ЗМІСТ
Серед більшості собак мисливських порід окремо можна виділити пойнтера. Це лягаві гладкошерсті, які поєднують в собі відданість, неперевершене мисливське чуття, розум і доброту.
Господарі собак породи англійський пойнтер знають, що на полюванні вона проявить себе з кращого боку, а в домашній обстановці стане хорошим захисником від непроханих гостей. Бути власником пойнтера мало, потрібно вміти знайти до нього підхід і завоювати його довіру. Тільки тоді він стане другом і захисником.
Історія породи
Вперше про цю породу згадується в далекому 1650 році у Великобританії. Англійський пойнтер активно використовується на полюванні як на диких тварин, так і на птахів.
Дуже багато було зламано списів у суперечках, яка ж порода була основоположною.
Фахівці зійшлися на думці, що серед предків породи є такі:
грейхаунд;
фоксхаунд;
бладхаунд.
Ці породи пройшли схрещування з сетером. Це було необхідно для того, щоб поліпшити навички полювання на птахів і приборкати характер. У той час представники цієї породи мали складну емоційну установку, що ускладнювало їх приручення і виховання.
Назва породи також народилося в Англії. За основу було взято англомовне слово “point”. У перекладі на українську мову воно означає “вказувати”. Досить бути присутнім на полюванні, щоб зрозуміти – pointer, це дійсно покажчик. Як тільки пойнтер відчуває запах дичини, він стає в характерну для нього позу, яка вказує напрямок здобичі.
Зовнішній вигляд
Зовнішні ознаки, за якими пойнтера можна відрізнити від інших собак, дуже різноманітні.
Порода собак пойнтер має ряд особливостей:
1. Вуха у цієї породи будуть посаджені високо. На дотик вони будуть тонкі і м’які. При зовнішньому огляді можна помітити їх незвичайну форму: вуха будуть схожі на форму трикутника, кінці якого спрямовані вниз. Якщо собака пойнтер перебуває в стані спокою, вони будуть спокійно звисати, виходячи трохи за лінію щелепи.
2. Морда у цій собаки може бути 2 стандартів: трохи підійнятою або прямою. Верхня щелепа по довжині трохи перевершує нижню. Якщо дивитися на собаку спереду, то форма морди буде затуплена на кінці. Якщо розглядати її в профіль, то вона буде широкою.
3. Прямопоставлені очі округлої форми і середнього розміру. Їх колір буде залежати від забарвлення. Наприклад, вони можуть бути йому в тон, або темніше ніж плямисте забарвлення. Погляд розумний і живий. Між очницями, можна побачити невелику борозенку. Це поглиблення візуально розділяє на 2 трохи округлі половинки.
4. Голова відрізняється великим розміром. При цьому вона буде «сухою», шкіра підтягнута і без жирових відкладень.
5. Корпус собаки міцний, живіт трохи підтягнутий, а задня частина тулуба трохи скошена до основи хвостової частини.
6. Виділяють цю породу добре розвинені кінцівки. Гарне відштовхування від землі забезпечують м’язисті і сильні задні ноги. Подушечки на лапах досить товсті. Добре розвинені сухожилля і суглоби.
7. Дорослі тварини можуть важити від 20 до 30 кг. Висота може досягати в холці 62 см.
Це фізичні стандарти породи, за якими можна відрізнити її від всіх інших. Якщо на лапах собаки присутній п’ятий палець, не вважайте це дефектом. Така особливість властива багатьом породам. Це не є мутацією або відхиленням. Ще в цуценячому віці його можна сміливо видалити. Така операція не зашкодить собаці, а лише вбереже її від подальших травм. Адже 5-й палець не відіграє якої-небудь важливої ролі, і його відсутність собака не помітить.
Якщо говорити про зовнішнє забарвлення, то воно може бути таким:
одноколірне: руде, чорне, кавове, палеве різноманітних відтінків;
двоколірне: кавово-рябе, чорно-рябе, жовто-рябе, червоно-рябе.
Іноді можна побачити двоколірного пойнтера з розкиданими по ньому колірними плямами. Це також вважається нормою і не є браком.
Зверніть увагу на стан шерстяного покриву собаки. У пойнтерів волос короткий і прилягає щільно до тіла. Цікавим є той факт, що довжина шерсті може різнитися. Наприклад на передніх кінцівках, вушних раковинах і голові волосся буде коротше, ніж на хвості, тулубі та шиї собаки.Опис породи пойнтер можна дізнатися з різних джерел. Починаючи з 18 століття, багато собаківників присвячували цілі книги докладним характеристикам цієї собаки. Будьте уважні, читаючи таку літературу. Багато джерел застаріли. Адже, наприклад, сьогодні крім англійського представника породи, є і німецький пойнтер. Можна з одного погляду відчути зовнішню схожість цих порід. Однак курцхаар (так звучить назва німецького виду) має ряд особливостей.
Наприклад, в Німеччині, цю породу використовують в якості:
помічника рятувальника;
собаки-лікаря;
їздової собаки в упряжці.
Варто відзначити, що саме “німець” підходить краще для утримання в квартирі, ніж його англійський побратим.
Характер
Англійський пойнтер – хороший мисливець і друг. Його характер залежить від обстановки: на полюванні він поводиться інакше, ніж удома.
У домашній обстановці собака пойнтер:
спокійна;
врівноважена;
доброзичлива;
слухняна.
На полюванні вона поводиться інакше:
більш активна;
включається азарт мисливця;
підвищується реакція на те, що відбувається навколо.
Багатьох цікавить питання: «Як поводиться ця собака з дітьми?». Відповідь одна: «Терпляче і дружелюбно». Ця порода відмінно піддається вихованню, що робить можливим прищепити їй найкращі якості. Її відданість не має кордонів, якщо проявляти в спілкуванні з нею любов і турботу.
Утримання пойнтера
Харчування
Основа здоров’я собаки – це її раціон. Для пойнтера він особливо важливий, адже тільки завдяки правильно підібраній їжі, він буде здоровий, бадьорий і фізично розвинений.
Щоб харчування було правильним, дотримуйтеся декількох основних правил:
1.Раціон повинен бути збалансованим.
2. Продукти харчування повинні бути найвищої якості (це стосується як натурального корму, так і сухого).
3. В організм собаки повинні надходити в належній кількості всі необхідні корисні речовини.
4. Якщо для корму використовуються натуральні продукти, додатково до них в раціон слід включити вітаміни і мінеральні речовини. Хоч продукти природного походження і здаються більш кращими, вони не можуть задовольнити добову норму корисних речовин необхідних для підтримки здоров’я пойнтера.
Дотримання цих правил дасть хорошу можливість виростити здорову собаку. Від харчування залежить багато чого: характер собаки, її самопочуття, блиск шерсті і здоров’я.
Догляд
Не менш важливим, ніж правильне харчування, є грамотний догляд за пойнтером.
Щоб він завжди радував око своєю доглянутістю й охайністю, дотримуйтесь кількох рекомендацій:
1. Для поліпшення кровотоку робіть іноді своєму улюбленцю масаж. Його техніка дуже проста. На руку надягають спеціальну масажну рукавичку і погладжують собаку по зростанню шерсті.
2. Вичісуйте собаку 2 рази в тиждень за допомогою гумової рукавички. Такі регулярні дії вбережуть будинок від зайвої вовни, а також позбавлять від неї під час сезонної линьки собаки.
3. У зоні ризику у пойнтера знаходяться очі і вуха. Тому кожен день проводьте ранковий огляд цих частин тіла.
4. Перед прогулянкою обробляйте шерсть вихованця спеціальним засобом, який допоможе відлякати кровососних паразитів. Це вбереже собаку від захворювань, які дуже часто переносять комахи. Наприклад, кліщі дуже підступні, і є переносниками страшної хвороби – кліщового енцефаліту. Ця недуга небезпечна як для людини, так і для собаки. Дуже часто він призводить до летального результату. Тому, після прогулянки завжди оглядайте свого пса. Якщо помітили на тілі кліща або іншого паразита, зверніться до ветеринара.
5. Візуально оглядайте шкірний покрив пойнтера. Вони мають схильність до багатьох шкірних захворювань.
6. Якщо пойнтер живе в міській квартирі, постарайтеся хоча б раз на тиждень виїжджати з ним в ліс або парк на тривалу прогулянку. Якщо такої можливості немає, час щоденних прогулянок має бути довший.
Ці нескладні рекомендації доступні кожному. Не варто нехтувати ними, якщо хочете, щоб ваш вихованець був здоровий і веселий.
Здоров’я
Пойнтер – порода, що відрізняється відмінним здоров’ям. Вона витривала, сильна і енергійна. Але, як і у будь-якої іншої собаки, у їх представників є свої слабкі місця.
Вони схильні до:
паразитів;
дисплазії тазостегнових суглобів;
захворювань щитовидної залози;
шкірних захворювань;
карликовості;
проблем із суглобами.
Правильний догляд, харчування та дотримання всіх рекомендацій. Забезпечить пойнтерів щасливим довгим життям. Тривалість якого, до речі, може досягати 13 років.
Виховання і дресирування
Ті навички та особливості поведінки, які будуть закладені в цуценя пойнтера з дитинства, зіграють важливу роль в становленні поведінкових манер дорослої особини. Дуже важливо почати виховання собаки ще цуценям. Саме в цей період вони краще піддаються дресируванню, формуючи основу для майбутньої поведінки.
З чого варто почати:
1. Привчіть цуценя до прогулянок на повідку.
2. Покажіть йому своє місце (лежанку). Ні в якому разі не привчайте його з малих років до лежання на диванах чи ліжках.
3. Перші прогулянки здійснюйте в спокійних і тихих місцях. Нехай щеня адаптується до навколишнього світу.
3. Більш серйозні команди дресирування слід починати в більш дорослому віці.
Щоб заняття були успішними, слід уникати:
агресії;
злості;
нервозності.
Тренування цуценяти можуть бути проводитись у формі гри. У більш дорослому віці – буде потрібна допомога фахівця. Не варто соромитися звернутися за порадою до професійного кінолога. Якщо ж хочете прищепити цуценяті мисливські навички і натаскати його, а досвіду в цій справі немає, допомога майстра обов’язкова.
Мисливські якості і особливості полювання з пойнтером
Перш за все, пойнтер – це мисливська собака. У племінного цуценяти ці навички починають проявлятися з 2-х місячного віку. Їх фірмова стійка виділяє їх серед всіх інших порід мисливських собак.
Мисливські якості цієї собаки розвинуті не тільки фізично, а й морально:
- пойнтери пристрасно люблять полювання.
- вони легко входять в мисливський азарт, передаючи його всім навколо.
- вони працелюбні і з радістю вливаються в мисливський процес.
Іноді це навіть заважає. Увійшовши в азарт, собака забуває про все на світі і не чує команд господаря. Вона повністю і без залишку віддається цьому процесу.
Собак з таким гарячим темпераментом доведеться приборкати. Фірмова стійка, яку так люблять мисливці, у них в крові. Не потрібно виснажувати собаку тренуваннями, адже у віці 2-х місяців вона вже може її виконувати.
Психіка цієї породи дуже стійка. Вони не бояться шуму і гучних пострілів. Це навпаки вводить їх в мисливське збудження. Існує думка, що пойнтер не вміє приносити дичину. Це не так. Просто в Англії ця порода вважалася благородною і аристократичною. Приносити підстрілену дичину доводилося іншим породам (ретрівер, наприклад). Вишколених пойнтерів уберігали від такого роду занять.
Собака цієї породи може стати ідеальним напарником у видобутку птиці і зайця.
Полювання з пойнтером буде дуже успішним на такі види пернатих, як:
- фазан;
- куріпка;
- перепел;
- вальдшнеп;
- рябчик.
Пойнтер – собака, створена для полювання. Вона витривала, мускулиста, швидка на підйом, не вибаглива, легко піддається дресурі. В умілих руках вона стане хорошою помічницею. А її зовнішні дані будуть радувати око будь-якого собаківника.
На думку багатьох бувалих мисливців, пси мають більш сильний характер, ніж суки. Хоча другі більш податливі до тренувань і більш урівноважені за характером. Єдине, що повинні врахувати власники сук, в період тічки до полювання їх допускати не можна.
Види мисливських собак дуже різноманітні. Пойнтер складе гідну конкуренцію будь-якому з них. Йому немає рівних в цій справі, адже він щиро любить полювання. Полювання з пойнтером принесе задоволення і залишить про нього масу приємних спогадів.
Переваги та недоліки
Варто відзначити, що переваг у цієї породи відчутно більше, ніж недоліків.
До перших можна віднести:
- доброзичливий характер;
- не надто важка в догляді;
- легко піддається вихованню і дресируванню;
- добре ладнає з іншими тваринами;
- володіє набором мисливських якостей.
До недоліків можна віднести:
- Боїться холоду. Їй слід уникати перебування на низьких температурах повітря і протязі.
- Не дуже любить воду. Тому слід докласти трохи більше зусиль, щоб натискати її приносити дичину з води.
- Перш за все, це порода мисливських собак, а тому квартира і прогулянки в парку не зроблять її життя щасливим. Варто побувати хоч раз на полюванні, щоб подивитися на собаку в дії і зрозуміти – вона народжена для такого життя.
Навіть з невеликим набором рекомендацій по догляду, ця порода вимагає особливої уваги. Це не квартирна собака, хоча вона зможе жити спокійно і в таких умовах. Але справжнє її призначення – це мисливська стежка. Вогонь полювання у них в крові. Це можна зрозуміти і оцінити, лише вийшовши на полювання разом з пойнтером.