Найкращий в Україні імітатор реву оленів пояснив навіщо люди відтворюють “пісні” цих граціозних тварин (ФОТО, ВІДЕО)

Навіщо люди відтворюють “пісні” оленів


Імітують “пісні” цих граціозних тварин саме зараз, коли у них триває шлюбний період.

Олексій Онутчак, біолог-мисливствознавець з Коломийщини, здобув перемогу на фестивалі «Мисливська ватра», що днями відбувся у місті Миколаєві на Львівщині, пише видання ПІК.

«Любити і дбати про оленів у нас — справа родинна. У моїй сім’ї з покоління в покоління передається переказ, що мій прапрадід, Дмитро Онутчак, міг осідлати карпатського оленя та їхати верхи на ньому до церкви. Або ж запрягав оленів у бричку та керував нею”, – каже Олексій. Та з гордістю переповідає цікаву історію:

“Одного разу це побачив австро-угорський цісар Франц-Йосиф, коли з почтом проїжджав Карпатами. Можновладець неабияк здивувався, покликав мого родича, а той, подарував йому осідланого рогатого красеня. Дізнавшись, що Дмитро вправний лісівник, цісар призначив його на лісову службу. Ще й наказав будувати через Яблунецький перевал дорогу».

Батько Олексія також працював техніком у місцевому лісовому господарстві. Олексій від трирічного віку сидів біля вольєрів, в яких були олені, та слухав їх. Згодом молодик навчався в інституті в російському місті Балашиха, неподалік Москви, на факультеті мисливствознавства, працював у лісгоспах Росії. Але в час Незалежної України вирішив, що залишиться в Україні. Нині він — районний мисливствознавець Державного підприємства «Коломийське лісове господарство».

За словами Олексія Онутчака, є чотири вікові групи оленів: юні (від 1 до 2 років), молоді (2-3-річні), середні (5-6-річні) та старші (від 7 років). Чоловік може імітувати голоси всіх 4 вікових груп оленів.

«Вабити (імітувати рев) оленів може людина з добрим слухом та міцним голосом. Роблять це виключно в період з 11 вересня до 14 жовтня. У цей час у тварин триває шлюбний період. Його в нас називають «гін» або «риковище». Самці в цю пору шукають самок, паруються, а згодом відганяють суперників, — пояснює коломийський біолог.

Ось як імітував Олексій рев:

А тепер наприклад, порівняйте з цим:

І ще кілька цікавих моментів:

“Олені під час гону стають агресивними. Вони ламають рогами молоді деревця, здирають з них кору, можуть кататися по землі та гребти ногами. В час парування самці…нічого не їдять і втрачають за кілька днів 30-40 кілограм», – розповідає Олексій.

За словами Онутчака, імітувати рев оленя у час гону можна просто голосом та за допомогою спеціального конусоподібного інструменту — «ваби», що ззовні схожий на ріг. Ваби роблять з буйволячих рогів, берести, металу, бадилля борщівника та червоного дерева. Довжина інструменту 60-70 сантиметрів, а діаметр нижньої частини трубки 10-15 сантиметрів.

Рев оленя у шлюбний період називається «ролада». Це низький, наче охриплий, протяжний рик.

Ролада складається з 4 частин: заявна, коли самець реве та наче заявляє, що прийшов. Далі ревом він закликає самок. І якщо олениці приходять (а біля одного самця збирається від 2 до 10 самок), то самці видають наступну частину «шлюбної пісні».

І остання частина ролади — після парування. Це вже рев для відлякування суперників. Якщо на одній території є кілька оленів, вони не лише ревуть, але й б’ються. Такі поєдинки часто закінчуються пораненням і навіть смертю одного з оленів.

Триває кожна частини ролади 1,5-2 хвилини з невеличкими перервами, що тривають від 10 секунд до 1,5 хвилини. Голосові нюанси реву оленів залежать від віку тварин.

«Навіщо людям втручатися у «цікавий» період оленів та імітувати їх рев»?

Чоловік каже, що це потрібно для того, аби облікувати (порахувати) кількість оленів. А ще коли треба вилучити старших самців, які вже не можуть бути «продуктивними». Такі самці більш агресивні і можуть поранити молодих оленів. Таких тварин просто забирають з території.

Важливо, що у шлюбний період оленів лісівники та єгері посилюють охорону угідь, аби туристи, які ходять гірськими лісами, чи грибники, не зіткнулися з агресивними самцями. І щоби не було випадків браконьєрства.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *