Офіційно про загибель 15 зубрів

14

Днями, а саме 19 лютого поточного року, на сайті Вінницького обласне управління лісового господарства опублікована стаття під назвою «Відтворення й збереження зубрів – загальнодержавна справа».

Автори статті проводять короткий екскурс в історію завезення зубрів у мисливські угіддя Вінницької області, інформують про збільшення поголів’я, та, головне, намагаються з’ясувати, хто винен у масовій загибелі зубрів. Не оминають вони і питання, які перспективи розвитку розведення цієї червонокнижної тварини в Україні.

Криниця мисливця вже писала про цю трагедію. Зараз пропонуємо ознайомитись із статтею, яку розповсюдила прес-служба Вінницького ОУЛМГ без купюр.

13
14

ВІДТВОРЕННЯ Й ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗУБРІВ – ЗАГАЛЬНОДЕРЖАВНА СПРАВА
Зубр європейський – тварина, занесена до «Червоної книги», полювання на яку заборонено! На території України популяція зубрів налічує біля 300 – 320 особин. Станом на перше січня 2016 р. 101 особина зубрів мешкала на Вінниччині.
В мисливські угіддя Вінницької області зубрів завезли у 1979 році (4 самки і 2 самці) із державного лісомисливського господарства «Цуманське» Волинської області. У перший рік чисельність червонокнижних тварин зросла до 8 голів, протягом наступних десяти років – до 47, з 1990 р. до 2010 р. – до 90 особин. Без спеціальних умов охорони виживання зубра неможливе! І такі умови вінницькі лісівники забезпечили, що є свідченням високопрофесійної роботи єгерської служби, державної лісової охорони. І тільки на Вінниччині при постійному недостатньому фінансуванні на цю справу з боку держави вдалося розширити і зберегти таку чисельність зубра європейського. Вінницька обласна рада щорічно виділяє з обласного бюджету 140-150 тис. грн. для придбання корму для зубрів, хоча лише на біотехнічні заходи витрачається на рік 260-280 тис. грн. Для обслуговування зубрів за кошти ДП «Хмільницький лісгосп» придбано спеціальну техніку.
На даний час тварини знаходяться на території Калинівського, Літинського та Хмільницького адміністративних районів, в мисливських угіддях ДП «Хмільницький лісгосп». Репродуктивні групи перебувають на території Уладівського та Хмільницького лісництв ДП «Хмільницький лісгосп».
Постійний ареал перебування складає 8,4 тис. га лісових угідь та біля 10 тис. га польових угідь, прилеглих до лісових урочищ. Щільність поголів’я зубрів становить фактично 5 особин на 1000 га угідь при нормі 3 особини на 1000 га.
Отже, існуюча на даний час на Вінниччині чисельність зубрів перевищує оптимальну на 46 голів. Але загрози знищення зубрів не існує!
Проте існує серйозна проблема – БРАКОНЬЄРСТВО! Масова загибель 15 червонокнижних тварин, які провалились під кригу, – найстрашніша трагедія за останні роки. Стадо, чисельністю біля 60 – 80 особин, на нашу думку, було спеціально загнане на лід ставка. Ще два зубри, як мінімум, при цьому вбито. Ось така ціна браконьєрського свавілля!
У ЗМІ поширюються різні, іноді кардинально протилежні, версії згаданої жахливої події. На превеликий жаль, чимало журналістів, представляючи цю тему, просто переповідають чутки, вигадки, домисли, не поспілкувавшись з фахівцями Вінницького обласного управління лісового та мисливського господарства, ДП «Хмільницький лісгосп». При цьому деякі журналісти вкладають в уста лісівників неточну інформацію з інтернетресурсів, коментарі, яких наші фахівці ніколи не давали.
Хочемо підкреслити: ми не маємо наміру зараз передавати різні версії, спростовувати чутки…. Ми викладаємо факти! І сподіваємося, що спеціальна слідча група (слава Богу, що така створена) розставить всі крапки над «І», бо дана справа знаходиться на особистому контролі новопризначеного керівника Вінницького ГУ Національної поліції України Антона Шевцова.
Хронологія подій
У суботу, 30 січня, о 21 год. 14 хв. лісничий Широкогребельського лісництва ДП «Хмільницький лісгосп» Володимир Курилюк отримав телефонне повідомлення, що біля села Требухи Літинського району Вінницької області у ставку тонуть зубри. Єгерська служба та державна лісова охорона держлісгоспу, які прибули на місце події, при допомозі місцевих жителів витягли з крижаної води одного живого зубра, привели його до тями, і він зник у лісі. В цей вечір лісівники дістали з води ще трьох, вже мертвих, тварин. Більше тварин на поверхні води 30 січня не було виявлено.
