловий виліт діаметром 17,60 мм (14M), тобто звуження одно 0,92 мм.

Назву також німецьку вертикалку-двійник Greifelt 1939 року, на гладкому стволі якої пробито клеймо «19», що означає фактичний діаметр каналу ствола 15,90 мм.

Близький, колись досить поширений калібр 13/1, тобто рівний 18,26 мм, не втратив актуальності і в даний час. На багатьох рушницях XIX і XX століть саме таке клеймо «13/1» позначало діаметр каналу ствола з патронником 12-го калібру, на що вказувало відповідне клеймо калібру патронника.

Маркування «13/1» показана на блоці стволів англійської курковки W. & Ch. Scott & Son 1893 року на фото 2, і на блоці стволів німецької двостволки Sauer 1900-х років на фото 3.

Звичайно, це не 13-й калібр насправді, а дещо більший. В якості самостійного цей калібр 13/1 вже не застосовується, метрична шкала поглинула його.

Але право на існування він має і зараз, так як укладається в діапазон 18,20-18,90 мм, прийнятий міжнародною комісією CIP для діаметрів каналів стволів 12-го калібру.

Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *