Уряд Фінляндії хоче створити сотні нових стрільбищ і сподівається, що населення навчиться користуватися зброєю
ЗМІСТ
Новий член НАТО Фінляндія, яка має 1330-кілометровий кордон з Росією, планує відкрити сотні нових стрілецьких тирів. Мета – стимулювати якомога більше громадян зайнятися стрільбою в інтересах національної оборони.
“Футбол, хокей… стрільба? Фінляндія сподівається, що хобі посилить обороноздатність країни”, – пише впливове видання The Guardian.
Стрільба має стати таким же популярним видом спорту в Фінляндії, як футбол чи хокей. Наразі там налічується близько 670 тирів. До 2030 року уряд планує збільшити їх кількість до 1000.
Чому фіни розвивають стрільбу
“Наша модель оборони виграє від того, що люди розвивають навички стрільби за власною ініціативою”, – пояснює голова комітету оборони парламенту Фінляндії Юкка Копра.
Популярність добровільних тренувань для резервістів і цивільних осіб подвоїлася після вторгнення Росії в Україну. Також зросла кількість заявок фінів на отримання збройних ліцензій.
Відтак уряд вирішив розвивати стрільбу як важливу складову оборони країни. Адже після вступу Фінляндії до НАТО загроза з боку Росії лише зросла.
Отже, стрільба в Фінляндії може стати таким же масовим та популярним видом спорту, як хокей чи футбол. І це не просто розвага, а частина підготовки громадян до оборони батьківщини у скрутний час.
Чи можлива така модель в Україні?
Україна досі залишається однією з небагатьох країн світу, де не врегульоване питання вогнепальної зброї для цивільних осіб. Його обговорюють у парламенті ще з 1990-х років. Після початку російського вторгнення 2014 року дискусії щодо можливості самозахисту громадян активізувалися.
З того часу до Верховної Ради надійшло кілька законопроектів про легалізацію зброї. Один з останніх – “Про право на цивільну вогнепальну зброю” – ухвалили в першому читанні напередодні повномасштабного вторгнення Росії. Наразі законопроєкт №5708 очікує на друге читання.
З початком війни в Україні суттєво зросла увага до військової підготовки цивільного населення. – В «Центрі готовності цивільних» кажуть, що з липня 2022 року по вересень 2023 року понад 25 тисяч українців пройшли навчання на їхніх курсах у 17 областях, – такі дані наводить видання Armyinform.
Водночас мисливці, які теж мають фахові навички поводження зі зброєю та виживання, скаржаться на брак підтримки з боку держави. Незважаючи на це, за оцінками експертів, понад 100 тисяч мисливців долучилися до захисту України. Їхні вміння часто стають у пригоді на фронті. Тому важливо звернути увагу на потенціал мисливців у підготовці мобрезерву та їх інтеграцію в загальну систему оборони.
Як організована військова підготовка для цивільних в Україні?
Загальновійськова підготовка поділяється на початкову та базову. Початкова має на меті формування патріотичної свідомості та первинних навичок. Вона включена до шкільної програми у старших класах через предмет «Захист України». Так пише постанова Кабінету Міністрів України, від 29 грудня 2021 р. № 1443, яка називається «Про затвердження Порядку організації та здійснення загальновійськової підготовки громадян України до національного спротиву».
Цей порядок передбачає, що базова підготовка фокусується на практичних навичках, зокрема поводження зі зброєю, надання домедичної допомоги тощо. Її проходять добровольці, резервісти, військовозобов’язані. 70% навчання — практичні заняття.
Відповідальність за початкову підготовку лежить на МОН разом з Міноборони, за базову — на Мінобороні з іншими органами виконавчої влади. Також залучають волонтерів, громадські організації тощо.
Проте чи задоволені ви масштабами підготовки українців до оборони? Чи вистачає зусиль держави щодо створення постійно підготовленого мобілізаційного ресурсу?
Будемо раді почути вашу думку!