Наступного ранку у неділю, 31 січня, лісівниками було виявлено ще п’ять трупів зубрів: чотири на воді і одного під кригою.
У четвер, 4 лютого, працівники ДП «Хмільницький лісгосп» виявили на ставку під кригою ще сліди мертвого зубра. Наступного дня 25-сантиметрову кригу було розпиляно і на берег витягнуто ще 7 мертвих зубрів! Таким чином, загальна кількість зубрів, які втопилися 30 січня на ставку, на сьогодні становить 15 особин.
На місці події зразу ж розпочали роботу державна лісова охорона ДП «Хмільницький лісгосп», екоінспекція, слідчі поліції. За фактом загибелі червонокнижних тварин поліцією відкрито кримінальне провадження і розпочато слідчі дії.
При огляді місця трагедії лісівниками на кризі ставка і в лісі біля ставка виявлено калюжі крові добитих і розібраних на м’ясо ще двох зубрів. Це свідчить про те, що тут діяли браконьєри, що стадо зубрів на лід було загнано спеціально! Нам відомо, що у місцевого мешканця поліцією знайдено частини туші зубра.
Наголошуємо на тому, що стадо на лід не могли загнати звуки працюючої в лісі бензопилки. По-перше, зубри багато років живуть у цих угіддях і ніколи не звертають уваги на будь-які роботи в лісі. По-друге, поблизу місця трагедії в час загибелі зубрів лісівниками не проводилися будь-які роботи.
Варто сказати, що цей ставок давно служив для браконьєрів безшумною пасткою для загону і добування зубрів. Адже два роки тому лісівниками біля цієї ж водойми було знайдено металеві пастки і рештки зубра.
Наголошуємо і на тому факті, що ДП «Хмільницький лісгосп», як користувач мисливських угідь, відповідно до ст. 35 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», є власником тварин, отримав відповідний дозвіл на утилізацію загиблих тварин і рештки туш відправив до переробного підприємства.
Хто винен?
Вінницьке обласне управління лісового та мисливського господарство звернулося до всіх компетентних органів з проханням активізувати слідство, довести його до логічного завершення. Винні мають понести відповідне покарання, бо це трагедія не лише для Вінницької області, це – трагедія для всієї України.
Кримінальних історій з браконьєрами у всіх мисливських господарствах Вінниччини й України зафіксовано чимало. На превеликий жаль, ненажерливі та безкарні браконьєри не відчувають відповідальності, страху та межі! Ми закликаємо жителів Вінниччини до співпраці у справі захисту мисливського фонду держави. Якщо ми не об’єднаємо наші зусилля, то можемо втратити основне поголів’я диких копитних тварин державного мисливського фонду, на відновлення яких підуть десятиліття.
Вважаємо, що для збереження зубрів необхідно забезпечити на державному рівні додаткове фінансування користувачів, в мисливських угіддях яких проживають зубри, зі створенням спеціального фонду. Маємо організувати обмін племінним матеріалом із різних вільних стад країни, дозволити користувачам мисливських угідь, в яких щільність відповідає оптимальній і її перевищує, здійснювати плановий відлов тварин для переселення. При переселенні тварин необхідно врахувати, що для проживання вільних популяцій зубрів потрібен досить значний лісовий масив: від 20 до 40 тис. га.
Адже інтенсивний розвиток сільського господарства призводить до зменшення екологічно важливих для зубра факторів. Якщо ж основна чисельність зубрів зосереджується в одному районі, ймовірний ризик захворювань і масової смертності червонокнижних тварин.
Немало було спроб сформувати великі популяції зубра в інших регіонах України. Всі вони є поки що невдалими через ряд об’єктивних, але в основному суб’єктивних факторів. Лісівникам Вінниччини вдалося відтворити й зберегти найбільшу популяцію, яка складає третину українських зубрів, накопичити за 37 років безцінний досвід.
Але на превеликий жаль, на сьогодні в Україні не визначені конкретні напрямки збереження та розселення зубра, не відпрацьовано механізм необхідного фінансування. А відсутність такого механізму значно обмежує зусилля лісівників, призводить ось до таких трагедій і ставить під загрозу збереження вже існуючих популяцій зубра на Україні.

Один коментар до “Офіційно про загибель 15 зубрів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *