
Повномасштабне російське вторгнення, яке розпочалася у лютому 2022 році, має екологічні наслідки. На прикордонних територіях росії зростає чисельність вовків, що призводить до значного збільшення їхньої міграції до сусідніх країн – Фінляндії та Норвегії. Про це повідомляє фінське видання Yle.
Явище пов’язане з тим, що значна частина військовослужбовців, які раніше контролювали популяцію вовків на прикордонних територіях, була передислокована до зони бойових дій в Україні. Фінський професор, дослідник хижих тварин Ілпо Койола стверджує, що під час війни мисливці менше полюють на вовків, що сприяє зростанню їхньої популяції.
Читайте також: У Фінляндії дослідили раціон вовків-людожерів 1880-х років
За даними видання, вовків тепер спостерігають на Кольському півострові в місцях, де їх раніше не бачили. Згідно з історичними даними, популяція вовків у росії завжди стрімко зростає під час воєн, які вона веде. Таке спостерігалось і під час Першої світової війни, і під час Громадянської війни, і під час Другої світової війни.

За словами Коєли, роль військових у регулюванні популяції вовків здається найбільш значущою у тих районах, де проживає менше цивільного населення. Це очевидно на прикладі впливу війни в Україні на вовків у прикордонному районі. Коли почалася війна, більшість військових з російських баз, найближчих до Лапландії та Койллісмаа, були відправлені в Україну.
Приблизно в той же час популяція вовків у Мурманській області почала швидко зростати, у тому числі в населених районах. З прикордонної зони з Фінляндією та Норвегією до цих країн мігрувало значно більше вовків, ніж зазвичай.
“Там є великі, суцільні пустельні райони, де вовки мають багато території де їх ніхто не турбує. Це сприятливе середовище для вовків”, — говорить провідний дослідник Інституту природних ресурсів Фінляндії Саму Мянтюніемі.
У Фінляндії за останні зими зріс відстріл вовків на підставі завданої шкоди у оленярських районах Лапландії та Койллісмаа. За останні два мисливські сезони приблизно 50 вовків було відстріляно в районі оленярства щороку на підставі спеціальних дозволів. У перші дві зими 2020-х років ця цифра була вдвічі меншою.

За даними ДНК-аналізу, приблизно 80% всіх вовків, відстріляних за спеціальними дозволами в останні роки, походять з росії.
Популяція вовків у Мурманській області зросла вибухово. За даними російської влади, в регіоні ще в 2021 році було трохи більше сотні вовків, але через два роки їх кількість перевищила 300. У 2024 році, за даними Міністерства природних ресурсів росії, яке цитує видання, там налічується 424 вовки, що перевищує оцінену популяцію вовків у всій Фінляндії.
В останні роки вовків на Кольському півострові відстрілюють надто мало для регулювання популяції, як того бажає російська влада. У 2023 році було видано 1530 дозволів на полювання на вовків, за якими було відстріляно 40 тварин. У 2024 році було видано 1366 дозволів і відстріляно 26 вовків.
Винятком є Республіка Карелія, де щорічно відстрілюють близько 200 вовків. Місцева популяція становить 400-500 особин, і контроль здійснюється переважно звичайними мисливцями.
Один коментар до “У Фінляндії виявили зв’язок між російською агресією в Україні та різким зростанням кількості вовків”