ЗМІСТ
У лісах, де мешкають ведмеді, ймовірність зустрічі з «господарем лісу» досить велика. Випадки нападу ведмедя на людину відбуваються в Україні досить рідко, але знати, що необхідно робити у такому випадку необхідно. Поінформований – значить озброєний. Люди для дикого звіра – непрохані гості. І від цих гостей він буде захищати належну йому територію.
Зустріч з ведмедем в лісі часто закінчується трагедією. У звіра сильні лапи, великі кігті і гострі зуби. Якщо він розсердиться, то може не тільки покалічити людину, а й задерти.
Чи небезпечні ведмеді?
Це дуже небезпечний лісової хижак. Передбачити результат випадкової зустрічі людини з ним неможливо. Справа в тому, що психіка кожного звіра різна. Є боягузливі ведмеді, а є безстрашні, є нахабні і агресивні, а є досить спокійні. На питання: «ЧИ нападають ведмеді на людей?», відповідь позитивна. Нападають. І трапляється це досить часто.
Причини нападу на людей різні. Але все ж слід зазначити, що цілком вірогідні напади без будь-яких причин, без провокацій з боку людини. Та й навряд чи людина, що побачила масивну тушу хижака, здатна на провокації. Дай Бог, врятуватися і залишитися живим.
Існує безліч розповідей про непередбачуване поводження тварин при зустрічі з людиною. Тому, плануючи відвідати місця, де може зустрітися ведмідь в лісі, треба бути готовим до несподіванок. Варто точно знати, що робити, якщо зустрінеш ведмедя.
Основні причини нападу бурих ведмедів на людей
Поведінка клишоногого залежить від пори року, від віку і місця зустрічі.
Знаючи деякі нюанси поведінки звіра, можна зорієнтуватися в ситуації і зрозуміти, як захиститися в лісі від ведмедя.
- Так, шатун, який вийшов зі сплячки невчасно в силу будь-яких причин (накопичив мало жиру або його хтось розбудив), особливо небезпечний.
- Якщо зустріти звіра поблизу місця, де закопаний трофей, то клишоногий побачить у вас суперника і постарається знищити.
- На початку весни, коли хижаки виходять зі сплячки, вони шукають собі проживу, тому агресивні і небезпечні.
- Пізня весна – час ведмежих весіль. У цей період найбільш небезпечні самці. У бійках вони жорстокі і нападають на всіх, хто зустрічається на шляху.
- Небезпечна зустріч і з ведмедицею з її діточками. З боку будь-якої істоти вона бачить небезпеку і готова битися за своїх дітей смертним боєм.
Менш небезпечні господарі лісів в літню пору: їжі багато, тому хижаки не прагнуть зустрітися з людиною.
Як вести себе при зустрічі
Зі сплячим або звіром, який їсть здобич
Сплячого звіра не можна турбувати ні в якому разі. Не треба його фотографувати. Негайно йдіть подалі! Головне, не галасуйте. Якщо він прокинеться, то атака ведмедя може закінчитися сумно.
А ось що робити, якщо побачив ведмедя, який поїдає здобич? Замріть і постарайтеся продемонструвати, що ведмежа їжа вам не потрібна. Слід випрямиться і почати голосно говорити (якщо ви один, то вимовляєте монолог – все, що прийде в голову). Не можна показувати звірові спину. Відступати краще назад, по діагоналі, не випускаючи хижака з поля зору. Пересуватися повільно і плавно, без різких рухів.
Імовірність нападу залежить від відстані: чим вона менше, тим небезпечніше ситуація.
З групою тварин
З кількома клишоногими одночасно можна перетнутися в таких випадках:
в період гону;
в період, коли ведмедиця ростить дитинчат і опікується ними;
в період, коли молоді звірі, яких відігнала мати, все ще переміщаються разом.
Під час гону тварини дуже агресивні і б’ються на смерть. Тому попадатися на очі такій команді смертельно небезпечно. У цей період злісні як самці, так і самки.
Молоді особини менш небезпечні. У них ще немає досвіду зустрічі з людьми, тому напад не виключено. Але відлякати їх набагато легше.
З ведмежам
Ведмедиця з виводком становить небезпеку тоді, коли думає, що біда загрожує дітям. За ведмежат вона порве будь-кого. Ніколи не можна наближатися до малюків-ведмежат в лісі. Треба намагатися швидко і безшумно ретируватися.
На полюванні
Мисливець, що переміщається в місцях проживання хижаків, піддає своє життя небезпеці. Адже звіра можна зустріти абсолютно раптово. Якщо раптом на горизонті майнула ведмежа фігура, постарайтеся не потрапити йому на очі. Пощастить, якщо ви будете перебувати з підвітряного боку, оскільки чуття у хижака гостре. Якщо ж ведмідь вас почув, то зробіть гучний хлопок руками, вистрілите в повітря. У звіра стріляти не треба. Поранений, він набагато небезпечніший.
Що робити, якщо ведмідь наближається?
При наближенні звіра не можна втікати. У ведмедя відмінний нюх, але поганий зір. Підсліпуватий хижак бачить тільки силует, тому підходить близько, щоб розглянути об’єкт. Буває, що тварина починає обходити навколо людини для того, щоб встати під вітер і відчути запах. Буває, що, розпізнавши людину, він тікає.
Можна вдатися до спроб відігнати клишоногого. Якщо він наближається або переслідує, витримуючи дистанцію, то створіть шум. Постукайте металевими предметами, наприклад, кружками або казанками. Скористайтеся ракетницею, петардами, вистрілите в повітря. Є соціальні аерозолі на основі перцю, але діють вони тільки на невелику відстань в безвітряну погоду.
Варто відзначити, що ведмеді часто не планують нападати, вони намагаються змусити чужака покинути їх територію.
Не потрібно атакувати тварину, кидаючи в нього каміння. Спокійно йдіть, задкуючи, повільно, без різких рухів.
Що робити, якщо ведмідь нападає?
У разі нападу треба постаратися сконцентруватися на своїй поведінці. Розглянемо конкретно, що робити, якщо ведмідь напав.
При відсутності зброї потрібно придумати, як відвернути увагу хижака. Будь-які об’ємні предмети (кошик, відро, рюкзак) виставте перед собою.
Якщо нічого немає, то треба лягти на живіт або згорнутися в позу немовляти. Руки зчепіть над головою для її захисту. Слід прикинутися мертвим. Сконцентрувавши всі сили, треба перетерпіти, якщо він почне вас нюхати. Іноді звір закидає жертву сухими листям і гілками. Терпляче вичікуйте, коли він піде. Головне, не рухайтеся.
А ось, якщо звір почне нападати, то слід відбиватися. Пробуйте потрапити в очі. Користуйтеся гострими предметами, цілячись в очниці. Здаватися не можна, боротьба – це єдиний шанс вижити.
Вогнепальною зброєю користуватися в такій ситуації можна, якщо його потужність дозволить вбити звіра, і ви точно знаєте, куди стріляти.
Як уникнути зустрічі з ведмедем в лісі?
Багато людей губляться і не знають, що робити при зустрічі з ведмедем.
Якщо вам доведеться потрапити в ліс, де мешкають ведмеді, то постарайтеся дотримуватися таких правил:
намагайтеся пересуватися на відкритих місцях і там, де ліс рідший, щоб побачити звіра заздалегідь і спробувати уникнути зустрічі, або відлякати його;
знайте, що найтиповішими місцями життя ведмедя є глухі ліси з буреломом, що перемежовуються з болотами, галявинами, водоймами;
не ходіть по ведмежим стежками, а якщо натрапили на сліди, то змініть маршрут;
по ведмежих угіддях ходить групами – так менша ймовірність нападу звірів;
від звіра не втекти, швидкість його з місця досягає 40-60 км на годину. Повільно відходіть;
цікавих звірів, які не виявляють агресії, краще спробувати відлякати;
на близькій відстані не треба пильно вдивлятися в очі звіра – він розцінить це, як початок атаки;
в нічний час доцільно розпалити багаття і підтримувати вогонь до світанку – звіра відлякає яскраве полум’я;
вночі не треба ходити по лісі – можна наштовхнутися на ведмедя ненароком;
не треба підгодовувати лісових ведмедів. Це може призвести до втрати страху перед людьми і виникненням звички «клянчити» смачне у людей. Можуть постраждати ті, хто не дасть тваринам при зустрічі ласощі;
на привалах треба прибирати залишки їжі і намагатися не поширювати запах їжі, щоб не привертати голодних звірів.
Пам’ятайте, що при зустрічі з хижаком або під час нападу ведмедя ваше життя може зберегти тільки холоднокровність.
2 коментарі до “Що робити при зустрічі з ведмедем: поради бувалих мисливців”