Основні фактори полювання на лисиць з норними собаками

Полювання на лисиць з норними собаками вимагає ретельної підготовки як самого мисливця, так і його собаки. Мисливець повинен бути в маскувальному костюмі, який буде зливатися з відтінками навколишньої місцевості. Взимку це білий маскувальний халат, в іншу пору року – камуфляж або спеціалізований маскувальний костюм. Не забувайте замаскувати взуття! Але буде дуже нерозумно, якщо Ви одяглися за всіма правилами конспірації, але вибрали неправильну позицію у напрямку вітру. Ви повинні встати там, де вітер від нори дме в Вашу сторону, але не навпаки! Дотримання тиші і недопущення зайвої метушні також є важливими умовами полювання на лисицю з норними собаками. Дотримуватися конспірацію необхідно з тієї причини, що лисиця, відчувши людину, швидше за все не вийде з нори, як би не старалася собака. Вона буде бігати по норі, прагнучи заплутати таксу (або фокса), або відразу забіжить в глухий кут і прийме глуху оборону. Курити на норному полюванні на лисицю також неприпустимо, тому-що лисиця в будь-який момент може вийти з нори, і за якісь секунди сховатися в лісі, тому не варто відволікатися на сигарети, та й ловити гав теж не варто – нам потрібна максимальна зосередженість на всіх відгалуженнях нори!
Для того, щоб вигнати лисицю з нори під Ваш постріл, собаці може знадобитися кілька годин, тому справжній мисливець на лисиць з норними повинен володіти величезним терпінням. Як би довго собака не працювала в норі, намагайтеся не видавати свою присутність! Час, за який собака може «викурити» лисицю з нори, залежить від багатьох чинників, це:
Вік лисиці.
Молоді лисиці боятися зустрічей з собакою в норі і намагаються якомога швидше втекти, не вступаючи в контакт з собакою. Більш досвідчені лисиці можуть петляти по норі дуже тривалий час, заплутуючи собаку.
Погодні умови.
Коли є сніг лисиця не надто хоче залишати нору і намагається не висовуватися. Якщо на вулиці осінь і сніг ще не випав, або випав невеликий, то лисиці залишають нору порівняно швидше.
Складність і вік нори.
Самі лисиці копають не надто складні нори, як правило, з 4-5 відгалуженнями і лігвом. З таких нір вигнати лисицю під постріл для собаки не складе труднощів. Але якщо нора побудована ще за царя Гороха, і там виросло кілька десятків поколінь лисиць, то вона має більш складну будову і кількість входів – виходів загальною довжиною понад 50 метрів, що дозволяє лисиці ховатися від собаки досить довго. Якщо ж нора борсуча, а лисиці, як ми знаємо, не проти оселитися в таку нору, то Вам взагалі пощастило! Кілька ярусів-поверхів, сотні метрів підземних ходів, десятки відгалужень-виходів на поверхню дуже ускладнюють полювання на лисицю в такий норі. Але ж в цьому-то і весь азарт – чим складніше, тим цікавіше!!!
Мисливські якості собаки, її рівень підготовки, дресирування і натаски.
Від того, наскільки у собаки розвинені такі якості, як в’язкість, злостивість, мисливський азарт, вік і досвід собаки залежить результат полювання.
Терпіння, до речі, необхідно мати і собаці. Не дуже приємно буде спостерігати таку картину: після 20-30 хвилин безуспішного переслідування лисиці в норі, собака безсоромно виходить і починає безцільно бігати біля мисливця, обнюхуючи траву, мовляв, набридло вже бігати за нею. І охота, на жаль, на цьому закінчиться. Терпіння і наполегливість мисливської собаки в полюванні на лисицю проявляється у в’язкості – це якість передається у спадок на генетичному рівні, але її можна підсилити за допомогою виховання і під час натаски на притравочних станціях. В’язкість собак для полювання в норах – мабуть, найголовніша якість.
Наступна якість собаки – злостивість (вміння сміливо нападати на лисицю, хапати її). Злостивість у собаки при полюванні на лисицю в норі повинна проявлятися коли лисиця зайде в сліпе відгалуження нори (який не має виходу на «вулицю») та обере оборонну позицію. У цьому випадку собака повинна проявити сміливість і час від часу хапати лисицю, уникаючи одночасно нападок звіра. Якщо собака недостатньо спритна, то вона ризикує бути серйозно покусана лисицею. Були випадки, коли лисиця загризала собак в норі, які були занадто сміливі і без страху хапали лисицю. Звичайно, таке трапляється дуже рідко, і мисливські собаки відчувають, коли хватати звіра, а коли відійти подалі.
Дуже добре, якщо Ви заздалегідь дізнайтеся місце розташування лисячих нір. Взимку легко перевірити, чи є лисиця в норі, або її потрібно шукати в іншому місці. Заздалегідь відому нору обходять на відстані 30-35 метрів від неї, і якщо виявилися свіжі вхідні сліди лисиці при відсутності вихідних, то на цій норі можна починати полювання. Але перед цим бажано визначити, скільки лисиць може знаходиться в цій норі. Для цього йдуть по вхідному сліду, подалі від нори, і дивляться, чи немає роздвоєння (або розтроєння) сліду. Лисиці можуть йти в нору, користуючись стежкою лисиці, яка пройшла в нору раніше, по одному сліду можуть пройти 2, 3 або більше лисиць.
Якщо Ви зрозуміли – лисиця в норі, то можна починати полювання. Не роблячи зайвих рухів, тихо підходите до нори. Тепер один з найвідповідальніших моментів – вибрати правильне місце для стрільби. Ви повинні бачити всі відгалуження нори, через які лисиця може втекти.
Після того, як Ви обережно, без зайвого шуму спустили собаку, необхідно встати на обрану позицію і чекати. По голосу собаки можна визначати поведінку лисиці. Якщо він уривчастий, то лисиця ходить по норі, значить, може ось-ось вискочити. Якщо норна гавкає безупинно, то, швидше за все, лисиця в глухому куті. Але розслаблятися все одно ще рано. Ви повинні бути напоготові, тому що якщо лисиць в норі кілька, то інші лисиці можуть залишати нору, поки собака зайнята їх родичем. Але буває і по-іншому. Якщо Ваша норна «вивела» лисицю під постріл, то йти одразу не слід. У норі може бути ще кілька лисиць, які сховалися. Якщо Ви пустили собаку в нору ще раз, і вона довго не виходить, то швидше за все, лисиця там була не одна. І так на одній норі при грамотному підході до полювання Ви можете добути кілька лисиць.
Як завжди, бажаю Вам удачі на полюванні, а також терпіння у вихованні і дресируванні собаки.

2 коментарі до “Основні фактори полювання на лисиць з норними собаками

  1. А якщо собака забігла в нору и ви нічого не чуєте, то у Вас гарна собака, котра взяла звіра і тягне його на поверхню. )

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *