Народний депутат України VIII скликання – Дейдей Євген, 30 вересня 2016 року зареєстрував проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення кримінальної відповідальності за жорстоке поводження з тваринами.
У проекті Закону народний депутат пропонує внести такі зміни до Кримінального кодексу України, зокрема статтю 299 викласти в такій редакції:
«1. Виготовлення з метою розповсюдження матеріалів із закликами до жорстокого поводження з твариною, яка відноситься до хребетних, чи до спричинення такій тварині смерті, або розповсюдження таких матеріалів, –
караються штрафом від п’ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.
2. Знущання над твариною, вказаною в частині першій цієї статті, вчинене із застосуванням жорстоких методів, –
карається обмеженням волі на строк до п’яти років.
3. Діяння, передбачені частиною другою цієї статті, вчинені у присутності малолітньої особи, повторно або групою осіб, або, якщо вони спричинили каліцтво чи смерть тварини, вказаної в частині першій цієї статті, –
караються позбавленням волі на строк до чотирьох років».
Варто зазначити, що у пояснювальній записці до проекту Закону йдеться: «… життя не стоїть на місці й на сьогоднішній день маємо нові – зухвалі виклики з боку окремих членів суспільства. Зокрема, викликає серйозне занепокоєння виникнення руху так званих «догхантерів», що в дослівному перекладі з англійської мови означає «мисливець за собаками». Ураховуючи те що мисливство на собак в Україні заборонено чинним законодавством, а також суспільну небезпечність діяльності таких людей, які пропагують у соціальних мережах, засобах масової інформації вбивство тварин як соціальну норму, надзвичайної актуальності набуває посилення відповідальності за жорстоке поводження з тваринами та пропаганду таких дій. Крім того, зважаючи на розвиток інформаційної сфери та можливості за допомогою інтернету охопити безкінечно широку користувацьку аудиторію не лише в Україні, а й по всьому світові, рівень суспільної небезпечності вказаних діянь зростає ще більше. Указане, на наш погляд, потребує негайної адекватної законодавчої реакції з боку держави».
Мета розробки законопроекту: « … необхідність удосконалення правових положень, які встановлюють кримінальну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами. Для досягнення вказаної мети запропоновано практичні кроки із забезпечення нормативного фундаменту для правової оцінки та призначення відповідного покарання не лише за знущання над хребетною твариною із застосуванням жорстоких методів, але й за виготовлення та розповсюдження матеріалів із закликами до таких діянь».
На думку нардепа, цей нормативний акт: «сприятиме удосконаленню правових положень, які встановлюють кримінальну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами, створить нормативний фундамент для адекватної правової оцінки актуальних і таких, що викликають справедливе обурення з боку суспільства, правопорушень, підвищить превентивний потенціал відповідних приписів Кримінального кодексу України, що, у свою чергу, сприятиме запобіганню вчиненню таких діянь у майбутньому».