Мисливці зі стажем стріляють в гуменника лише тоді, коли бачать його лапи. Як правильно полювати на гуменника?
Гуменник — водоплавний птах, один з видів гусей, поширений на гніздуванні в тундрі Євразії. В Україні зустрічається під час міграцій. Відноситься до мисливських птахів. В Україні гуменників відстрілюють в осінній період разом з іншими видами гусей. Однак велика обережність птахів призводить до того, що обсяги полювання на цей вид є мізерними. У місцях масових скупчень, як і інші види гусей, гуменники можуть завдавати деякої шкоди сільському господарству, поїдаючи сходи озимих культур.
Маса дорослої особини гуменника досягає 4,5 кг. З цієї причини і завдяки своїм смаковим якостям, гуменник займає друге місце, поступаючись сірій гусці, серед улюблених трофеїв мисливців.
У дорослих особин оперення трохи світліше, ніж у молодих, у яких оперення шиї і голови більшою мірою мають іржаві відтінки. Живуть у всіх регіонах. Гуменник є міграційним птахом, який зимівлю проводить на Чорному, Середземному морі, Середній Азії.
Із зимівлі повертаються на початку весни, зазвичай великими зграями не менше 100 особин.
Улюблені місця поселення болотисті, гірські водойми, заболочені ділянки річок. Раціон харчування становить виключно рослинна їжа, в яку входять пагони водних рослин, різні ягоди. З липня птах годується на полях, зерном і молодими пагонами рослин.
Жирівка гуменника
В кінці літа гуменник об’єднуються в зграю, яка вранці і ввечері вилітає годуватися. У період настання холодів зграї відлітають на південь, по шляху польоту зупиняючись в південних регіонах на полях зернових культур на жирування. При наближенні морозів зміщуються на південь, продовжуючи годуватися на зернових полях, кукурудзи, проса і інших культур.
Наприклад, в мисливських угіддях Харківської обласної організації УТМР в сезоні 2017/2018 року на гуменника можна полювати з 18-00 12 серпня по 26 листопада 2017 року.
Способи полювання
При полюванні використовуються ті ж способи, що і при «полюванні на сіру гуску», а саме:
Полювання наганянням;
Полювання скрадом;
Полювання на перельотах;
Полювання на воді з човнів;
Полювання на місцях годівлі.
При осінньому полюванні на гуменника кращий спосіб здобування трофея на перельотах в місцях годівлі і на водоймі. Цей спосіб полювання вимагає від мисливця великих витрат на підготовку до полювання, але він є і більш результативним. При полюванні на перельотах гуменника в місцях годівлі в першу чергу необхідно визначити місця годівлі. Це робиться за допомогою бінокля, визначаючи напрямки польоту зграї, оглядаючи навколишні зернові поля, на наявність на них гуменників, а також по посліду на полях залишеному при жировці птахів.
Полювання скрадом
Визначивши місце годівлі гуменника, необхідно підготувати скрадок яму, яка викопується в людський зріст, краї ями маскуються під місцеву рослинність, а земля з ями виноситься, як можна далі. При викопуванні ями необхідно враховувати, її розміри, оптимальні розміри, щоб мисливець міг робити з неї постріли в будь-якому напрямку. Це пов’язано з напрямком вітру і особливостями посадки гусей. Цей скрадок необхідно робити, коли зграя гуменників, відлетить на водойму на нічліг. В іншому випадку, виявивши людину на місці своєї годівлі, гусяча зграя змінить місце годівлі і зусилля мисливця на підготовку скрадка будуть марні.
У місці годівлі, краще полювати групою мисливців з 4-5 чоловік, кожен в своєму облаштованому скрадку, таким чином група мисливців зможе перекрити більшу частину сектора оптимального для пострілу.
Для більш ефективного приманювання гусей необхідно розмістити гусячі профілі або опудала, не менше 12, не більше 30. Розміщувати профілі й опудала необхідно з урахуванням напрямку вітру, як відомо гуси сідають проти вітру, і перед профілями, і опудалами. Тому якщо мисливець розмістить профілі і опудала попереду скрадка за напрямком вітру, то гуси сядуть перед профілями, а це значна відстань для пострілу.
В цьому випадку краще розмістити профілі і опудала позаду скрадка, щоб гусак сів прямо перед скрадкою мисливців. Якщо ж вітер дме на скрадок то краще профілі і опудала розмістити перед скрадком, тоді гуси будуть сідати прямо на мисливців.
І звичайно ж необхідно використовувати манки на гусей, краще щоб їх було не менше трьох, адже при частому використанні на полюванні одного манка, пелюстки, які виробляють звуки намокають від вологи, після чого виробляють абсолютно не ті звуки, що на початку полювання.
А принаджування гусей відвологлим манком або неправильне принаджування гусей, потягне за собою абсолютно протилежний ефект, ніж очікується від манка.
На годівлю гуси прилітають на світанку, спершу прилітають кілька гусей, так званих «розвідників». Цих «розвідників» ні в якому разі не можна стріляти, при небезпеці вони повідомлять своїми криками на багато кілометрів всю зграю, яка почувши крики небезпеки і вистріли, змінить напрямок польоту на годівлю. Таким чином, можна зіпсувати все полювання і праця мисливців буде марна.
Незважаючи на те, що гусак зрідка робить помахи крилами, він летить досить швидко. Тому при стрільбі в гуменника, що летить необхідно брати випередження в 2-3 корпуси і намагатися підпустити його якомога ближче на забійну дистанцію, щоб напевно взяти трофей. В іншому випадку, можна упустити птицю, тому що гусак дуже міцний на перо. Багато мисливців зі стажем стріляють в гуменника лише тоді, коли вони бачать його лапи, що свідчить про оптимальну відстані для пострілу.
При наявності підранків на місці полювання, необхідно дострілювати їх не залишаючи скрадка, в іншому випадку можна злякати іншу зграю гусей, яка підлітає.