НПП «Сколівські Бескиди»: У козулі розпочався гін

6-1Козуля європейська найменший представник оленячих в Карпатах. Ця невелика тварина без перебільшення найграціозніша та найкрасивіша на території НПП «Сколівські Бескиди», де їх нараховується 464 особини. Найважливішим та найцікавішим періодом в житті цієї тварини є гін, який починається в липні та може тривати до вересня, – відділ охорони території НПП «Сколівські Бескиди».

Масовий гін триває близько місяця, але окремі пари можна зустріти у процесі гону і через три і більше місяців після його початку. У цей період для самців характерна лютість, яку вони спрямовують не лише на суперників, а й на майбутню матір потомства. Як правило, гін відбувається на ділянці території самця – керуючись своїм нюхом, він швидко визначає готову до спаровування самку (тічка у неї триває 4-5 днів) і приступає до особливого шлюбного обряду, іменованого гоном. Самка, гнана самцем, починає бігати по колу, поступово звужуючи його діаметр, причому молоді особини не відразу допускають до себе самців і бігають дуже швидко, тим самим приводячи їх у лють – бувають випадки, коли під час гону самець завдає самці смертельні поранення.5-1

Поведінка тварин під час гону має ряд важливих біологічних особливостей: самець стимулює самку своїм переслідуванням, вона симулює його своїм швидким бігом; незважаючи на видиму агресивність самця, самка його не боїться, а навіть навпаки – самець знаходиться в постійній тривозі, побоюючись її втратити. Самець може ганяти 2-3 самки, запліднивши одну (спарювання відбувається багаторазово), він жене наступну, і якщо в даній місцевості чисельність самок значно переважає, один самець може покрити 5-6 самок. Якщо ж на території самця мешкає одна доросла самка, він може залишатися з нею до кінця гону, зберігаючи відданість їй. Варто відзначити, що найбільш активний перший день «переслідування», в подальшому самець так активно самку не утримує, хоча як і раніше не відстає від неї, і лягає відпочивати тільки тоді, коли відпочиває самка. У той же час самці знаходяться в постійному збудженні протягом усього гону. Багато часу вони витрачають на мічення своєї території, вибиваючи в землі копитами «п’ятачки», обдираючи і ламаючи рогами дерева, мало годуються, через що значно втрачають у вазі. Цікавим фактом в вагітності козулі, яка триває 9 місяців, є латентний період – майже половину терміну (4-4,5 місяці) запліднене яйце практично не змінюється, а як би заморожується в розвитку, і тільки в грудні починає активно розвиватися. Буває, що самки, яких не запліднили влітку, запліднюються в цей час, минаючи латентний період, і приносячи потомство одночасно з козулями, що ганялись влітку. У молодих самок народжується 1 дитинча, у дорослих найчастіше два, рідше три. Народжують вони в заростях і хащах, часто поблизу до води. Вага козуленят не більше 1-1,3кг.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *