Про які мисливські якості собаки потрібно знати, вибираючи собі помічника для полювання
Відбір по мисливських якостях. Цей спосіб відбору мисливських собак є провідним та одним із основних. Змінюються лише форми і методи його виявлення. Мисливські якості собак перевіряються на спеціальних випробуваннях та змаганнях. З відбору за продуктивністю завжди починалося створення і вдосконалення всіх порід, в результаті чого в ряді поколінь і складався певний конституційний тип тварини з характерним для неї екстер’єром.
Випробування проводяться окремо по групах порід: лайок, гончих, лягавих, норних, хортів і спанієлів. На випробуваннях перевіряються і оцінюються в балах: прояв мисливського інстинкту у властивій для даної групи порід формі; навички, набуті собаками в процесі полювання і дресирування; властиві їм фізіологічні властивості (чуття, слух, зір, сміливість і спритність), а також послух мисливцеві.
В Україні випробування в основному проводяться з імітацією полювання. Наприклад по вольєрному кабану випробовуються лайки, мисливські тер’єри, такси, континентальні лягаві та гончаки. Перевіряючи на випробуваннях роботу мисливських собак, експерти строго і об’єктивно оцінюють роботу кожної з них в балах і присуджують їм за спеціальною шкалою оцінок дипломи I, II, III ступеня. Кращі з них, які показали хороші якості роботи, відбираються в племінну групу. Особливості поведінки – тип вищої нервової діяльності, темперамент, характер, прояв мисливського інстинкту – спадкові і передаються потомству. Ознаки, набуті в процесі життя (навички, дресированість), які не успадковуються, але є хорошими показниками цінності даної тварини. Всі собаки, малопридатні для полювання, позбавлені мисливського інстинкту, мляві або надмірно знервовані, слабкого типу вищої нервової діяльності для племінного використання не допускаються, щоб уникнути передачі потомству цих небажаних властивостей.
Залежно від універсальності породи випробування проводяться на різних звірів і птахів, за різними правилами. На думку, автора книги “Охотничьи собаки”, А.П. Мазовер, найбільш універсальна порода мисливських собак – лайка випробовується на білку, куницю, соболя, лося, оленя, кабана, ведмедя, бобра, борового птаха і на качку. Залежно від умов випробувань лайка перевіряється на чуття, швидкість і правильність пошуку, голос і характер облаювання, стеження за звіром, в’язкість, ставлення до звіра або птаха. При випробуванні на лося і оленя оцінюється також майстерність постановки звіра, а на ведмедя – відношення до сліду звіра, сміливість, злостивість, спритність, при випробуванні на качок – вміння знаходити і подавати мисливцеві вбиту птицю.
Гончаки менш універсальні, випробовуються по зайцю та лисиці. Перевіряються у них пошук (полаз), швидкість знаходження звіра (удачливість), навички в роботі (майстерність), наполегливість в переслідуванні (в’язкість), голос (сила, вірність віддачі і музикальність), швидкість гону (паратість) і послух мисливцеві.
Гончаки випробовуються поодинці, в змичку і в зграї. На випробуваннях (змаганнях) виявляються й оцінюються наступні мисливські якості гончаків: полаз (пошук), добутливість, майстерність, чуття, вязкість, сила, музикальність та вірність віддачі голосу, звальність, рівність ніг, парність, приїздка (слухняність).
Хорти випробовуються по зайцю та лисиці. На випробуваннях у них перевіряються: зорова здатність знаходити звіра і не втрачати його під час переслідування (пильність); збудження при вигляді звіра і лють в переслідуванні (жадібність до звіра): швидкість собаки і сила фінального кидка (жвавість і кидок); вміння не відставати від звіра на крутих поворотах і кидках його в сторону (спритність на угонку); завзятість у переслідуванні, витривалість (наполегливість і сила); вірність при кидку; точність кидка (участь в лові); злагодженість собак під час переслідування; послух мисливцеві.
Норні випробовуються в штучних і природних норах по лисиці та борсуку. Перевіряються: пошук і переслідування (швидкість і пошук); злостивість до звіра; наполегливість в боротьбі (в’язкість); голос і послух мисливцеві.
Лягаві випробовуються по болотній, польовій і лісовій птиці. У них перевіряються: чуття (по дальності і вірності); манера причуювання; швидкість і манера пошуку; потяжка, стійка; підводка; стиль роботи, властивий кожній породі; послух мисливцеві.
Спанієлі випробовуються по болотній, польовій і борової птиці. У них перевіряються: чуття, швидкість, правильність і наполегливість пошуку; потяжка і підводка; стиль ходу і підводки; подача птиці з суші і з води; послух мисливцеві.
Для правильної оцінки роботи собаки і відбору її як племінної тварини експерт повинен не тільки знати, що і як має робити собака і як механічно підбирати потрібні бали в таблиці за виконання того чи іншого прийому, а аналізувати, розуміти дії собаки, причини її помилок і неправильних реакцій. Це підвищує якість суддівства, робить його більш об’єктивним і точним і дозволяє дати потрібні рекомендації в звіті про можливе використання собаки в племінній роботі, підборі їй партнерів для в’язки, а також допомогти власнику в удосконаленні собаки та способи їх усунення її помилок в роботі. Неможна забувати, що тільки на випробуваннях, спостерігаючи собаку в роботі, можна визначити тип вищої нервової діяльності, що переважають реакції, характер і темперамент собаки. Тип вищої нервової діяльності, основні і переважаючі реакції змінюються з віком в залежності від наявності тренувань. В результаті наполегливої і вмілого дресирування можлива деяка зміна поведінки тварини, зміцнення потрібних реакцій і гальмівних процесів (собака перестає боятися пострілів, що не дає порожніх стійок, вчиться виправляти відколи, перестає нападати на домашніх тварин).
Джерело: “Охотничьи собаки”, А.П. Мазовер