Самосвідомість у тваринах: що відбувається, коли дикий звір бачить себе в дзеркалі

Що стається, коли дикий звір вперше бачить своє відображення в дзеркалі? Французький фотограф Ксав’є Анрі Бріер вирішив відповісти на це запитання, розташувавши гігантське дзеркало в різних точках в дикій природі Габону, Африка, – пише видання mensjournal.com. Разом зі своєю дружиною, вони встановили камеру-пастку на прилеглому дереві, щоб зафіксувати комічні реакції диких тварин. Що вони побачили, можна побачити на відео.

Підходячи до дзеркала, більша частина тварин реагувала на своє відображення здивовано або агресивно. Бегемоти, наприклад, відходили від дзеркала, приймаючи його за загрозливого конкурента. Бабуїни були ледь не налякані власним двійником. Горили атакували дзеркало зі злістю, а леопарди і мавпи залишали сліди багнюки на поверхні дзеркала, намагаючись, очевидно, виявити доморощеного ворожого підкидька.

“Мені доводилось відмивати дзеркала від слідів леопардів та мавп. Моя дружина і я провели багато днів на місці, часто стаючи жертвами різних видів комах і бджіл”, – розповів Бріер.

Цей дивовижний експеримент розкриває цікаві відомості про те, як тварини сприймають своє відображення. Однак він також відкриває двері для розуміння більш широкого питання: чи мають тварини самосвідомість, чи ця риса властива тільки людині?

У 1970 році американський зоолог Гордон Геллап поставив крапку у дебатах про це питання. Він вирішив спостерігати, як поводяться примати перед дзеркалом, і його дослідження виявилося настільки цікавим, що воно об’єднало наукову спільноту.

Виявилося, що різні види тварин реагують на своє відображення по-різному. Нижчі мавпи, такі як макаки і павіани, зазвичай приймають своє відображення за іншу особину і ведуть себе агресивно, намагаючись залякати “іншого”.

З іншого боку, вищі людиноподібні мавпи, такі як шимпанзе, горили і орангутанги, виявляють більше розуміння. Спочатку вони можуть реагувати на своє відображення так, ніби це інша істота, але з часом вони розпізнають себе. Це дозволяє припустити, що ці тварини мають певний рівень самосвідомості. Щоб вивести всі сумніви, Геллап провів додатковий експеримент: він анестезував тварин і пофарбував їх брови та вуха, місця, які їм було б важко побачити без дзеркала. Тварини, які бачили себе в дзеркалі, активно доторкались до пофарбованих місць, доводили, що вони усвідомлюють зміни в своєму вигляді.

Вищі людиноподібні мавпи, такі як шимпанзе, були також вдалими в складніших завданнях з використанням дзеркал. Наприклад, вони доводили, що можуть виконувати завдання для рук, які вони бачили тільки в дзеркалі, демонструючи вражаючу когнітивну здібність.

На сьогоднішній день відомо, що лише п’ять видів тварин мають здатність розпізнавати себе в дзеркалі: шимпанзе, орангутанги, горили, дельфіни і слони. Інші тварини або не розпізнають свого відображення, або вважають його іншою істотою, яку можна використовувати або атакувати.

Наприклад, як ведмідь на цьому відео:

З птахів цим якістю володіють сороки – в тесті Геллапа вони намагалися зняти з себе наклейку лапами і дзьобом, доводячи тим самим, що дізналися в дзеркальному відображенні себе, а не інша тварина *.

А ось ворони, які славляться своїм інтелектом, себе в дзеркалі не впізнають, а відносяться до свого відображення, як до іншої птиці, і намагаються її атакувати. Але зате Новокаледонська ворони успішно впоралися з іншим завданням, пов’язаної з дзеркалом: птахам пропонувалося знаходити коробки з їжею, що знаходяться поза полем їх зору, орієнтуючись на відображення цих коробок в дзеркалі. Це завдання ворони вирішили, та так швидко, що вчені були здивовані їх успіхами. *

У зв’язку з цим можна згадати один курйозний випадок, що стався в Канаді. На сході Ванкувера хтось почав методично розбивати бічні дзеркала на припаркованих автомобілях. Жителі були в шоці – чи не завівся чи маніяк в їхньому районі. Однак незабаром з’ясувалося, що дзеркала розбивав … дятел! Орнітологи пояснили жителям, що дятел бачить в дзеркалі «іншого дятла», «бореться» з ним і, врешті-решт, перемагає. Щоб обдурити дятла, жителям порадили закривати чим-небудь дзеркала на машинах, що вони і зробили: власники автомашин почали надягати на бічні дзеркала своїх автомобілів пластикові пакети з супермаркету. Однак дятел виявився проникливим: він здогадався, де ховається його ворог, і почав розривати ці пакети, добирався до дзеркал і все одно «перемагав» свого уявного «противника». На жаль, подальша доля цієї бойової птиці невідома. В один із днів дятел несподівано припинив розбивати дзеркала і зник в невідомому напрямку *.

А австралійські орнітологи, яким потрібно було для дослідження зловити кілька самців Лірохвіст, з успіхом використовували пастки із дзеркальною задньою стінкою. Птах заходить туди, щоб з’ясувати стосунки з суперником.

До речі, експерименти з відображенням у дзеркалі проводилися і з людьми. З’ясувалося, що діти починають усвідомлювати себе у віці 1,5-2 років (а людиноподібні мавпи – в 4-5 років, тобто вже в зрілому віці).

Звідси можна зробити висновок, що ідея самосвідомості в тваринах досить складна, і вона може виявлятися на різних рівнях. Той факт, що п’ять видів тварин виявилися здатними розпізнавати себе в дзеркалі, дає нам можливість краще розуміти розвиток і розподіл цієї особливої здатності у тваринному царстві.

У підсумку, дослідження реакцій диких тварин на своє відображення в дзеркалі відкриває цікаві можливості для подальшого дослідження і розуміння рівня самосвідомості тварин. Ці експерименти надають цінний внесок у розвиток науки і розкривають перед нами ще один загадковий аспект поведінки тварин в їхньому природному середовищі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *