Мисливські рушниці Франца Мацки

 

Matska

Рушниця Франца Мацки №274. Фото: Berlie Cherney. Знімок для статті Bill Wise (1938 – 2007) та Геннадія (Geno) Шарко (1959 – 2011) в The Double Gun Journal.

Австрійський підданий Франц Мацка, чех за національністю, з’явився в Росії в 1879 році як підмайстер у Geno. З 1881 року він отримав дозвіл на власну збройову майстерню.

У 1886 році журнал «Природа і полювання» опублікував статтю про 1-у виставку російської мисливської зброї, де Мацка експонував 16 своїх рушниць: “…Більшість цих рушниць зі стволами Леопольда Бернара (лише три з англійськими дамасковими) і замками Джозефа Бразьє. Втім, одне було здається із замками самого Мацька. Затвори, як подвійні, так і потрійні, переважно пружинні між курками (Річардса), а деякі із затворами Ланкастера. Штуцерів було виставлено три, з них два експреси. Серед рушниць одна була безкуркова. Переважно рушниці 12 к., але одна була 16, а інша 28-го. Свердловка всіх рушниць циліндрична і тільки в деяких лівих стволах чок-бор. *Одно, 16 кал., було на замовлення з бельгійськими. Останнім часом Мацка став ставити, за бажанням замовників, і стволи Гессе-Лемоана (E. Heuse-Lemoiner – прим. Автора). Окрім рушниць Мацка виставив і кілька частин рушниць: ложу, замки, спускові та ковані частини. Робота всіх рушниць чудова і я цілком переконаний, що рівного йому майстра немає. Його було нагороджено вищою нагородою виставки – бронзовою медаллю «за бездоганне виготовлення дорогих мисливських рушниць центрального бою». Через 13 років щомісячник «Псове та рушничне полювання» опублікував дані експертизи на 2-й виставці зброї Імператорського Російського Технічного Товариства в 1897 році. На цій виставці були випробувані рушниці Мацки. З 7 рушниць Мацки, що брали участь у випробуваннях, лише в одній були виявлені недоліки в свердловці стволів (як писав Бутурлін, кривизна стволів у Мацки, як правило, зустрічалася в дамаскових блоках Л. Бернара). Рушниці Мацки виділялися «багатим» гравіюванням. За результатами випробувань бою найкращою рушницею виставки було визнано курковку Мацки 12 калібру № 199 зі ствольним блоком завдовжки 786 мм і чоками в обох стволах. Проміри показали діаметр правого ствола – 18,64 мм (чок – 17,523 мм), лівого ствола – 18,61 мм (чок – 17,5 мм). Рушниця продавалося за ціною 430 рублів. Вона пережило сучасну «реставрацію» і перебуває у працездатному стані. Інші рушниці Мацки показали бій приблизно такий самий, як і в інших учасників, наприклад, у рушниці Льєжської мануфактури за 185 рублів. Ще одна рушниця ЛМ за 280 рублів показала кращий бій, ніж усі двостволки Мацки (крім № 199).

 
7184436

7184508

Рушниця Франца Мацки № 199 – найкраща по бою на 2-й виставці зброї Імператорського Російського Технічного Товариства в 1897 році.

Поза всяким сумнівом, Франц Мацка був чудовим майстром європейського рівня. Він перейняв метод фабрикації у свого колишнього патрона Geno: місцеве складання та оздоблення з використанням якісної комплектації зарубіжних виробників. Це очевидний та давно доведений факт. Тим не менш, досі точаться суперечки про те, що майстер робив сам, а чого не робив. Відповісти це питання може допомогти елементарна математика. Парадокс Бутурліна №257 був закінчений Мацкою у 1900 році. Можна вважати, що за 17 років було виготовлено 257 рушниць або в середньому 15 рушниць на рік. Іншими словами, одна рушниця в 20 днів. Допустимо, Мацка працював 10 годин на день. Таким чином, витрати на виробництво 1 рушниці склали 200 годин, що у 6 (!) разів менше середніх витрат на виробництво сучасної штучної рушниці. Висновки напрошуються самі.

ппclip

Вулиця Правди 12 (колишня Кабінетська). Ножний токарний верстат кінця ХІХ століття.

Курбатов писав: «Ложі Мацка підганяв замовникам сам і дуже ретельно…» Що міг робити Мацка на ножному токарному верстаті, який згадують усі, хто відвідував його майстерню? Звичайно, деталі обертання, такі як бойки, втулки або гвинти. Не варто забувати, що всі збройові майстерні того часу займалися переробкою на центральний бій рушниць під патрони шпильки. Багатьом це було суттєвим джерелом доходу. Чи міг Мацка сам виготовляти рушничні колодки, використовуючи молоток та зубило? У разі потреби, мабуть, міг. Але чи була така необхідність, коли можна було придбати потрібні деталі у виробника, який випускав їх у великих кількостях на механізованих виробництвах із відповідною собівартістю?

DSCF6477

Колодка куркової рушниці Мацки. Опиловка виконана в майстерні. На внутрішніх частинах спостерігаються залишки “кольорової” калки. Оригінальна пружина затвора працює як на новій рушниці.

Судячи з тавро, Мацка зазвичай купував готові стволові блоки, що зовсім не виключало перепаювання у разі потреби (одна пара зі сталі Круппа була перепаяна для Бутурліна «…наприкінці, щоб знищити легку кривизну»).

Про якість складання Мацки говорить той факт, що всі відомі сьогодні рушниці з його ім’ям перебувають у працездатному стані. Саме якісне складання поряд з якістю матеріалів забезпечує, наприклад, довговічність замикання.

Рушниця Мацки №17 «bar-in-wood». 1883 рік. Фото: Tuomo Hopeasaari

Якщо говорити про комплектацію, то постачальниками, чиї вироби переважають на рушницях Мацки, були: Joseph Brazier & Son, Thomas Kilby & Son, Manufacture Liegeoise d’Armes a Feu (ML) і, можливо, P. Webley & Son та/або W . & C. Scott & Son (Webley & Scott Ltd – після 21.10.1897).

Особливу цікавість викликають ранні роботи майстра. Наприклад, курковка bar-in-wood № 17 1883 зі стволами Леопольда Бернара. Такі куркування випускали відомі фірми Purdey і Вестлі Річардс, а також інші виробники, серед яких була фірма P. Webley & Son. З нею та з компанією Леопольда Бернара співпрацював Гонно, у якого Мацка розпочинав свою діяльність у Росії.

DSC06304

Рушниця Мацки № 188. Замки Бразьє із заднім розташуванням бойової пружини.

Мацка застосовував тип верхнього скріплення Webley Top Screw Grip («верхнє різьбове замикання Веблі»), який був запатентований Томасом Вільямом Веблі і Томасом Брейном (Британський патент № 3053 від 20.06.1882, американський патент № 2158). У первісному варіанті, завдяки різьбленню на осі ключа, що взаємодіє з різьбленням в отворі коробки, головка ключа при повороті переміщалася вгору-вниз, притискаючи виступ на продовженні прицільної планки. Потім конструкцію змінили. Ключ насаджувався на втулку з внутрішнім різьбленням, яке ходило по вертикальному гвинту. Гвинт можна було підтягувати, легко компенсуючи знос різьблення. Сам виступ, що називався компенсаційним (compensating lump) і, відповідно, паз у ствольній коробці, могли бути різної форми, наприклад, мати вигляд так званої «лялькової голови» (doll’s head).

DSC06296

Два типи Webley Top Screw Grip на рушницях Matsky

Мацка використовував ще один спосіб верхнього скріплення типу Westley Richards (британський патент № 1572 від 14.06. 1871), коли компенсаційний виступ замикався горизонтальною засувкою. Разом з нижньою рамкою (як правило) він є одним із варіантів замикання, яке на фірмі W. & C. Scott & Son мало патентовану назву Triplex (або Triple, або Treble) Lever Grip («потрійне важільне замикання»). При цьому механізм міг працювати від бокового важеля (як у патенті Уеблі та Брейна), нижнього важеля або верхнього ключа. Скріплення Webley Top Screw Grip та замикання Triplex Lever Grip широко застосовували бірмінгемські збройові мануфактури P. Webley & Son та W. & C. Scott & Son, а потім і об’єднана Webley & Scott Ltd. Висновок про те, що Мацка співпрацював з ними, випливає не тільки з цього факту або, скажімо, факту його роботи у Гонно, який мав ділові контакти з цими виробниками, але й з аналізу геометрії колодок його куркувань, що виявилися ідентичними рушницям W. & C .Scott & Son. Що стосується безкуркових рушниць, то англійське походження колодок не настільки очевидне, хоча є ознаки, що прямо вказують на це.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Замикання Triple Lever Grip на рушницях Мацки № 236 (ліворуч), № 274 (по центру) та на рушницю P. Webley & Son (праворуч).

Так знамените «вічко» на бічній підставі (crystal indicator), запатентоване 15 вересня 1875 і яке використовувалось на рушницях W. & C. Scott & Son, а потім Webley & Scott до 1906 року, можна спостерігати на рушницю Мацки №306. Повторюється форма врізання спускової скоби в коробку, іноді форма опиловки бічних основ замків і навіть декор. Мацка, як правило, застосовував підкладні куркові замки з личинкою на 4 гвинтах. У W. & C. Scott & Son такий можна побачити, наприклад, на курковці 10 калібру. Мацка також має двостволку 10 калібру з повним набором лондонських клейм, що означає, що вона зібрана і відстріляна в Англії, швидше за все, в «білому» вигляді (до питання, що майстер робив сам).

12

Рушниця Ф.О. Мацькі 10 кал. № 232. Знімок надано Класичним ювелірним Будинком «Лобортас». Фото: Владислав Філін.

Ставлення Мацки до замикання з часом змінювалося: від подвійного з нижньою рамкою до Triple Lever Grip. Зрештою, прийшло розуміння, що кількість вузлів скріплення не впливає на його довговічність. В 1899 журнал «Псове і рушничне полювання» опублікував лист під заголовком «Про зброяра м. Мацка». Автор листа, характеризуючи майстра, як людину «цілком безкорисливу, яка нехтує навіть своїми інтересами заради бажання служити нашій мисливській справі», розповів наступну історію. У нього розхиталася рушниця з подвійним затвором, і він звернувся до Мацка з проханням встановити потрійний затвор. Майстер у відповідь написав, що ця робота може коштувати від 50 до 250 рублів, але вона зайва, оскільки третій вузол «є п’яте колесо в возі і користі не приносить», і що Purdey і Ланкастер обходяться без нього. Їхні рушниці «навіть після довгого вживання не дають хитання, тоді як Франкотт, Зауер і Лебо, незважаючи на потрійні затвори, недовго відмінно розхитуються». Мацка використовував замки переважно від Joseph Brazier & Son. Зрозумілий вибір, якщо врахувати репутацію компанії Бразьє, який постачав свої вироби найшановнішим англійським виробникам. На рушницях Мацки можна спостерігати 6 видів замків: курковий з переднім розташуванням бойової пружини без відбою курка, такий же з відбоєм, курковий зворотний з відбоєм, курковий лєжського типу з пружиною ззаду, а також 2 безкуркових на бічних підставах з переднім і заднім розташуванням пружини.

George T. Abby of Chicago

Куркові підкладні замки компанії Joseph Brazier & Son з відбоєм (праворуч) та без. Личинка на 4 гвинтах.

DSCF6330

Замки (зворотні з відбоєм) компанії Joseph Brazier & Son з рушниці Мацки №152

DSC_0035

Ложнопідкладний замок з відбоєм компанії Joseph Brazier & Son із рушниці Мацки №188

12465276

Підкладний замок компанії Joseph Brazier & Son на рушницю Мацки №161. 

073A5898

Замок лєжського типу компанії Joseph Brazier & Son із рушниці Мацки №301.

0025

Ще один варіант замку компанії Joseph Brazier & Son із рушниці Мацки №274.

Опиловування бічних основ куркових та безкуркових замків теж 2-х видів. Або це класичний підкладний або хибнопідкладний замок, виступ основи якого заходить в паз колодки, або це укорочена основа без виступу.

140665

Рушниця Мацки № 304. Варіант опиловки бічної основи замку Бразьє.

DSC06270

«Рушниця Мацки № 301. Опиловка бічної основи замку Бразьє у виконанні «хибнопідкладної».

Атрибуція стволів та ствольних блоків жодних питань не викликає. Мацка використовував дамаскові блоки Леопольда Бернара (L. Bernard) та Хес-Лемуана (E.Heuse-Lemoiner), а також дамаскові, ламінатні та сталеві (сталь Вітворта) блоки виробництва Томаса Кілбі (Thomas Kilby & Son). Після 2-ї виставки зброї 1897 у Мацки з’явилися стволи Льєжської мануфактури (Manufacture Liegeoise d`Armes a Feu) із сталі заводу Коккеріль. Мацка за бажанням клієнтів іноді замовляв ствольні блоки зі «спеціальної сталі» Круппа у Кілбі.

15223369

Ежектор з рушниці Мацки № 278

На рушницях майстра рідко, але трапляються ежектори. Причина в тому, що російські мисливці їх не любили і вважали за непотрібну надмірність.

16456-1-УРМ

Парадокс 24 кал. Бутурліна – Мацки № 257

Справжня історія парадоксів Мацки загубилася у численних інтерпретаціях сучасних авторів, які пишуть на тему зброї. Рушниці з такою свердловкою майстер виготовляв і до «парадоксу» Бутурліна. Так рушниця № 184 12 калібру зі свердловкою «парадокс» в обох стволах демонструвалася на 2-й виставці зброї Імператорського Російського Технічного Товариства в 1897 поряд з «парадоксами» Новотного та Лєжської мануфактури. Воно було укомплектовано дамасковим ствольним блоком довжиною 763 мм і вагою 1,614 кг, свердління в якому виконала компанія A. Francotte & Cie. «Парадокс» належав інженер-полковнику Михайлу Стесселю (ще одна рушниця Мацки № 122 з гладкими стволами була вкрадена у Стесселя на Миколаївському вокзалі С.-Петербурга). «Парадокс» Мацки № 200 мав внутрішньокуркові замки на бічних основах, дамаскові стволи Кілбі завдовжки 30 дюймів та важив 3,336 кг.

У 1898 Мацка прийняв замовлення Бутурліна на виготовлення “парадоксу” 24 калібру. Ця рушниця демонструє можливості самого Мацки як збройового майстра. Мабуть, в жодну іншу рушницю не було вкладено стільки його власної праці, що відбилося в термінах виготовлення — близько двох років. Воно спроектоване самим Бутурліним і не є рушницею «системи Івашенцова». У Державному історичному музеї знаходиться рушниця № 322 — копія «парадоксу» Бутурліна, але тільки гравірована і з гладкими стволами.

SONY DSC

Гравірування на рушницю Мацки № 113 відповідає найкращим зразкам англійської роботи.

DSC062870

Рушниці Мацки №301 (ліворуч) та І.Л. Алешкіна №75 (праворуч). Одноманітні замки Бразьє та система зведення. Гравіювання виконане однією і тією самою рукою.

Тим часом, не на всі питання, що виникли після вивчення виробів Мацки, знайдено відповіді. Невідомо, хто займався оздобленням його зброї. На деяких ранніх рушницях висококласне гравіювання не відрізняється від кращих зразків граверної роботи, наприклад компанії W. & C. Scott & Son. Що це може означати? Копіювання? Можливо … Ще одне питання. З’ясувалося, що та сама рука гравірувала вироби П.Б. Мацки та І.Л. Альошкіна. Хто цей невідомий майстер? Відповіді поки що не знайдено.

Цікава історія сталася за участю рушниці Мацки .410 кал. Довгий час циркулювала помилкова інформація про те, що ця рушниця була виготовлена компанією Лебо — Кураллі для цесаревича Олексія, сина Миколи II. У 1991 група фахівців, у якій були відомі у збройовому світі персони: Девід Тревальян, Міхаель Макінтош та Девід Бейкер – відвідала Військово-історичний музей артилерії, інженерних військ та військ зв’язку в С.-Петербурзі (ВІМ). Збереглася фотографія пана Макінтоша з рушницею .410 калібру. У 1993 році в Double Gun Journal вийшла стаття, де вона була названа рушницею Лебо. І лише у 2007 році на старих знімках бічних основ двостволки було виявлено напис «Ф.О. Мацка». Рушниця має цікаве гравіювання в стилі «рокайль». У Державному історичному музеї (ДІМ) є рушниця Мацки 12 кал. № 306 з аналогічним гравіюванням. Майстер, який виконав цю роботу, невідомий.

Czar_Nickolas_ll_Sons_.jpg~original

Рушниця Мацки .410 калібру в Double Gun Journal. Міхаель Макінтош (1933 – 2010) з цією рушницею. Фото: doublegunshop.com

3e68bdc948504471f250fad1ef652681

Гравірування у стилі «рокайль» на рушницю Мацки №2. (останні цифри приховані власником).

Гравіювання на рушницю Мацки №247.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Рельєфне гравіювання на рушницю Мацки №326. Фото: Ю. Максимов.

Рушниця Мацки № 310 з колекції П.М. Гусєва. «Празький» стиль гравіювання, оброн, всічка золотом. Фото: О. Журавков.

IMG_7911

Гравіювання на рушницю Мацки №164.

Якщо взяти до уваги складність гравіювання на рушницях Мацки і наведений на початку статті розрахунок (одна рушниця в 20 днів), стає ясно, що один гравер не в змозі був виконати таку роботу. Нижче представлені два знімки різних рушниць Мацки однієї системи. Верхня рушниця, безумовно, має більш якісне гравіювання. Уважне вивчення створює відчуття роботи різних майстрів. Один — більш майстерний з гарним художнім смаком, інший — старанний, але менш витончений у майстерності, можливо, учень чи підмайстер. Якщо придивитися, то можна побачити, що картинка під казенною частиною верхньої рушниці повторюється на бічній основі нижньої. Можна припустити, що обидві роботи було зроблено лише у майстерні. Серед старих любителів мисливської зброї С.-Петербурга була думка, що рушниці Мацки гравірувалися в Ризі. Версія, не позбавлена підстав, якщо врахувати, що в цьому місті в 1872 Ризьким (німецьким) торговельним союзом було відкрито найкраще в Російській імперії ремісниче училище (Gewerbeschule des Rigaer Gewerbe-Vereins), в якому готували в тому числі граверів по металу. У С.-Петербурзі цієї спеціальності навчали у Центральному училищі технічного малювання барона Штігліца, де серед студентів та викладачів було багато уродженців Латвії.

Сюжетне гравіювання на рушницю Мацки №224. Фото: Є. Калашніков

Сюжетне гравіювання на рушницю Мацки №241.

На свої рушниці Мацка, як правило, ставив металевий потиличник, який серед мисливців отримав назву «скелетон». Форма ложі могла бути найрізноманітнішою: прямою, пістолетною або напівпістолетною, рідко з «щокою», але зазвичай мала «сльози» у місці врізання задньої частини бічних основ. Пістолетна рукоятка завжди закінчувалася медальйоном.

DSC06294

Металевий потиличник «скелетон» та медальйон на рушницях Мацки були звичайними атрибутами.

Пишуть, що Мацка брав гроші у замовника наперед, роблячи відповідний запис у зошиті, а номер замовлення потім ставав номером рушниці. Джерело цієї інформації невідоме. Тим часом у своїх оголошеннях Мацка вказував на наявність на складі готових рушниць. На 1-й та 2-й виставках зброї Імператорського Російського Технічного Товариства Мацька виставляв у тому числі непродані рушниці. Одне з них №200 за порадою Івашенцова придбав Лосєв. «Парадокси» у стволах його рушниці було прибрано (лівий ствол — чок, правий — циліндр). За цю роботу, а також за золотий медальйон із монограмою власника та шкіряний футляр Мацка грошей не взяв. Рушниця була продана за тією ж ціною 460 рублів, з якою вона експонувалася на виставці. На підставі нещодавно знайдених документів цікавий випадок описує Бєляєв (Петербурзькі історії, «Калашников» 1/2018): «У 1902 році Ф. О. Мацка подав у суд на графа М. П. Толстого*. Згідно з заявою Мацки, граф Толстой не заплатив йому за роботу 175 руб. Свідком з боку позивача був його учень…К. Маслов. Запрошеним…експертом став інший відомий петербурзький зброяр Іван Іванкін, за експертизу якому було заплачено 5р. Суть справи полягала в наступному. У січні або лютому 1899 року граф Толстой до своєї рушниці Гонно замовив два стволи … «найкращої якості» з умовою, що робота буде зроблена до початку мисливського сезону, але Мацка роботу зробив тільки до листопаду, причому стволи виявились не належної якості і граф стволи повернув Мацку. Згідно зі свідченнями Маслова, граф був незадоволений боєм. Безуспішно чекаючи стволи до осені 1900 року, граф, в кінці кінців, замовив стволи в магазині Чижова. Мацка вже зробив роботу лише до лютого 1902 року, після чого стволи були доставлені графу. Той, природно, відмовився їх оплачувати, але Мацка теж не прийняв повернуті графом стволи (таким чином, вони залишилися у графа), після чого подав на нього до суду. Зрештою після апеляції суд виграв граф Толстой». Спробу розкрити економіку виробництва штучних рушниць свого часу зробив Бутурлін, припустивши, що майстерня Мацки випускала 25 одиниць зброї на рік (за фактом – близько 15). Оренда майстерні – 133 руб., Страховка та інвентар – 20 руб., Стволи – 65 руб., Ложі і цівка – 37 руб., Замки – 20 руб., Інші частини – 20 руб., Робота сторонніх майстрів – 12 руб. Разом: 307 рублів. Залишається 123 рублі з 430 (вартість рушниці). Таким чином, майстерня приносила від 180 рублів (15 рушниць на рік) до 250 рублів (25 рушниць на рік) на місяць плюс дохід від дрібних робіт, ремонту та пристрілки (за яку Мацка брав 25 руб.). Цікаво порівняти ціни Мацки та інших виробників. Куркова рушниця з Triple Lever Grip від компанії W. & C. Scott & Son магазин Біткова продавав за 150, а Е. Бернгард і Ко – за 225 рублів, але це були рушниці в рядовому виконанні. Чудово гравірована садкова куркова рушниця тієї ж компанії зі стволами зі сталі Вітворта магазин Е. Бернгард і Ко пропонував за 725 рублів. Аналогічна рушниця Мацки коштувала 430 рублів. Дивовижні цифри наводить у своїй статті Бєляєв (Петербурзькі історії, «Калашников» 1/2018). Після смерті Мацки, згідно з довідкою Санкт-Петербурзького товариства взаємного кредиту, на його вкладі, який був відкритий 8 травня 1900, виявилося 6174 руб. 53 коп. З цих коштів 105 руб. 75 коп. було сплачено за цивільним позовом якогось Олександра Іллєнка.

DSC06242

Рушниця Мацки № 301

Не варто думати, що Мацка виготовляв рушниці лише «високого розбору». У журналі «Природа та полювання» за 1885 рік майстер розмістив оголошення, в якому повідомляв, що особисто виготовляє рушниці вищого класу зі стволами Леопольда Бернара або кращими англійськими, акуратної та чистої роботи з тонким гравіюванням та точним механізмом за ціною 350 рублів, штуцери по 400 рублів. Рушниці «другого розбору» зі стволами Хес-Лемуана (E.Heuse-Lemoiner) і таким самим точним механізмом пропонувалися за 200 рублів.

Оголошення у журналі «Природа та полювання». 1885 рік.

А. Битков, який у 1890 році називав себе «збройовим майстром», розміщував оголошення в «Мисливській газеті» про продаж уживаної рушниці Мацки зі стволами зі сталі Вітворта «за півціни». «Півціни» у першому оголошенні означали 500 рублів, у наступних — 300. Через кілька місяців оголошення перестало виходити, мабуть, рушниця була продана. Чи означає це, що у 1890 році прізвище Мацка було вже на слуху? Скоріше за все так. Велику популярність Мацку принесло публікація результатів експертизи на 2-й виставці зброї Імператорського Російського Технічного Товариства. Для їхнього автора Бутурліна виставка надала можливість досконально вивчити вироби Мацки. Будучи товаришем (заступником) голови (О.П. Івашенцова) та секретарем першої секції експертної комісії виставки, Сергій Олександрович написав програму випробувань нарізної зброї та особисто в них брав участь (програму випробувань гладкоствольної зброї написав О.П. Івашенцов).

Экспертная комиссия 2-ой выставки охотничьего оружия И. Русского технического общества. Петербург, 1897 г.

Експертна комісія 2-ї виставки зброї Імператорського Російського Технічного Товариства. А.П. Івашенцов (сидить перший праворуч) та С.А. Бутурлін (стоїть другий праворуч). 

Бутурлін: «Головною відмінністю роботи цього майстра (Мацки — прим. автора) є винятково хороша підгонка частин рушниці, як металевих, так і дерев’яних. Точність його роботи настільки велика, що рушниці кращих англійських майстрів швидше поступляться йому в цьому, ніж перевершать його. Він чудово калить колодки та інші частини рушниці, а це, у зв’язку з чудовою підгонкою та виразністю дії частин, зумовлює довговічність служби його рушниць. Для своїх рушниць він бере найкращі за матеріалом і виробленням стволи і замки. Якщо що й можна закинути цьому майстру, то це — не завжди вдале приміщення центру тяжіння у рушниці і дещо важкий загальний вигляд рушниці. Тільки в одному цьому відношенні рушниці Ф. Мацка можуть бути перевершені такими знаменитостями, як Гонно, Перде, та ін. наприклад, навіть із Лебо і Франкоттом, цінами, і розумний вибір безкуркових систем,—дають, на думку Експертної Комісії, Мацьку декларація про отримання першої нагороди—золотої медалі Імператорського Російського Технічного Товариства». Тим часом, повідомляючи про підсумки виставки на засіданні Російського Технічного Товариства, Бутурлін заявив: «…Застосування сталі Коккеріль і хороших сортів Дамаска, чудова точність і одноманітність вироблення стволів … гарантують міцність і безпеку, і взагалі, хорошу службу та бій рушниць «Льєжської мануфактури». …Рушниці цієї фірми вартістю до 430 рублів стояли, незважаючи на низьку ціну, вище за рушниці таких прекрасних майстрів, як Мацка». Такий висновок Бутурлін зробив насамперед, виходячи з оцінки бою. Якість бою – це, мабуть, єдина характеристика, в оцінці якої розходяться сучасні власники рушниць Мацки. Спробувати оптимізувати бій рушниць майстра вирішив пан Е.Б., який опублікував замітку про свої досліди в «Мисливській газеті» в 1889 році. В експерименті брали участь 2 рушниці Мацки: одна – зі стволами Л. Бернара (без чоків, довжина 18 вершків, 12 калібр) і паперовими гільзами Беккера, інша – зі стволами Кілбі (чоки, довжина 16 вершків, 12 калібр) і 4 -го калібру. Використовуючи 65 мм гільзи, порох Охтенського заводу та англійський дріб різного розміру, вищезазначений пан отримав результати, які за методикою оцінки бою Івашенцова дозволили написати, що «дані рушниці б’ють надто добре». Про самих рушницях він висловився так: «…Пригонка всіх найдрібніших частин до того артистична, що комар носа не підточить… все йде як по маслу… бій… свідчить про їхню досконалість, за що вважаю неодмінним обов’язком принести шановному Францу Йосиповичу свою щиру подяку». Судячи з старої періодики, деякі рушниці Мацки дійсно мали відмінний бій, але це не змінює картину загалом нічим не видатного, за сучасними поняттями, бою його рушниць, які досі в експлуатації. Думаю, причина в тому, що сьогодні мало хто експериментує з оптимізацією бою, віддаючи перевагу патронам заводського спорядження.

dscf65290

Рушниця Мацки з блоком стволів, встановленим його учнем Масловим.

Зведена таблиця рушниць Мацьки

У 1900 Бутурлін написав, що «попит на рушниці Мацки більше пропозиції». З 1883 по 1907 Мацка випустив трохи більше 340 рушниць, але для переважної більшості російських мисливців ці рушниці були просто не по кишені. Австрійський підданий Франц Мацка помер 17 вересня 1907 року у віці 48 років і 21 вересня був похований на Успенському цвинтарі Санкт-Петербурга. Його могила досі не знайдена. Майстер не був одружений та не залишив нащадків.

Замість висновків.

Історія про одну з кращих рушниць, виготовлених у XX столітті в Росії, була написана Біллом Вайсом (1938 – 2007) та Геннадієм Шарком (1959 – 2011) для американського журналу The Double Gun & Single Shot Journal (vol. 16, iss. 2, 2005). Вона присвячена рушниці Мацки №274 і, частково, самому майстру. Рушниця зараз знаходиться в США, куди переїхала з Англії. У туманний Альбіон рушницю свого часу привіз англійський дипломат, який купив її в 1910 в Парижі у дипломата з Росії. Дробовик 12 калібру вагою 3,43 кг зі стволами Кілбі вагою 1,72 кг зі сталі Вітворта має зворотні замки Бразьє і замикається за допомогою нижнього важеля Дау. Його порівняння з рушницею Вудварда “The Automatic” абсолютно безпідставне, оскільки рушниця Мацки зводиться звичайним способом при переламуванні. Рушницю №274 дивилися багато фахівців і всі в один голос відзначали ідеальне припасування і гравіювання, яке виглядає «приголомшливо».

002

Гравіювання на рушницю Мацки № 274. Фото: Berlie Cherney (The Double Gun Journal).

На пана Вайса особливо сильне враження справило гільошування злегка увігнутої прицільної планки, виконане вручну. За його словами, нічого кращого у житті він не бачив. З ним погодилися експерти, такі як Міхаель Петров (1947-2014). Опитані їм гравери повідомили, що якщо хтось і візьметься сьогодні за таку роботу, то коштуватиме вона від 100$ за дюйм. Стволи рушниці Мацки завдовжки 30 дюймів не мають чокових звужень. Два професійні стрільці заявили, що з цією рушницею керуватися так само зручно, як з найкращими рушницями, з яких їм тільки доводилося стріляти, включаючи Перде та Фабрі. В Англії для рушниці Мацки компанією Charles Osborne & Co була виготовлена друга пара стволів завдовжки 28 дюймів.

Matska shotgun

Гільошування прицільної планки виконане вручну.

001

Напис перед кнопкою запобіжника.

На одне запитання щодо цієї рушниці автори статті відповіді не знайшли. На золотій вставці перед кнопкою запобіжника, де на рушницях Мацки можна спостерігати “safe”, “закрито” або просто “S”, знаходиться напис. Г. Шарко побачив «повно» (через «ять») і припустив, що йдеться про прізвище Поленов. Я думаю, що написано слово «нульно» у значенні, яке на сучасних вимикачах має «О» (нуль) — «вимкнено». Знімок рушниці Мацки №274 розміщено на початку цієї статті. Поза всяким сумнівом, це справді найкраща з відомих на сьогоднішній день рушниць майстра, але за його ім’ям на рушницю приховані імена інших майстрів. На жаль і швидше за все вони ніколи не стануть відомими, але саме цим невідомим майстрам має належати частина слави Франца Мацки.

Джерело: shotguncollector.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *